Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικά κείμενα εφαρμογής Ευρωκωδίκων - Έναρξη Ισχύος Ευρωκωδίκων


 
KF

Recommended Posts

Υπάρχει κανείς που να τους έχει αγοράσει; Σε τι μορφή διατίθενται; Δηλαδή η έκδοση μηχανικού που δεν εκτυπώνεται τι ακριβώς είναι; κλειδωμένο pdf;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάποια κείμενα δεν είναι αποδοτικό να διαβάζονται σε υπολογιστή. Τέτοια περίπτωση είναι οι ευροκώδικες, που για την κατανόησή τους χρειάζεται να έχεις ταυτόχρονα πολλές διατάξεις των κωδίκων «ανοικτές», λόγω παραπομπών.

Πιστεύω ότι χωρίς την έντυπη μορφή των κωδίκων δουλειά δε γίνεται.

Απ’ ότι γνωρίζω η φτηνή μη εκτυπώσιμη έκδοση των κωδίκων σου δίνει τη δυνατότητα μόνο δύο εγκαταστάσεων. Τι γίνεται αν για κάποιους λόγους (βλάβη δίσκου, αλλαγή υπολογιστού κ.λ.π.) χρειασθείς τρίτη εγκατάσταση, τους ξαναγοράζεις;

Έχω ακούσει ότι το ΤΕΕ έκανε πρόταση στον ΕΛΟΤ 1.000.000€ να πάρει το δικαίωμα διανομής των κωδίκων στα μέλη του, αλλά ο ΕΛΟΤ αρνήθηκε θεωρώντας το ποσόν ασήμαντο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάποια κείμενα δεν είναι αποδοτικό να διαβάζονται σε υπολογιστή. Τέτοια περίπτωση είναι οι ευροκώδικες, που για την κατανόησή τους χρειάζεται να έχεις ταυτόχρονα πολλές διατάξεις των κωδίκων «ανοικτές», λόγω παραπομπών.

 

Σωστός . Όχι μόνο δεν είναι αποδοτικό αλλά υπό συνθήκες γίνεται κουραστικό .

 

Έχω ακούσει ότι το ΤΕΕ έκανε πρόταση στον ΕΛΟΤ 1.000.000€ να πάρει το δικαίωμα διανομής των κωδίκων στα μέλη του, αλλά ο ΕΛΟΤ αρνήθηκε θεωρώντας το ποσόν ασήμαντο.

 

Δεν το έχω κατά νού αλλά υπολογίζοντας ότι υπάρχουν άνω των 50.000 ενδιαφερόμενων , η έκδοση μηχανικού στα 766,80 Euro θα δώσει στα ταμεία τους άνω των 38.000.000,00 Euro . Υπήρχε περίπτωση να δεχτούν το 1.000.000 Euro και να μην έχουν και έλεγχο στο πλήθος των αναπαραγόμενων αντιγράφων ;

 

Αν η παραπάνω θεώρηση γινόταν για την έκδοση αρχείου (7682,49 Euro) , τιμή απαγορευτική για μεγάλη πλειοψηφία , και υποθέσουμε ότι τελικά το αγόραζαν 10.000 μέλη μόνο , θα έμπαιναν στα ταμεία τους 7682,49 χ 10.000 = 76.824.900,00 Euro ! . Το 1.000.000,00 Euro είναι ελάχιστο ποσοστό του παραπάνω ποσού ...

Link to comment
Share on other sites

700Ε και κατι ειναι για μηχανικους..

Λογισμικο δεν εχεις αγορασει???

 

Για αυτό είπα :

Και να την αγοράσει με παράλογο αντίτιμο (6k+ γιατί κανονισμός είναι δεν είναι νουβέλα)

Δηλαδή, προσωπικά, νομίζω πως η έκδοση για την οθόνη δεν με καλύπτει.

Και να υποθέσω πως έχουν περίεργει γραμματοσειρά και κλειδωμένο το C/P οπότε δεν μπορείς να κάνει ούτε search άρα ακόμα δυσκολότερα γυρνάς από μία σελίδα σε μία άλλη.. Θα πάρω τα μάτια στα χέρια .. όχι ευχαριστώ.

 

Το λογισμικό φαντάζομαι πως δίνει κάποια βοήθεια αλλά πρέπει να έχεις και τον κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι κλειδωμενη η αναζητηση..

Δεν εχουν λογο να το κανουν..

Εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα με το διαβασμα απο Η/Υ..

Καταλαβαινω ομως οτι ειναι προβλημα για αρκετους..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εναλλακτικές προτάσεις:

1. Διαδηλώνουμε κάνοντας πορεία στη βουλή με εργοταξιακά κράνη, φωσφορούχα γιλέκα, ενισχυμένα άρβυλα, μάσκες, προστατευτικά γυαλιά, σωσίβια πολυουρεθάνης και λοιπό προστατευτικό εξοπλισμό.

2. Κάνουμε κατάληψη στα γραφεία του ΕΛΟΤ.

3. Πορεία με τα αυτοκίνητα όπως οι ταξιτζήδες.

4. Κλείνουμε τις εθνικές οδούς όπως οι αγρότες και οι ταξιτζήδες.

5. Ανοίγουμε τα διόδια στις εθνικές.

6. Κατάληψη στα γραφεία του ΕΛΟΤ όπου πωλούν τους ευρωκώδικες, εκτύπωση των ευρωκωδίκων και δωρεάν μοίρασμα τους στους περαστικούς.

7. Απεργία πείνας σε σκηνές έξω από τη βουλή αρχικά και στη συνέχεια στα κρατητήρια και στις φυλακές.

 

Τις παραπάνω προτάσεις απλώς τις αναφέρω, όχι ότι προτείνω να τις ακολουθήσουμε, καθότι οι περισσότερες είναι παράνομες.

 

Επίσης, οι ευρωκώδικες είναι ένα θέμα που απασχολεί τελικά μόνο τους μελετητές στατικών και οι υπόλοιποι συνάδελφοι μηχανικοί απλώς αδιαφορούν γιατί δεν τους αγγίζει.

 

Επειδή δε οι μελετητές στατικών είναι λίγοι, δεν θα υπάρχει μεγάλο πλήθος.

 

Οι περισσότεροι που κάνουν και καμιά μελετούλα που και που, θα αρκεστούν σ' ό,τι τους πασάρει το λογισμικό που χρησιμοποιούν, αν τελικά το αναβαθμίσουν.

 

Άρα, επιλογές:

1. Αγοράζουμε ατομικά μια έκδοση των EC όποια επιθυμούμε.

2. Αγοράζουμε ομαδικά μια έκδοση των EC την οποία και την τυπώνουμε και τη μοιράζουμε στους συμμετέχοντες, κάτι που είναι παράνομο.

3. Περιμένουμε να δούμε μήπως κυκλοφορήσουν στην πιάτσα είτε δωρεάν στο διαδίκτυο είτε έναντι αμοιβής σε τυπωμένη σε χαρτί μορφή.

 

Σε κάθε περίπτωση περιμένουμε διότι δεν γνωρίζουμε αν ποτέ θα είναι υποχρεωτική και αποκλειστική η εφαρμογή τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει αγοράσει κανείς Ευρωκώδικες; Αξίζει να αγοραστούν ή θα πληρώσουμε μερικοί και σε λίγο καιρό θα γίνει καμια συμφωνια ΕΛΟΤ-ΤΕΕ και θα πάνε τζάμπα τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.