Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαίρεση από κατεδάφιση Δημοσίου κτηρίου


KIROS

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα την βοήθεια όποιου μπορεί να με βοηθήσει στο εξής θέμα:

Κτίριου του Δήμου έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφηση με απόφαση Νομάρχη το 1988 με τις διατάξεις του Ν.1337/83.Ως έτος ανέγερσης είχε δηλωθεί το έτος 1982.

Θέλω να ξέρω,αν η απόφαση εξαίρεσης απο κατεδάφηση μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει την θέση οικοδομικής άδειας ή θα πρέπει να γίνει κάποια επιπλέον διοικητική πράξη?

Αν πρέπει να γίνει κάποια άλλη πράξη ποία είναι η διαδικασία?

Τα ερωτήματα τίθενται διότι,το εν λόγω κτίριο θα μισθωθεί από τον Δήμο ως αναψυκτήριο,και για την άδεια λειτουργείας χρειάζονται μια σειρά από διαδικασίες,όπως θα γνωρίζεται,δηλ.βεβαίωση χώρου κυρίας χρήσης,υγειονομικό,πυροσβεστική,κ.τ.λ,και δεν γνωρίζω πως θα γίνουν όλα αυτά με μια απόφαση Νομάρχη μόνο.Δηλ. όταν πάω στην Πολεοδομία για Β.Χ.Κ.Χ οι συνάδερφοι θα μου ζητήσουν αντιπαραβολή των προς έγκριση κατόψεων,με τις αρχικές.

Θα με εξυπηρετούσε ιδιαίτερα η όποια απάντηση μου δωθεί, αν είναι δυνατόν να συνοδεύεται από αντίστοιχη νομοθεσία.

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.