Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με τροχαίο, δικαστήριο & ΤΣΜΕΔΕ


electrical_salonika

Recommended Posts

Πραγματικά σου εύχομαι να βρείς το δίκιο σου. Αυτό που με στεναχωρεί με τους συγκεκριμενους ανθρώπους (δικαστές-δικηγόρους-κτλ) είναι ότι είμαι βέβαιος ότι αν ενας δικος τους ήταν το θύμα ενός τέτοιου ατυχήματος θα τον αποζημιώναν πλουσιοπάροχα και θα έσκυβαν πραγματικά στον πόνο του.

 

Εμένα δεν γινόνταν εγχείρηση με λάμες γιατί κάτω από κλείδα υπάρχουν πολλές φλέβες-αρτηρίες και νεύρα και υπάρχει κίνδυνος μόνιμης ζημίας. Υπήρχε η δυνατότητα να μου την ξανασπάσουν σε χειρουργείο και να προσπαθήσουν να την κολλήσουν αλλά πραγματικά δεν άξιζε....τουλάχιστον οι 3 ορθοπεδικοί που με είδαν έκριναν οτι δεν γινόνταν...

 

Στην περίπτωση μου το αυτοκίνητο έκανε ελιγμό στα καλά καθούμενα από τη δεξιά άκρη του δρόμου προς στενό αριστερά αγνωόντας το ρεύμα κίνησης που βρισκόμουν και ουσιαστικά φράζοντας μου την όδευση.

Το πρόβλημα με τους δικαστές είναι ότι δεν καβαλάνε μηχανές άρα ταυτίζονται με τον οδηγό αυτοκινήτου και δύσκολα δινουν αποκλειστική υπαιτιότητα.. κράνος φορούσα, γάντια φορούσα, τσάκετ φορούσα... μόνο μπότες μηχανής δεν φορούσα...

επιπλέον αυτόπτη είχα αλλά προσπάθησαν με κάθε τρόπο να τον ακυρώσουν και να τον βγάλουν και ψευδομάρτυρα..

 

Αυτά που ακούω στις αίθουσες ειναι τρελά..

 

Οταν έδωσες κατάθεση στη τροχαία, ζήτησες την ποινική διώξη του οδηγού που σε χτύπησε?

 

Αν ναι καλώς.. γιατί αυτό γίνεται μόνο με δική σου έγκλιση...έτσι έχεις ένα ακόμα πάτημα να πιέσεις την κατάσταση....γιατί κάποια στιγμή μπορεί να εκδικαστεί το ποινικό μέρος και μάλιστα ίσως και πριν τα αστικά δικαστήρια. Κατά το ποινικό δικαστήριο, μπορείς να ανακαλέσεις την απόφαση σου και να μην καταδικαστεί και πάει φυλακή (με αναστολή συνήθως). Ουσιαστικά τον τιμωρείς τόσο οικονομικά γιατί θα πρέπει να αποπληρώσει τη φυλακή αλλίως θα τον κλείσουν από την άλλη γράφεται το πλημμέλημα ή τι είναι στο φάκελο του... και αν τιμωρηθεί ποινικά μετά και αστικά θα διευκολυνθείς...ή θα αναγκαστεί να κάνει πίσω και να δηλώσει αποδοχή στην ασφαλιστική του και να σε βοηθήσει...δηλώνοντας μεταμέλεια...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Ναι είχα ζητήσει ποινική δίωξη στην κατάθεση μου. Αυτόν όμως δεν τον βρίσκουν πρεπει να έχει αλλάξει κατοικία, είναι και απο Αλβανία, άρα μπορεί να είναι εκεί. Στο αστικό δεν ήταν, ουτε τον βρήκαν για να του επιδόσουν κλήση. Ηταν μονο ο δικηγόρος του επικουρικού γιατι ήταν ασφαλισμένος στην ΑΣΠΙΣ. ρωτησα το τσμεδε, θα παρω βεβαιωση οτι δεν πηρα επιδόματα και οτι δεν προβλέπονται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την απορία μετά από αυτά, ποιός είναι ένας λόγος για τον οποίο θα πρέπει να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ... 3,5 χιλιάρικα το χρόνο μια ζωή για ποιόν λόγο; Για τη σύνταξη που (δεν) θα πάρω;

Link to comment
Share on other sites

πηρα σήμερα απο το ΤΣΜΕΔΕ βεβαίωση για το δικαστηριο οτι δεν πηρα και δεν δικαιουμε επιδόματα απο το ΤΣΜΕΔΕ. Μακράν το χειρότερο ταμείο..τζαπα τους πληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.