Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απομάκρυνση ενοικιαστών


gio

Recommended Posts

(Ελπίζω να μπορώ να ανοίξω εδώ το θέμα. Αν κάνω λάθος ας μεταφερθεί εκεί που αρμόζει.)

Σε παλιά 2ώροφη οικοδομή με 3 μαγαζιά στο ισόγειο ο ιδιοκτήτης προτίθεται να την κατεδαφίσει και να κατασκευάσει νέα πολυώροφη οικοδομή με καταστήματα στο ισόγειο και διαμερίσματα, γραφεία στους ορόφους.

Τι προβλέπεται για τους ενοικιαστές των μαγαζιών ιδιαιτέρα αλλά και των ενοικιαστών των διαμερισμάτων που μένουν σήμερα εκεί όσον αφορά την νόμιμη απομάκρυνση τους;

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχουν μισθωτηρια λογικα θα προβλεπεται διαρκεια μισθωσης.

 

βεβαια πολλοι μισθωτες (ειδικα για επαγγελματικες εδρες) απλα συνεχιζουν και καταθετουν στο ΤΠΔ το μισθωμα και αρνουνται να βγουν επικαλουμενοι λογους βιοπορισμου. Γενικα αυτες οι περιπτωσεις λυνονται στα δικαστηρια τα οποια ομως τις περισσοτερες φορες ειναι με συμπαθεια στον μισθωτη και οχι στον εκμισθωτη.

 

Γενικα ειναι πιο δυσκολο να διωξεις καταστηματα παρα σπιτια. Πολλοι καταληγουν να δινουν καποιο ποσο, ειτε 1-2 ενοικια είτε καποιον αερα στην περιπτωση των κατσστηματων για να φυγουν χωρις καθυστερηση.

 

αυτα απο την εμπειρια μου μεχρι τωρα. γινε πιο συγκεκριμενος αν θες περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μισθωτής έχει δικαίωμα να μείνει κατ' ελάχιστον:

 

Επαγγελματικές μισθώσεις: 12 + 4 = 16 έτη (μετά τα 16 δεν υπάρχει αποζημίωση - στα 12 μπορείς να κάνεις έξωση)

 

Κατοικίες: 3 έτη

 

εκτός βέβαια και εάν υπάρχει συμβόλαιο με μεγαλύτερη διάρκεια.

 

Αυτά για να κάνεις έξωση. Έχε υπόψιν σου ότι ακόμη και εάν υπάρχει συμβόλαιο

με μικρότερη διάρκεια (στα καταστήματα μπορεί και να υπάρχει) μισθώσεως απλά... δεν ισχύει.

 

Τους ενοικιαστές (ειδικά των επαγγελματικών μισθώσεων) τους αποζημιώνεις

για το υπόλοιπο.

 

Δεν ξέρω εάν κάτι αλλάζει σε περίπτωση κατεδαφίσεως αλλά είμαι σίγουρος

ότι την αποζημίωση δεν την γλιτώνεις για τα επαγγελματικά.

 

Εάν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, θα πρέπει να σταλεί η ειδοποίηση (ακόμη

και εάν μπορεί να γίνει η έξωση χωρίς αποζημίωση) με εξώδικο.

Αλλιώς, προφορικά, μπορεί να μην φεύγει ο μισθωτής και να σου λήξει

η άδεια κατεδαφίσεως.

 

Έτσι και αλλιώς εάν δεν υπάρχει συμφωνία θα χρειαστείς δικηγόρο

για την έξωση, ο οποίος είναι και ο πλέον αρμόδιος για αυτό που

ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Ο μισθωτής έχει δικαίωμα να μείνει κατ' ελάχιστον:

 

Επαγγελματικές μισθώσεις: 12 + 4 = 16 έτη (μετά τα 16 δεν υπάρχει αποζημίωση - στα 12 μπορείς να κάνεις έξωση)

 

Κατοικίες: 3 έτη

 

Πολύ σωστός. Ο νόμος έχει αλλάξει πρόσφατα και από τα 6 χρόνια κατ' ελάχιστον που ήταν σε ισχύ, έγιναν 12.

Link to comment
Share on other sites

... Έχε υπόψιν σου ότι ακόμη και εάν υπάρχει συμβόλαιο με μικρότερη διάρκεια (στα καταστήματα μπορεί και να υπάρχει) μισθώσεως απλά... δεν ισχύει..

Τι εννοείς δεν ισχυει; Δηλαδη αν εχει καταστημα με συμβολαιο πχ 9 χρόνια ..δεν ισχυει για 9 και ισχύει για 12+4 χρόνια;

... Τους ενοικιαστές (ειδικά των επαγγελματικών μισθώσεων) τους αποζημιώνεις για το υπόλοιπο...

Για το υπόλοιπο!!!! δηλαδη απο τα 9 μεχρι τα 16 χρόνια;;;;;

 

... Δεν ξέρω εάν κάτι αλλάζει σε περίπτωση κατεδαφίσεως αλλά είμαι σίγουρος ότι την αποζημίωση δεν την γλιτώνεις για τα επαγγελματικά. .

Ειναι εκ του νόμο απαιτητη η αποζημίωση; (αν πχ ο ενοικιαστης καταστηματος δεχτει να φύγει οπωσδήποτε παίρνει αποζημίωση;)

 

Για 6 μηνες ειδοποιηση πριν...εχετε ακουσει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε δική μου περίπτωση που είναι σε εξέλιξη (κατοικία προς κατεδάφιση), θα συμφωνήσω με την παραπάνω δημοσίευση για το ελάχιστο των 3 ετών.

 

Βέβαια στην πράξη "τάζεις" και κάτι στον ενοικιαστή μήπως φύγει νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για 6 μηνες ειδοποιηση πριν...εχετε ακουσει κάτι;

 

Αυτός που έχει νοικιάσει το κατάστημα, μπορεί να κάνει χρήση για 12 χρόνια και όχι για 6 που ίσχυε παλιότερα. Αν θέλει να φύγει πριν το πέρας της 12ετίας, πρέπει να ειδοποιήσει 6 μήνες νωρίτερα (και να καταβάλλει 6 ένοικια + 2 αποζημίωσης + τον "αέρα"). Μόλις τακτοποιηθεί και το εσωτερικό του ακινήτου (δηλαδή, οι όποιες μετατροπές - φθορές κλπ που έχει κάνει σε αυτό), του επιστρέφεται και ο "αέρας".

 

Γενικώς, απ' ό,τι έχω καταλάβει, λίγα πράγματα μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης του ακινήτου πριν την 12ετία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.