Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση ωρομετρητών με θερμιδομετρητές και κατανομή δαπανών


Toyjohn

Recommended Posts

Ξέρω περιπτώσεις που <<καλοπληρωτές>> ήταν στο σπίτι όλη τη μέρα εκτός από τις ώρες που γινόταν η καταγραφή. Ενα μήνα προσπαθούσαν να βγάλουν τα κοινόχρηστα. Καρτέρι του στήνανε.

 

Επίσης φαντάσου διάλογο συζύγου στον άντρα της: <<Ηρθε ο βρωμιάρης και με τις λάσπες πάτησε στο χαλί. Ηταν και άνω κάτω.. Ποιος ξέρει τι θα πει στην κουτσομπόλα τη γυναίκα του... Μη σου πω και πως με κοιτούσε ο λιγούρης.......>> Σε δευτερόλεπτα <<Ρε παλιοτόμαρο, ήρθες μέσα στο σπίτι μου να μου απ' αυτώσεις τη γυναίκα μου....>>

 

Δε κάνω πλάκα...

 

Εχουν γίνει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω αλλά τι μπορείς να κάνεις ? Το παν είναι σε μια οικοδομή να υπάρχει συνεννόηση .Αν δεν μπορούν να συνεννοηθούν και ο κάθε ένας είναι με την λόξα του και την ιδιοτροπία του τότε και σε κοινόχρηστο χώρο να τους βάλεις τους θερμοδομετρητές πάλι συνεννόηση δεν θα έχουν .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Νίκο θέλω να σου κάνω άλλη μία ερώτηση.

Είχα την εντύπωση ότι όταν έχουμε μία ιδιοκτησία αλλά σε δύο επίπεδα τότε είναι υποχρεωτική η μέτρηση του κάθε επίπεδου ξεχωριστά....είτε με ωρομέτρηση είτε με θερμιδομέτρηση.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, φοβερή η απορία, γιατί όντως εδώ ένα μικρό υπάρχει θέμα.

 

Ο νόμος αναφέρει ότι η κατανομή δαπανών γίνεται ανά ιδιοκτησία. Αυτό είναι ξεκάθαρο από την πρώτη παράγραφό του (άρθρο 1, παρ. 1.1). Έτσι, μια μεζονέτα, σίγουρα αποτελεί μια ιδιοκτησία και φυσικά δεν μπορεί αυθαίρετα κάποιος να την χωρίσει σε περισσότερες ιδιοκτησίες ανά επίπεδο, προκειμένου να κατανέμει τις δαπάνες.

 

Από την άλλη, εμφανίζεται πρόβλημα στη εκλογή του συντελεστή ω που απαιτεί ο νόμος - για συγκεκριμένες περιπτώσεις όμως, που φαίνονται αν μελετήσει κάποιος το νόμο - προκειμένου να υπολογιστούν τα fi. Εκεί ο μηχανικός κάνει ότι τον φωτίσει ο θεός. Μπορεί να επιλέξει ένα σταθμισμένο ω, ανάλογα με το εμβαδό του κάθε ορόφου, για παράδειγμα. Ότι και να επιλέξει όμως, σύννομος 100%, δεν θα είναι, καθώς απλά αυτή η περίπτωση δεν είχε προβλεφθεί από το νομοθέτη. Δεν προκύπτουν βέβαια ουσιώδεις διαφορές στο τέλος, σε ότι τιμή και αν καταλήξει για το ω ο μηχανικός.

 

Αυτό όμως που είναι αδιαμφισβήτητο, είναι ότι η κατανομή γίνεται ανά ιδιοκτησία. Αναφέρομαι πάντα με βάση τις απαιτήσεις του νόμου τι ισχύει.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Ηλία η τηλεθέρμανση στην Κοζάνη ερχεται παίρνει μια μέτρηση το κεντρικό θερμιδόμετρο και ο διαχειρηστής στη συνέχει πάει στα γραφεία της τηλεθέρμανσης τις επιμέρους μετρήσεις των διαμερισμάτων (ωρόμετρα ή θερμιδόμετρα) και έτσι στέλνουν λογαριασμό σε κάθε διαμέρισμα χωριστά. Εχω την εντύπωση πως όταν κάνεις αλλαγή απο ωρόμετρα σε θερμιδόμετρα δεν χρησιμοποιούν τους συντελεστές. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρησιμοποιούν τον πίνακα κατανομής δαπανών είναι παράνομο (λέμε τώρα...). Και στα κενά τι χρεώνουν; 0;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Ηλία. Ετσι νομιζω. Μπορώ να το ρωτήσω βέβαια. Τωρα για τα κλειστά που έχουν κατανάλωση 0 δεν ξέρω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Νίκο η παράγραφο που αναφέρομαι εγώ είναι στην πρόταση νόμου του ΤΕΕ που ακόμα παραμενει πρόταση και θεωρώ ότι έχει λογική βάση σε σχέση με το 85.

 

 

5.4 Ιδιοκτησίες που εκτείνονται σε περισσότερα από ένα επίπεδα - Μεζονέτες

Στις περιπτώσεις ιδιοκτησιών που εκτείνονται σε περισσότερα του ενός

επίπεδα, το κάθε επίπεδο θα εξετάζεται χωριστά µε δικούς του συντελεστές

κατανοµής και ανεξάρτητες συσκευές µέτρησης της ενεργειακής

κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, αυτή η ρημαδοπρόταση, πολλά θα έλυνε, αλλά παραμένει σχέδιο..

 

Για αυτό και εγώ πριν σου απάντησα τι απαιτείται με βάση τη νομοθεσία σήμερα. Αυτό βέβαια, δεν ταυτίζεται πάντα και με το δικαιότερο..

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.