Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχέτευση νέας κουζίνας


stra

Recommended Posts

Σαλαμπασίδης Στράτος πολιτικός μηχανικός.μπορώ στα σχέδια πολεοδομίας να δείξω την νέα παροχή κουζίνας να καταλήγει στην κεντρική αποχέτευση των λυμάτων η απαγορεύεται?βγάζω δεύτερη κουζίνα σε διαχωρισμό κατοικίας.ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η κουζίνα, μπορεί να συνδεθεί στο αποχετευτικό σύστημα του κτηρίου, με DN50 ή καλύτερα

DN70 και οσμοπαγίδα.

"Κεντρική αποχέτευση" τι εννοείς; Κάποιο κεντρικό συλλεκτήριο αγωγό του κτηρίου;

 

Πριν από τον μηχανοσίφωνα, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα εάν τηρείς τους κανονισμούς

(π.χ. αερισμός).

 

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

την 100 στάρα κατακόρυφη στήλη των μπάνιων εννοώ .πάνω σε αυτήν θέλω να δείξω οτι θα συνδεθώ.να ρίξω δηλ τα νέρα της αποχέτευσης της κουζίνας σε αυτην που καταλήγουν και τα λύματα απο το μπάνιο και όχι σε ανεξάρτητη στήλη.ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε στράτο το καλύτερο είναι να στείλεις τα λύμματα στην παλιά κουζίνα.αν δεν έχεις όμως αυτή τη δυνατότητα τότε μπορείς να τα ρίξεις στην αποχέτευση αρκεί να έχεισ εξασφαλίσει τις κλίσεις.8-)

Link to comment
Share on other sites

την 100 στάρα κατακόρυφη στήλη των μπάνιων εννοώ .πάνω σε αυτήν θέλω να δείξω οτι θα συνδεθώ.να ρίξω δηλ τα νέρα της αποχέτευσης της κουζίνας σε αυτην που καταλήγουν και τα λύματα απο το μπάνιο και όχι σε ανεξάρτητη στήλη.ευχαριστώ.

 

Μπορείς - απλά όπως λέει και ο συνάδελφος paranoideyes φρόντισε για τις κλίσεις.

Πρακτικά, η σύνδεση θα γίνει από :

νεροχύτης -> οσμοπαγίδα -> σωλήνα DN75 με κλίση -> ανοικτή γωνία DN75 ->

συστολικό ημιταύ DΝ100 στήλης.

 

Έτσι αποφεύγεις επιστροφές λυμμάτων - το προβλέπει και ο κανονισμός.

 

Εάν την στείλεις από μακριά, τότε πρέπει να έχεις και αερισμό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις

και αυτόματη βαλβίδα αερισμού για να μην έχεις ξετρυπήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.