Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσότητα μαγειρικών ελαίων και λιπών και απαιτήσεις πυροπροστασίας


poseidon

Recommended Posts

κατι τρεχει στα γυφτικα...

 

συγνωμη για το υφος αλλα τι περιμενεις να κανει το ΤΕΕ?

Αληθεια εχει ποτε συνεδριασει το πειθαρχικο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Εγκληματική οργάνωση" θα σας βγάλουν με αυτά που λέτε  :mrgreen: 

Αν ήταν έτσι Deathlok, τότε γιατί το χαρακτηρίζεις μαϊμουδιά ; Εν πάση περιπτώσει, εγώ το ανέφερα επειδή έτσι έμαθα, πληροφοριακά. Τώρα από εκεί και πέρα είναι θέμα του καθενός το πώς κινείται.

Link to comment
Share on other sites

αρτεμιανε οχι ρε φιλε καμμια σχεση με ξηρας κονεως vs w.ch....

εβγαλα και λιγο τον πονο μου .....

 

κοιτα να δεις ο ντεθλοκ τα πε σωστα ... μαμουνιες γινονται

εγω εχω ξαναγραψει εδω οτι πυροσβεστας οριοτανε ( αφου μου ειχε συστηθει ως συναδελφος )

οτι θελει 6κιλα μπουκαλα και γω εβγαζα με τις ροες οτι θελει 12

εφτασε να πει στον ιδιοκτητη οτι εχω κανει λαθος την μελετη

 

βεβαια ο συγκεκριμενος μου ειπε στην αρχη οτι ειναι συναδελφος εμπ

μετα μου πε τεει πειραια ... και οταν ειδα το κοκκινο βιβλιο ειχε υπογραψει αλλος..... και μαλιστα απο ΑΠΘ

τεσπα

 

γενικα στην αρχη η νομοθεσια ειχε βγει αυστηρα για γουετ κιμικλα σελιπη και τελος

μετα ομως επειδη ξεσηκωθηκε ο κλαδος για τα απουλητα... βγαλαν καποιες εξαιρεσεις

μια ειναι να χεις κονεως και μια μικρη χειρος γουετ κιμικαλ

 

οσον αφορα τους ελεγχους να ξερεις οτι στο παραπανω που ειπα για τον "συναδελφο"

αυτος ΔΕΝ ειχε βαλει την αυτοματη... ηρθε ο αξιωματικος και δε πηρε χαμπαρι .... τεσπα

 

δυστυχως αρτεμιανε δε τα χω φρεσκα τωρα να ανεβασω σχετικα... μολις μπηκα σπιτι απο δυσκολη μερα

επιφυλασσομαι....

 

εχω παντως καλο υλικο.... θελει χρονο το σκαναρισμα....

 

@ντεθλοκ ναι οντως δε φταιει ο μηχ

αλλα αμα τον βαλεις να σου υπογραψη μια υδ με γνησιο υπογραφης οτι ελαβε γνωση .... θα το κανει?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σ'ενα καφενείο που έχουμε μόνο ένα τηγάνι που τροφοδοτείται απο μια φιάλη υγραερίου σύμφωνα με την 6776/4-2-10 :

 

2α  Όσες επιχειρήσεις που για τις λειτουργικές τους ανάγκες, στο χώρο παρασκευαστηρίου

χρησιμοποιούν ....συσκευή μαγειρέματος υγραερίου
οικιακού τύπου όπου γίνεται και χρήση μαγειρικών ελαίων και λιπών, δύναται αντί της
εγκατάστασης αυτόματου συστήματος κατάσβεσης τοπικής εφαρμογής κατηγορίας πυρκαγιάς Φ
που αναφέρεται στην (α) και (β) σχετική, να τοποθετηθεί στον χώρο του παρασκευαστηρίου και
πλησίον των παραπάνω συσκευών ένας (1) φορητός πυροσβεστήρας κλπ..
 
3.Επισημαίνεται ότι για όλες τις άλλες περιπτώσεις καυτών επιφανειών ή επιφανειών που
υπάρχει παρουσία γυμνής φλόγας, όπως κάρβουνα κλπ, που ενδεχομένως συνυπάρχουν στο
ίδιο παρασκευαστήριο, επιβάλλεται να εγκαθίσταται αυτόματο σύστημα κατάσβεσης τοπικής
εφαρμογής ... κλπ
 
 
Για ένα τηγάνι λοιπόν θέλουμε σύστημα τοπικής εφαρμογής (γυμνή φλόγα) ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντός του καταστήματος εννοείς;  Έχω λάβει υπόψιν τις απαιτήσεις της κυα για το υγραέριο όσο αφορά τη φιάλη .

 

Εξήγησε μου σε παρακαλώ γιατί ειμαι στο 2α αφού η εστία του υγραερίου θα έχει γυμνή φλόγα;

Εκτός αν εννοείς οτι η 2α δέχεται οτι η εστία του υγραερίου έχει γυμνή φλόγα και στο 3 λέει οτι όλες οι άλλες περιπτώσεις απαιτούν σύστημα τοπικής εφαρμογής.

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

η μονη περιπτωση που πηγα να την βγαλω καθαρη με εναν 6κιλο και οχι με ΣΤΕ

ηταν οταν ειχαμε ματι κεραμικο ρευματος για το τηγανισμα

 

και μια αλλη με γκαζακι καμπινγκ....... λολ και ξαναμανα λολ

 

φανταστειτε γκαζακι μικρο και απο πανω φουσκα με ΣΤΕ x0ax0x0a0ax0ax00xa

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι Καλησπέρα,

 

εάν κάποιος χρησιμοποιεί μόνο μία συσκευή όπου γίνεται και χρήση μαγειρικών ελαίων και λιπών εκ των κάτωθι:

 

- Φριτέζα ηλεκτρική ή αερίου χωρητικότητας μέχρι δέκα (10) λίτρα μαγειρικού ελαίου-λιπών 
- Κουζίνα ηλεκτρική ή αερίου οικιακού τύπου 
- Συσκευή μαγειρέματος υγραερίου οικιακού τύπου 

Μπορεί να διατηρήσει υφιστάμενο μόνιμο αυτόματο σύστημα κατασβέσεως τοπικής εφαρμογής ξηράς κόνεως και να προμηθευθεί μόνο (1) φορητό πυροσβεστήρα χωρητικότητος τουλάχιστον 2 lt, κατάλληλο για κατάσβεση πυρκαγιών κατηγορίας F που θα επιτυγχάνει ελάχιστη κατασβεστική ικανότητα 25F. 

Στον όρο "κουζίνα ηλεκτρική ή αερίου οικιακού τύπου" υποθέτω περιλαμβάνονται οι συνήθεις κουζίνες που εγκαθίστανται στις συνήθεις οικίες και μόνον αυτές, που συνήθως έχουν 4 ζώνες μαγειρέματος. 

Στον όρο "συσκευή μαγειρέματος υγραερίου οικιακού τύπου" ποιές συσκευές περιλαμβάνονται ;

Και το ρωτάω αυτό, γιατί για παράδειγμα συσκευή μαγειρέματος υγραερίου οικιακού τύπου είναι και οι εστίες κουζίνας αερίου με 5 (!) ζώνες μαγειρέματος !
Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

αξιζει τοσο σκαλισμα?

μετρας και το ματι του καφε?

γιατι παλι σαν 4+1 κουτσικο θα ναι :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.