Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίγραμμα στέγης


ge_liakos

Recommended Posts

Αν η κατασκευή είναι διόροφη και η στέγη εξέχει 1.20 μ ο χώρος στο ισόγειο ειναι που καλύπτει η στέγη στο επίπεδο του ισογείου είναι προσβάσιμος από το ισόγειο. αυτός ο χώρος τι είναι?

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν είναι σε συνέχεια της στέγης, το 1.20 δεν νομίζω να φαίνεται πολύ όμορφο, ειδικά αν έχεις μεγάλη κλίση... Εμένα μου αρέσουν τα σπασίματα στις στέγες, μη φαίνεται το κτίριο λες και το καπελώσαμε...

 

Και σε μενα δεν αρέσει να την βγαλω 1,20. μ'αρεσουν παρα πολυ τα σπασιματα δινουν αλλη αισθηση, αλλα στον πελάτη δεν αρέσουν. Τι να κανεις ειναι ορισμενες φορές που προσπαθεις να κανεις αυτό που ζητάνε. Απο την στιγμή που δεν γίνεται θα του την κάνω με σπάσιμο. Σας ευχαριστώ πάντως όλους σας. Θα ρωτησω και στην πολεοδομια και θα σας πω τι εγινε τελικα.

Link to comment
Share on other sites

αφήστε παιδιά αν αρχίσουμε τη συζήτηση με το τι είναι ωραίο και τι όχι

θα κλάψουνε μανούλες :P

 

για το αν μου αρέσει ή όχι αν δε δω ένα σκίτσο δεν μπορώ να σας απαντήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Για προεξοχή πάνω από 0,40 θα πρέπει να εγκριθεί από Ε.Π.Α.Ε.

Ενδεχομένως να εγκριθεί αλλά αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι ο χώρος που θα δημιουργηθεί κάτω από την στέγη,διότι αν είναι εσοχή τότε ανάλογα με το Δ ,μπορεί να προσμετράται στην κάλυψη η να θεωρηθεί Η.Χ..Καλό θα ήταν να ανέβαζες ένα σκαρίφημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο από κάτω χώρος είναι προσβάσιμος, είναι Η/Χ... Αν δεν είναι ή αν δεν έχει τις διαστάσεις για Η/Χ τότε τα γνωστά, μετράει στη κάλυψη κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα

είμαι πολύ καινούργια στο forum και χαίρομαι πάρα πολύ που ανακάλυψα την ύπαρξη του!

Έχω μια απορία σχετικά με το περίγραμμα της στέγης και αν μετράει στην κάλυψη.

 

Σε εκτός σχεδίου πόλεως περιοχή, έχω ένα διώροφο κτίσμα στο οποίο η στέγη εξέχει του περιγράμματος του κτηρίου περιμετρικά κατά 1 μέτρο περίπου. Αν έχω καταλάβει καλά η στέγη εφόσον εξέχει έως 40 εκ δεν προσμετράτε στην κάλυψη? Αν εξέχει 1 μέτρο τότε μετράει όλο το εμβαδόν της στην κάλυψη ή αυτό που προκύπτει αφαιρώντας τα 40 εκ?

 

Επίσης κάτω από την στέγη υπάρχει εξώστης στη μία πλευρά του κτηρίου πλάτους 1,50 μέτρο. Δηλαδή στεγάζεται κατά 1 μέτρο από την στέγη. Αυτός θα θεωρηθεί ημιυπαίθριος χώρος και όχι εξώστης ? για την ακρίβεια για εμένα δεν είναι εξώστης ακριβώς, με αυτή την αιτιολογία έχει βγει στην αρχική άδεια, αλλά ίσως βατό δώμα εφόσον βρίσκεται πάνω από τον ημιυπαίθριο του ισογείου.

Παρακαλώ για συμπλήρωση ειδικότητας στο προφίλ ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά η στέγη εφόσον εξέχει έως 40 εκ δεν προσμετράτε στην κάλυψη? Αν εξέχει 1 μέτρο τότε μετράει όλο το εμβαδόν της στην κάλυψη ή αυτό που προκύπτει αφαιρώντας τα 40 εκ?

δες αν μπορεί να θεωρηθεί ως προστέγασμα

 

Επίσης κάτω από την στέγη υπάρχει εξώστης στη μία πλευρά του κτηρίου πλάτους 1,50 μέτρο. Δηλαδή στεγάζεται κατά 1 μέτρο από την στέγη. Αυτός θα θεωρηθεί ημιυπαίθριος χώρος και όχι εξώστης ?

υπάρχει ορισμός για το τι είναι εξώστης και τι ΗΧ

 

για το αν είναι βατό δώμα ή όχι

βάλε ένα σκίτσο

Link to comment
Share on other sites

δες αν μπορεί να θεωρηθεί ως προστέγασμα

 

 

 

Δηλαδή αν καταφέρω να το περάσω σαν προστέγασμα, δεν θα μετρήσει στην κάλυψη, ανεξαρτήτως πλάτους ;

Το πρόβλημα μου είναι οτι αυτή την στιγμή δεν υπάρχει περιθώριο στην κάλυψη.

Στη μελέτη που έχω στα χέρια μου η στέγη η οποία εξέχει από το περίγραμμα του κτηρίου κατά 1 μέτρο δεν έχει υπολογισθεί καθόλου στην κάλυψη και ήθελα να ξέρω κατά πόσο έιναι σύνομο κάτι τέτοιο ή θα "σκοντάψει" στο μέλλον σε κάποια πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.