Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με τροχαίο, δικαστήριο & ΤΣΜΕΔΕ


electrical_salonika

Recommended Posts

Καλησπέρα. Πρόσφατα είχα ένα δικαστήριο για ένα τροχαίο ατύχημα που είχα με μηχανάκι το καλοκαίρι του 2008 όπου και διεκδικώ αποζημίωση για σοβαρές σωματικές βλάβες. Μεταξύ των άλλων έχασα την εργασία μου τότε (ήμουν με μπλοκάκι σε εταιρεία) και διεκδικώ και αποζημίωση για τα χρήματα που έχασα κατα τους μήνες ανάρρωσης. Στο δικαστήριο με προτροπή του δικηγόρου της πλευράς της ασφαλιστικής της άλλης πλευράς, η πρόεδρος είπε για μένα οτι λογικά θα έχω πάρει επιδόματα για τους μήνες εργασίες που έχασα απο το ΤΣΜΕΔΕ. Φυσικά απο ότι ξέρω δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ο δικηγόρος μου εκεί δεν είπε τιποτα για αυτό και εγώ φυσικά δεν μπορούσα να μιλήσω ως ενάγων.

Η ερωτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος, κανονισμός ή οτιδήποτε που να το επισσυνάψω στον φάκελο στο δικαστήριο όπου να αποδικνύεται οτι το ΤΣΜΕΔΕ δεν δίνει τέτοιου είδους επιδόματα, άρα δεν έιχα κανένα έσοδο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο που λες και εγω του ειπα να το ψαξει, αλλα μετα με ρωτησε αν μπορω να βρω εγω κανα τετοιο κανονισμο. ωραιος και αυτος...

Link to comment
Share on other sites

ο δικηγορος σου ειναι υποχρεωμενος να ελεγξει τη σχετικη νομοθεσια και να ειναι προετοιμασμενος για την υπερασπισή σου. Να του βαλεις χερι να κατσει να μελετησει γιατι ηδη μπορει να εχει γινει ζημια ετσι που τα λες.

 

Απο κει και περα, επειδη εχω εμπειρια απο δικηγορους δυστυχως κι εγω και βλεπω οτι πολλοι ειναι του πασαλειματος και μετα λενε "δεν μου το ειπες αυτο οτι ισχυει" , αντι να ρωτας εδω παρε να μιλησεις με το νομικο τμημα του ΤΕΕ και (δυστυχως) προσπαθησε να βγαλεις εσυ ακρη απο το ΤΣΜΕΔΕ, αν μπορουν να σου δωσουν μια γραπτη βεβαιωση.

Link to comment
Share on other sites

Eιχα πολύ σοβαρό ατύχημα με μηχανή το 2005 (θα ήμουν μακαρίτης, με έσωσε το κράνος) με τελική κατάληξη σπασμένη κλειδα ώμου, εκδορές και εγκαύματα σε δεξί πόδι και χέρι από το γδάρισμο στο δρόμο. Ιδια νομική και εργασιακή κατάσταση με έσενα, εργασία με μπλοκάκι κτλ. Υπέβαλα αγωγή για 29000 ευρώ (ηθική βλάβη, απολεσθέντα κέρδη, ζημία μηχανής, απαξίωση μηχανής, υλικές βλάβες σε λοιπα παρελκόμενα, ιατρικά νοσήλεια και εξετάσεις, θεραπευτική αγωγή σε φυσιοθεραπευτή κτλ κτλ).....

 

Γίνεται αγωγή από μέρους μου προς ασφαλιστική και τον οδηγό του αυτοκίνητου που με χτύπησε

Πρωτόδικα χάνω το δικαστήριο... ..γιατί βγάλαν απόφαση ότι το ατύχημα έγινε αλλιώς και σε άλλη διαστάυρωση από αυτή που λένε οι αναφορές της τροχάιας (μπερδέυτηκαν οι δικαστές.. αφού διαβάζουν τα πρακτικά του στενογράφου αρκετούς μήνες μετά..)

 

Έκανα έφεση για λάθος απόφαση και δευτερόδικα μου δώσαν 80% δικίο και 20% σε αυτόν/η που έκανα αγωγή.

 

Το δικαστήριο δεν αποδέχεται απολεσθέντα κέρδη ελεύθερου επαγγελματία. Συγκεκριμένα υπέβαλα δελτία παροχής υπηρεσίων αντίστοιχης περιόδου του προηγούμενου έτους, του έτους που έγινε το ατύχημα και του επόμενου έτους, από όπου φαινόνταν ότι το διάστημα μετά το ατύχημα για μερικούς μήνες δεν είχα έσοδα. Επιπλέον είχα αναρωτική άδεια απο κρατικό νοσοκομειακό γιατρό λόγω σοβαρού τραυματισμού...και κυρίως ιατρική γνωμάτευση μόνιμης παραμόρφωσης κλείδας ώμου (κόντινε και στράβωσε...) εφ' όρου ζωής...

 

Το αποτέλεσμα από όλα ήταν:

 

να παρώ περίπου τελικά 7000 ευρώ.. εκ των οποίων περίπου 3000 φύγαν στο δικηγόρο.....δηλαδή 4000 ευρώ για μια σπασμένη κλείδα ώμου...

 

Στο τέλος ο δικηγόρος με είπε ότι από μπλοκάκι δεν γίνονται εύκολα αποδεκτά..αλλά όλα είναι σχετικά...

Να φανταστείς ότι το δικαστήριο αποδέχεται τα μαύρα.. δηλαδή αν μπορείς να αποδείξεις ότι έχασες λεφτά έστω και μαύρα... το δέχεται αλλά αρκετά πιο δύσκολα...

 

ου μπλέξεις...γιατι φαίνεται ότι οι ασφαλιστικές τα βρίσκουν με το σύστημα δικαιοσύνης..ο δικηγόρος μου είπε ότι υπάρχει τιμοκατάλογος αποζημίωσης ανάλογα τι έχεις πάθει.....

Link to comment
Share on other sites

εγω ζηταω πολυ περισσότερα, γιατι ημουν σε δρομο με προτερεοτητα και αυτος παραβιασε υποχρεωτικη πορεια δεξια και πηγε να περασει απεναντι και επιπλεον στοπ. εχω λαμα με βιδες μεσα στην κνημη στο γονατο την οποια ειπε ο δικηγορος στο δικαστηριο οτι πρεπει να αφερεθει καποια στιγμη που οντως πρεπει να αφερεθει και ειχα καταγμα σε δακτυλο στο αλλο ποδι. Οι δικαστες μου φενεται εχουν πληρη αγνοια παρολο που ασχολουνται με τροχαια συνεχως. ακουσον ακουσον ειπε ο προεδρος οτι τα υλικα (μιλαμε για τιτανιο) μπορει να αποροφηθουν, και εκει παρενεβη ο δικηγορος και ειπε οτι ειναι μεταλλα κτλ. Και οι δικηγοροι οντως βλεπω κανουν πασσαλειματα. αν ειναι δυνατο να πηγαινω σε δικη και να μην εχει ψαξει αναλυτικα την νομοθεσια και να ζηταει απο μενα να του βρω την νομοθεσια. αν ηταν πηγαινα και μονος μου για να μην δωσω το 15%.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε ίσως να καλέσεις και ιατροδικαστή για να εξηγήσει επακριβώς τις συνέπειες του ατυχήματος. Περαστικά πάντως αλλά να ξέρεις ότι συνήθως αυτές οι αγωγές κρατούν πολύ καιρό...

Link to comment
Share on other sites

με μπλοκακι πώς θα μπορούσε να ισχύει οποιαδήποτε μορφή αποζημίωσης?

 

Ακριβως για αυτο το ανεφερα.. Στην ουσια προκειται για ελευθερο επαγγελματια, αρα δεν υπαρχει καμια μορφη καλυψης απο το ΤΣΜΕΔΕ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.