Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικός Διαγωνισμός Ιδεών Δήμου Κερκυραίων (22/02/2010)


ss_sk

Recommended Posts

Παιδιά, είχα δει κι εγώ τη προκύρηξη και συμφωνώ με ό,τι λέτε απολύτως. Αυτός είναι ο λόγος που σε τέτοιο "διαγωνισμό" δεν πήρα μέρος. Κύριος υπεύθυνος στην υπόθεση; Κατά τη γνώμη μου δεν είναι ο κάθε τοπικός άρχοντας ή ο όποιος δημαρχίσκος, με αναγνωρισμένο πια το δικαίωμά άλλωστε να συντάσσει και να προκυρήσσει πανελληνίως ό,τι μ@λ@κία θέλει. Εγώ απόρησα με το πώς ο ΣΑΔΑΣ δεν κατάφερε να αναγνωρίσει, ακόμα και ως προς τα τυπικά συστατικά του, ότι το συγκεκριμένο κείμενο δε συνιστά προκύρηξη "αρχιτεκτονικού διαγωνισμού ιδεών". Με το πώς επιτρέπει στην όποια εξουσία (τοπική στην περίπτωση) να άγεται και να φέρεται επιδεικνυόμενη μέσα σε ένα χώρο ΔΙΚΟ μας που έχει συμφωνηθεί από όλους εμάς ως θεσμικός. Συγχωρέστε μου την υπέρμετρη φαντασία που με κάνει παντού να βλέπω διαπλοκές. Αν μπορείτε συγχωρέστε μου και την υπέρμετρη ευθιξία μου βλέποντας έναν τοπικό άρχοντα να χρησιμοποιεί αυτή, τη μόνη εναπομείνασα ίσως, θεσμική διαδικασία για την άσκηση αρχιτεκτονικής με περιεχόμενο προκειμένου και αυτός να ασκήσει ... πολιτική.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά αναφέρω τις επίσημες απαντήσεις σε κάποια σχετικά ερωτήματα συμμετεχόντων:

 

- Παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε γιατί ο τίτλος του αρχιτεκτονικού διαγωνισμού, που αφορά στις όψεις του Θεάτρου και στην παρακείμενη πλατεία της Νομαρχίας δεν αντιστοιχεί με τα ζητούμενα μέσα στην τελική διακήρυξη που προκηρύσσει ο Δήμαρχος Κερκυραίων? Μέσα σε αυτήν την διακήρυξη ζητούνται επεμβάσεις σημαντικές στα εσωτερικά τμήματα του κτιρίου , όπως στα υπόγεια, στον τελευταίο όροφο, στα τεχνικά τμήματα του κτιρίου κ.λ.π. Από όλα τα ανωτέρω προκύπτει ότι ο τίτλος του διαγωνισμού δεν είναι σωστός?

 

- Ο τίτλος είναι η ουσία του διαγωνισμού και είναι σωστός. Τουλάχιστον αυτή ήταν η πρόθεση… Στην διακύρηξη κάποια επιπλέον ζητούμενα είναι δυνητικού χαρακτήρα. Οι όποιες παρεμβάσεις στις όψεις εφόσον επιφέρουν αλλαγές στην εσωτερική δομή ή λειτουργία θα πρέπει να τεκμηριωθούν. Με αυτή την έννοια κάθε ουσιαστική πρόταση πρέπει να λύνει τα όποια προβλήματα δημιουργεί. Βέβαια στην περίπτωση που η όποια παρέμβαση δεν επηρεάζει την δομή και την λειτουργία του κτηρίου δεν δημιουργεί και την ανάγκη τεκμηρίωσης.

 

- Σ’ ένα διαγωνισμό ιδεών, ο συνοπτικός προϋπολογισμός είναι υποχρεωτικός; Να διευκρινίσετε σε τι ακριβώς θα αναφέρεται ο συνοπτικός προϋπολογισμός. Στην ανάπλαση των όψεων, του δώματος και την ανάπλαση της Πλατείας μεταξύ Δ. Θεάτρου και Νομαρχίας; Στον επανασχεδιασμό του εσωτερικού του κτιρίου του Δημοτικού Θεάτρου; Στη νέα κατασκευή του μηχανισμού της σκηνής; Στον σχεδιασμό του υπόγειου χώρου Στάθμευσης;

 

- Ένας διαγωνισμός ιδεών δεν μπορεί να εμβαθύνει σε τέτοιο επίπεδο ώστε να μπορεί να συνταχθεί έστω ένας συνοπτικός προϋπολογισμός. Όμως είναι στοιχείο αξιοπιστίας μιας πρότασης όταν δίδεται ένας έστω ενδεικτικός προϋπολογισμός με δεδομένο ότι κάθε ιδέα αξιολογείται ΚΑΙ με βάση την ρεαλιστικότητα της σε οικονομικό επίπεδο. Ένας τέτοιος ενδεικτικός προϋπολογισμός θα πρέπει να περιλαμβάνει την υλοποίηση όσων προτείνονται από την συγκεκριμένη μελέτη. Αν κάποιο τμήμα της μελέτης είναι δυνατόν να υλοποιηθεί αυτόνομα , χωρίς να επηρεάζει τις υπόλοιπες λύσεις, θα ήταν χρήσιμο να έχει ξεχωριστό ενδεικτικό προϋπολογισμό.

 

Οι άνθρωποι είναι επιεικώς γελοίοι! Αλλά αναμενόμενο...άκου "αυτή είναι η πρόθεση"!!!!!

 

Ενημέρωσα σχετικά το ΣΑΔΑΣ, τονίζοντας ότι νομιμοποιεί τέτοιες ανομίες στέλνοντας εκπροσώπους...δεν πήρα καμία απάντηση.

 

Δεν υπάρχει λοιπόν καμία απολύτως εγγύηση ότι πρόκειται για καθαρές και τίμιες διαδικασίες. Τουλάχιστον μπορείς να το δει κανείς ως διάλειμμα από τα αποχαυνωτικά και μίζερα νεοελληνικά projects - ευκαιρία για πραγματική αρχιτεκτονική σκέψη, χωρίς ΓΟΚ και Μπιρμπιλονόμους. Κι ας είναι τα βραβεία μιλημένα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.