Μετάβαση στο περιεχόμενο

FINE - Θερμικές απώλειες


panda

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους τους μηχανικούς!Πρώτη φορά συμμετέχω στο forum...Ειμαι νέα μηχανικος με την πρωτη μου μελέτη των Η/Μ για 5 οροφη οικοδομή με υπόγειο.Θα ήθελα την βοήθειά σας.Στο πρόγραμμα FINE χτιζω το κτίριο μου για να βγάλω τις απωλειες για να κάνω μελέτη θέρμανσης (την θερμομονωση την έκανε ο πολιτικος μηχανικος).Έχω 2 φωταγωγούς .Τους δηλώνω σαν ανοίγματα?Οι τοίχοι γύρω τους είναι εξωτερικοί ή εσωτερικοι προς μη θερμαινόμενο χώρο?Δάπεδα που βάζω?μόνο στον 1ο οροφο ? Οροφή μόνο στον 5ο?Το ισόγειο και το υπόγειο πρέπει να το χτίσω ή θα το αγνοήσω εντελώς?Μπορεί να φαίνονται προφανείς οι απαντήσεις αλλά σε μένα την συγκεκριμένη στιγμή δεν με αφήνουν να προχωρήσω την μελέτη μου...Ευχαριστώ...

 

panda, καλώς ήρθες!

Δύο παρατηρήσεις: (1) Οι τίτλοι γράφονται με μικρά γράμματα (εκτός του πρώτου που είναι με κεφαλαίο), και (2) για ερωτήσεις λογισμικού υπάρχει χωριστή κατηγορία Η/Μ, όπου και θα μεταφερθεί το παρόν.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Στο fine βάζεις δάπεδα και οροφές όταν έχεις απώλλειες από αυτά.

 

Οπότε θες δάπεδο στον 1ο και οροφή στον 5ο και οπουδήποτε αλλού έχεις τέτοιες απώλλειες. Το δάπεδο του πρώτου ορόφου πρέπει να το περάσεις στο πρόγραμμα σαν οροφή, διότι διαφορετικά θα σου πάρει ΔΘ αυτό ως προς το έδαφος.

 

Ως προς τον φωταγωγό δεν είναι σαφής η ερώτηση. Ο φωταγωγός συνορεύει με θερμαινόμενο χώρο? Είναι κλειστό φρεάτιο, που έχει άνοιγμα μόνο πάνω? Πρέπει να εκτιμίσεις αν ο τοίχος του φωταγωγού μπορεί να θεωρηθεί εξωτερικός (δηλαδή αν ο αέρας στο φωταγωγό έχει θερμοκρασία αυτή του περιβάλλοντος ή μικρότερη).

 

Μια παρατήρηση για το fine: Αν δηλώσουμε εσωτερικό τοίχο προς μθχ και έχουμε άνοιγμα σε αυτόν τον τοίχο, δεν υπολογίζει απώλλειες χαραμάδων από αυτό το άνοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..Οι φωταγωγοί είναι φρεάτια με την μια πλευρά τους να βλέπει σε εξωτερικό περιβάλλον και είναι ανοιχτά από πάνω .Στον 1ο όροφο που συνορεύει με πυλωτή βάζω οροφή και την δηλώνω να συνορεύει με εξωτερικό περιβάλλον,ε;Στον 5ο όροφο εφόσον υπάρχει κ σκεπή, η οροφή που θα βάλω ως προς τι χώρο θα θεωρηθεί; Το υπόγειο με το ισόγειο τελικά να το χτίσω;Ευχαριστώ και πάλι...Αχ κάθε αρχή και δύσκολη...

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο και το ισόγειο δεν έχεις κανένα λόγο να το περάσεις στο σχέδιο. Χτίζεις μόνο τους χώρους για τους οποίος θέλεις να βρεις απώλλειες. Προφανώς δεν χτίζεις το κλιμακοστάσιο.

 

Οι φωταγωγοί δεν σε επηρεάζουν σε τίποτα. Οι τοίχοι τους είναι κανονικά τοίχοι προς περιβάλλον.

 

Όσο αφορά τη σκεπή πρέπει να δεις αν αερίζεται κάτω από τα κεραμίδια για να εκτιμίσεις τη θερμοκρασία που θα έχει κάτω από αυτά. Μπορείς να πάρεις λίγο μειωμένο ΔΤ, ή λίγο προασυξημένο Κ ή τίποτα από αυτά.

 

Συμβουλή: Μπορείς παράλληλα με τη μελέτη σου να φτιάξεις ένα μονοόροφο με 1-2 δωμάτια, να πειραματίζεσαι στο σχεδιαστικό και να βλέπεις τι δεδομένα παίρνει για το υπολογιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.