Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό πρόβλημα με οριζόντιο σενάζ φέρουσας τοιχοποιιάς


 
terry

Recommended Posts

μα δεν θα στηρίζεται στο μπετόν

Θα στηρίζεται δεξιά και αριστερά στην "υγιή" τοιχοποιία

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωταω αν θα αντεξει το μπετο που θα απομεινει να βλητρωθουν πανω του οι πετρες...Δλδ μιλαμε για 3 βλητρα απο καθε μερια=σουρωτηρι το σεναζ...Και πολυ φοβαμαι οτι αν παμε σε μηχανικα βλητρα, σιγα μην κοιταξαν ποσο θα τα σφιξουν, αρα θα παει περιπατο το σκυροδεμα....

Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναλέω

Το σενάζ θα στηρίζεται δεξιά και αριστερά

Τα βλήτρα δεν θα πάρουν σοβαρές εντάσεις

 

Εσύ σε ποια λύση προσανατολίζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν με απασχολει η ενταση που θα παρουν τα βλητρα...Δεν θα παρουν τιποτα στην ουσια

2. Για να παρει ολη την ενταση το πετρινο τεμαχιο πρεπει ή να μπει σφινωτα τελειως ή να "κάτσει" ο τοιχος..

3. Φοβαμαι οτι με το κρουστικο θα διαλυθει το μπετο..

 

Λυση αλλη δυστυχως δεν εχω...

 

Σε μεταλλικα δε θα πηγαινα για λογους αισθητικης..

Link to comment
Share on other sites

terry διάλεξε την κατάλληλη διατομή μορφοχάλυβα και βάλε μεταλλικό. Εκεί πάνω "δέσε" την πέτρα και δεν θα έχεις αισθητικό θέμα.

 

Ξαναρωτώ .....γιατί κρουστικό ?

 

Επίσης να ρωτήσω γιατί μάλλον εγώ δεν καταλαβαίνω καθώς βλέπω και τους 2 σας να συνεννοήστε μια χαρά.

 

Γιατί βλητρώνονται οι πέτρες στο σενάζ ?

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε Theo στο Σφακιανο το μαστορα???? Φερε μου διαμαντοτρυπανο???

 

Θα βλητρωθουν για να μη μας ερθουν στο κεφαλι...

 

Τι εννοεις "δεσε" τις πετρες???

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις 2 μεγάλες πέτρες που είναι στην τελευταία φωτό πάνω από το άνοιγμα πολύ επίφοβες τις βλέπω.

 

Εχω δει σε μελέτη που ήθελαν να προσθέσουν πρέκια γιατι ήθελαν να μεγαλώσουν τα ανοίγματα να κάνουν το εξής:

 

Κατασκευή (σκάψιμο με τροχό) οριζόντιου αυλακιού το οποίο θα εκτείνεται έξω από το άνοιγμα κατά 15 εκ. και από τις 2 πλευρές.

Ενσωμάτωση στο δημιουργηθέν κενό ενός IPE 100 ή 120.

Πλήρωση με αριάνι στο κενό μεταξύ IPE και πέτρας.

Ηλεκτροκόλληση των 2 IPE (του μέσα και του έξω) με λάμες πλάτους 10 εκ. και πάχους 1 εκ. όσες θες και σε κάνουν να νοιώθεις ασφάλεια.

Σαν πρόβλημα εδω βλέπω το ότι τα IPE θα φαίνονται, δεν έχω σκεφτεί πως θα καλυφθούν και το πως να αποφευχθεί το σκούριασμα των μεταλλικών στοιχείων.

 

Αυτό που λέω έγινε σε παλιό πέτρινο κτίριο σημαντικής σπουδαιότητας (σχολείο).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα είναι δύσκολο να κόψει στα 10 εκ την πέτρα. Η σιδερόπετρα είναι ιδανική για χτίσιμο αλλά θέλει πελέκημα.

Αν βρείς πέτρα τόσο μεγάλη ώστε να καλύπτει το άνοιγμα και να μπορεί να τοποθετηθεί εκεί πάνω κάνε το.

Ειδάλως...φτιάξε το καλούπι από κάτω. Υπολόγισε 15εκ αριστερά και δεξιά (έσω έξω εννοώ) και ας στρώσει τις πέτρες ο μάστορας. Μια τρυπανιά σε κάθε μια και ένα στριφώνι έτσι ώστε να κοιτούν όλα στο εσωτερικό του σενάζ. Σιδερώνεις και σκυροδετείς το κενό.

Δεν φαίνεται το μπετόν εξωτερικά και δεν υπάρχει και φόβοσ να ξεκολήσει καμία πέτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.