Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση τοπογραφικού


Recommended Posts

ρε παιδιά με την ακρίβεια των γεωδαιτικών σταθμών 10 μηχανικοί να μετρήσουν το ίδιο οικόπεδο θα βγάλουν 10 διαφορετικά αποτελέσματα.

και αν τα όρια είναι υλοποιημένα θα σου πει κανείς ναι αλλά απο την εφαρμογή των συντ/νων σου θα πρέπει ο πάσσαλος να μετακινηθεί κατά 1μμ?

ΑΝ είναι έτσι να μετράμε θερμοκρασία πίεση αέρα και πριν τη μέτρηση να βαθμονομούμε το όργανο...

 

Παιδιά είμαστε μηχανικοί και προτείνουμε λύσεις δεν δημιουργούμε προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μεγαλα μηκη δεν ειναι 1μμ.ειναι αξιο λογου.

πχ 3000μχ1,000187(παραμόρφωση στην περιοχη μου)=3000,56 ητοι 0,56μ

για να μην δημιουργουντε ακριβως προβλήματα ,και επειδη ΚΑΚΩΣ ΚΑΚΙΣΤΑ μπαινουν πραγματογνόμωνες σε τοπογραφικα

Πολιτικοι Μηχανικοι που ΔΕΝ εχουν διδαχτη Γεωδαιτικα Συστήματα Προβολων ,κανουμε τις διευκρινησεις.

το σωστο θα ηταν να μην παιρνουν μελετητικο πτυχιο στην κατηγ 16 οι ΠΜ (αφου δεν διδασκοντε τετοια πραγματα ουτε και Φωτογραμετρια)και ανταυτων να το παιρνουν οι ΑΤΕΙ Τοπογραφιας και Γεωπληροφορικης ,που οι ανθρωποι 4 χρονια με αυτα ασχολουντε.αλλα τι περιμενεις.Ελαδισταν.ελεω ΤΕΕ και Συντεχνιων.

σορυ αλλα να μην απεμπολησουμε το δικαιωμα να μιλαμε για πραγματα που αντιβαινουν στην στοιχειωδη Λογικη

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

οι λόγοι εξάρτησης τοπογραφικού διαγράμματος είναι προφανείς,δεν είναι δυνατόν να συζητάμε τόσο σε φόρουμ μηχανικών ένα θέμα που πάντοτε οι τοπογράφοι θεωρούσαμε απαραίτητο και ουσιαστικό

συνάδελφε [email protected]

άλλο πράγμα η ακρίβεια και άλλο η αναγκαιότητα εξάρτησης,το τι γίνεται είναι γνωστό

αλλά ένας νέος συνάδελφος κάνει μιά απλή ερώτηση και άντε να βγάλει άκρη με όσα του γράφουμε

Υ.Γ Ο Ρωμαλιάδης που 'κολλάει΄ στο συγκεκριμένο θέμα επειδή είναι συγγραφέας βιβλίων πολεοδομικής νομοθεσίας με τα οποία έχουμε σημαντικότατη βοήθεια θα πρέπει να αναφέρεται το όνομά του σε κάθε τοπογραφικό θέμα ως ο μόνος 'επώνυμος' Τοπογράφος Μηχανικός

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Επειδή ειμαι καινουριος στο επαγγελμα θα ηθελα να ρωτησω σε ποιες

περιπτωσεις χρειαζεται εξαρτηση σε ΕΓΣΑ ενα τοπογραφικο διαγραμμα.

 

Το ΕΓΣΑ87 αποτελεί ένα από τα επίσημα datum του κράτους. Θεωρητικά θα έπρεπε να είναι το μόνο που χρησιμοποιείται σήμερα και να ξεκινούσαμε τη διαδικασία να το αντικαταστήσουμε με νέο γιατί μετράει κάποιες δεκαετίες ζωή και ως γνωστόν ο φλοιός της γης μετακινείται σημαντικά.

 

Για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ότι καταχρηστικά οι ΠΜ έχουν το σύνολο των επαγγελματικών δικαιωμάτων των ΑΤΜ διότι δεν έχουν ιδέα από γεωδαισία. Αν υπήρχαν βέβαια και σοβαρές εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και πολλοί ΑΤΜ δεν θα έγραφαν αυτά που γράφηκαν.

 

Τι να κάνουμε όμως parist η χρεωκοπία δεν είναι μόνον οικονομική στη χώρα...

Link to comment
Share on other sites

Σχολίασα ένα απόσπασμα της άποψης του dboris που το βρήκα υπερβολικό.

 

Το ίδιο point έβγαλα τον καρκίνο πέρυσι να το εξηγώ κ έφαγα ban για 6 μήνες από τον τρόπο που το εξήγησα.Φέτος δεν θα την πατήσω.

 

Χωρίς να έχω πρόθεση να λαμπαδιάσω το σέξιον των τοπογράφων για άλλη μία φορά,λέω ότι ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΛΕΥΤΟΙ.Η κουβέντα δεν αφορούσε ακρίβειες προβολικών συστημάτων.

 

Δεν ξανασχολούμαι με αυτό το θέμα της εξάρτησης.Σας δίνω δίκιο σε ό,τι πείτε.Μπράβο σας κ καθίστε να κυνηγάτε ό,τι ακρίβεια γουστάρετε στις εξαρτήσεις.Καψωνάρετε κ τους νέους κ θα είστε σούπερ.Εγώ όποτε απαιτείται εξάρτηση σε δουλειά μου,είτε χρησιμοποιώ διπλόσυχνο,αν υπάρχει τριγ/κό κοντά,ή κάνω ό,τι νομίζω καλύτερο για το χρόνο που αμείβομαι σε συνάρτηση με την απόσταση του τριγ/κού.

 

Έχετε δίκιο,πώς να το κάνουμε........

 

Θα δούμε ποιός θα επιβιώσει όταν κ άμα αρχίσουν να πέφτουν κυρώσεις παντός είδους,το είχα γράψει κ πέρυσι αλλά απ' ό,τι φαίνεται το θέμα πήγε άπατο.

 

@kasvan:φίλε,με όλο το σεβασμό που γνωρίζεις ότι τρέφουμε ο ένας για τον άλλο,θα ήθελα να πω ότι κ οι ΠΜ μπορούν να κάνουν τη δουλειά του Τοπογράφου.Μερικοί μάλιστα την κάνουν και καλύτερα απο τους Τοπογράφους.Ειδικές μελέτες με εξειδικευμένες γνώσεις δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να αναλάβω,όμως το θέμα της εξάρτησης σίγουρα δεν είναι μία από αυτές.....κ ο Civilwork που ρωτάει,θα νομίσει ότι πρόκειται για κάτι τερατώδες...

 

Πιστεύεις ειλικρινά ότι αξίζει να γράφονται τέτοια σχόλια δημοσίως για ένα τέτοιο θέμα?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι δεν υπάρχει μόνο η προβολή του γαιωειδούς, όταν αναφερόμαστε γενικά στον όρο προβολή! Επίσης άλλο το ανάπτυγμα και άλλο η προβολή :)

Link to comment
Share on other sites

@[email protected]

 

Δε διαφωνούμε σε κάτι. Για το σύνολο των επ. δικ. μιλάω και για σοβαρές εξετάσεις απόκτησης άδειας ασκήσεως.

 

Να πέσουν κυρώσεις και πρόστιμα και ανακλήσεις αδειών ασκήσεως επαγγέλματος και ό,τι θέλεις. Αλλά αυτά συμβαίνουν σε άλλη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.