Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση παλαιού τελειωμένου κτίσματος


dimitrispsi

Recommended Posts

Έχει προκύψει ένα θέμα μεταξύ συναδέλφων και η κάθε Πολεοδομία λέει τα δικά της.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας και τι ισχύει στην περιοχή σας.

 

Οικία, ΠΛΗΡΩΣ ολοκληρωμένη (μέχρι μπογιές, λευκά είδη και κουζίνα, ΟΛΑ έτοιμα) ζητά να ηλεκτροδοτηθεί.

 

Η άδεια είναι παλιά, έχει λήξει (έχουν παρέλθει 8+ χρόνια) αλλά το σπίτι δεν ηλεκτροδοτήθηκε, ούτε κατοικείται εξαιτίας σοβαρών προσωπικών προβλημάτων του ιδιοκτήτη.

Επισημαίνω ότι ΟΛΕΣ οι εργασίες έγιναν μέσα στον χρόνο ισχύος της άδειας, απολύτως νόμιμα, υπάρχουν όλες οι αποδείξεις πληρωμών, κλπ.

 

Πιο νόμιμα δεν γίνεται. Απλά δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί το σπίτι.

 

Για να ηλεκτροδοτηθεί σήμερα, πρέπει να εκδοθεί κάποια άδεια, πχ επισκευών;

 

Τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Οντως η κάθε πολεοδομία έχει διαφορετική άποψη. Η δική μου άποψη είναι ότι αφού μπορείς να αποδείξεις μέσω των παραστατικών το πότε κατασκευάστηκε δικαιούται ρευματοδότησης και σε μια παρόμοια περίπτωση πήρα ρεύμα. Διάταξη σχετική όμως δεν έχω.

 

Η αρμόδια πολεοδομία τι σου λέει να κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που ο πελάτης έχει ολοκληρώσει τις εργασίες εδώ και 10 χρόνια μένει κανονικα στο σπίτι του αλλά έως τώρα έπαιρνε ρεύμα από τον κάτω όροφο και τώρα θέλει να πάρει δικό του ρολόι μόρω να κάνω τίποτα? Η άδεια είναι 15ετίας πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ζητήσει από την συγκεκριμένη πολεοδομία θεώρηση για ρεύμα και σου αρνήθηκαν; Σε δική μου περίπτωση πήρα θεώρηση τρία χρόνια μετά την λήξη της άδειας και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Νομίζω ότι η ρευματοδότηση δεν συνδέεται χρονικά με την λήξη της άδειας. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Moυ αρνούνται τα πάντα, θέλουν να βγάλω άδεια...

 

Μήπως πρέπει να καταθέσω ερώτημα στην Διεύθυνση Οικοδομικών και Κτιριοδομικών Κανονισμών στο Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.