Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλάδος Ειδικών Παροχών ΤΣΜΕΔΕ (ΕΤΑΑ)


ss_sk

Recommended Posts

Μία από τις βασικές αλλαγές που επέφερε ο νόμος 3518/06 στο σύστημα παροχών Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. (Ε.Τ.Α.Α.) αποτελεί ο κλάδος ''Ειδικών Παροχών''. Προβλέπεται η σχετική απόφαση του Υπουργού Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας μετά την εκπόνηση αναλογιστικής μελέτης και τη γνώμη του Δ.Σ. του ασφαλιστικού φορέα. Στις 26 Ιανουαρίου η οριζόμενη ομάδα εργασίας κοινοποίησε το τελικό κείμενο στη Διοικούσα Επιτροπή του ΤΕΕ.

 

Συνοπτικά πρόκειται για επιπλέον παροχές (δεν μπορούν να καλυφθούν από υπάρχοντες πόρους) οι οποίες προσβλέπουν αφενός μεν στη διεύρυνση/συμπλήρωση του κλάδου Υγείας (επιδόματα νοσηλείας, αναπηρίας, μητρότητας κ.α.) αφετέρου στην ενίσχυση των οικονομικά ασθενέστερων ασφαλισμένων επαγγελματιών. Στο τελευταίο (που ίσως είναι και το πιο ενδιαφέρον) εντάσσονται 1) μηνιαίο επίδομα ανεργίας/υποαπασχόλησης/χαμηλού εισοδήματος με μέγιστο όριο τους 12 μήνες ανά δεκαετία ασφάλισης στον εν λόγω κλάδο, 2) καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών για λογαριασμό των δικαιούχων. Οι προϋποθέσεις περιγράφονται αναλυτικά στο κείμενο.

 

Οι απαιτούμενοι πόροι θα προκύψουν από:

- κράτηση 50% του 2% των αμοιβών μελέτης/επίβλεψης των έργων

- κράτηση 50% του 1% επί του προϋπολογισμού των δημοσίων έργων

- κράτηση 0,81% επί του μισθολογίου των μισθωτών ιδιωτικού τομέα και των συμβασιούχων Δημοσίου

- καθολική εισφορά 14 ευρώ μηνιαίως για κάθε ασφαλισμένο ανεξαιρέτως (ετήσια επιβάρυνση 168 ευρώ).

 

Οι ως άνω παροχές θα ισχύουν δύο χρόνια μετά την ενεργοποίηση του κλάδου Ειδικών Παροχών.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως η λειτουργία του κλάδου προϋποθέτει την επιβολή νέων εισφορών στους ασφαλισμένους μας

βεβαίως το υγειές ταμείο μας, που δεν μας προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ, δεν μπορεί να προσθέσει παροχές χωρίς αυξηση εισφορών

 

μπορεί φυσικά να συγχωνευθεί με το ΙΚΑ και τα λοιπά προβληματικά ταμεία

------

βιβλιάριο υγείας βλέπω πάλι ΓΙΟΚ

Link to comment
Share on other sites

1) μηνιαίο επίδομα ανεργίας/υποαπασχόλησης/χαμηλού εισοδήματος με μέγιστο όριο τους 12 μήνες ανά δεκαετία ασφάλισης στον εν λόγω κλάδο, 2) καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών για λογαριασμό των δικαιούχων.

 

Λίγο αργά ξύπνησαν και καταλάβαν τα αυτονόητα (ότι υπάρχει το ενδεχόμενο ανεργίας και στους μηχανικούς). Εμένα πάντως δε μου αρκεί αυτό. Πρέπει να δοθεί η δυνατότητα πλήρους αποδέσμευσης από το ΤΣΜΕΔΕ για όποιον δεν επιθυμεί να ασκεί το επάγγελμα του μηχανικού (προσωρινά, ή οριστικά) χωρίς εκβιασμούς του τύπου "διαγράφεσαι και από το ΤΕΕ και τρέχα γύρευε πως ξαναγράφεσαι αν αλλάξεις γνώμη". Το αν το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει "ιδιότητα" ή όχι μου είναι προσωπικά εντελώς αδιάφορο. Να πάψει να το κάνει και να ακολουθήσει την κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

μα δε χρειαζόταν να δώσουν "ειδικό επίδομα"

αρκεί να μπορούσαν να αναστείλουν την εισφορά του για κάποιο χρονικό διάστημα

 

άσε που κάποιες από τις υποτιθέμενες παροχές θα έπρεπε ήδη να τις καλύπτει

-----

εγώ φιάσκο μυρίζομαι όπως την "ειδική προσάυξηση"

Link to comment
Share on other sites

Το επιπλέον χαράτσι είναι σκληρό σα σόλα αλλά μασιέται.

 

Αυτό που βασικά με ενοχλεί είναι η (έμμεση) αποδοχή πως οι διαπραγματεύσεις με τον ΟΑΕΔ για το επίδομα ανεργίας των μηχανικών-ελεύθερων επαγγελματιών απέτυχαν, εγκαταλείπονται και άρα προσπαθούμε να πιαστούμε απ' τα μαλλιά μας προκειμένου να ''σωθούμε''!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο αργά ξύπνησαν και καταλάβαν τα αυτονόητα (ότι υπάρχει το ενδεχόμενο ανεργίας και στους μηχανικούς). Εμένα πάντως δε μου αρκεί αυτό. Πρέπει να δοθεί η δυνατότητα πλήρους αποδέσμευσης από το ΤΣΜΕΔΕ για όποιον δεν επιθυμεί να ασκεί το επάγγελμα του μηχανικού (προσωρινά, ή οριστικά) χωρίς εκβιασμούς του τύπου "διαγράφεσαι και από το ΤΕΕ και τρέχα γύρευε πως ξαναγράφεσαι αν αλλάξεις γνώμη". Το αν το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει "ιδιότητα" ή όχι μου είναι προσωπικά εντελώς αδιάφορο. Να πάψει να το κάνει και να ακολουθήσει την κοινή λογική.

Συμφωνώ απόλυτα. Εγω, που ήδη έχω ασφάλεια στο ικα, γιατί σαν νέος μηχανικος να πάω να ασφαλιστώ αναγκαστικά στο τσμεδε. Γιατί να μην έχω την επιλογή να διαλέξω...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.