Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απομάκρυνση ενοικιαστών


gio

Recommended Posts

Αυτό που λέει ο astegos ακούγεται λογικό. Δεν διάβασα τον νόμο.

 

tpanag: έχεις δίκιο, το 9+3 είναι πριν του 12+4. Προφανώς, πριν από

το 9+3 υπήρχε το 6. Δεν θυμάμαι.

 

Νόμος με "αέρα" δεν νομίζω να υπάρχει. Απλά, είναι κάτι της "πιάτσας"...

 

Φυσικά, και αν ο ενοικιαστής αποδεχθεί (εγγράφως) να φύγει χωρίς αποζημίωση,

αυτό πρέπει να είναι εφικτό.

 

Ναι, εάν κάνεις συμβόλαιο με μικρότερη διάρκεια από 12 έτη, απλά ισχύει το

12 έτη. Ή, αλλιώς, ο ενοικιαστής φεύγει με την λήξη του συμβολαίου χωρίς

καμία υποχρέωση, ενώ εάν αποφασίσει να μείνει ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος

να το δεχθεί.

 

Και κάτι ακόμη: το +4 δεν ισχύει για μηχανικούς, δικηγόρους,

λογιστές (νομίζω) και γιατρούς. Ισχύει το 12 μόνον.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε το ν. 2741/99. Εκει τα λεει ολα. Επισης για επαγγελματικες μισθωσεις(γιατροι,δικηγοροι,συμβ/φοι, δικαστικοι επιμελητες κλπ) και οχι εμπορικες(ρουχα,παπουτσια κλπ) ισχυει μονο 12 χρονια και μετα ληγει το συμβολαιο χωρις να σου καταβληθει αποζημιωση. Στις δε εμπορικες καταβαλλεται αποζημιωση 24 μισθωματα. Αν θελεις να φυγεις πρι τη 12ετια ειδοποιεις με δικαστικο επιμελητη 6 μηνες νωριτερα και καταβαλλεις 4 μισθωματα αποζημιωση και εισαι κυριος. Τωρα αν τρεχει η δωδεκαετια και θελει ο εκμισθωτης για λογους ιδιοχρησης να καταγγειλει τη μισθωση(για ανεγερση οικοδομης) καταβαλλει αποζημιωση 24 μισθωματα. Αυτα περι "αερα" δεν ισχυουν. Ειναι εφευρημα της πιατσας. Για να καταγγειλεις τη μισθωση δικαστικος επιμεληητης κλπ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΝΟΜΟ!!! Ειναι σε αμεση συναρτηση του ΠΔ 34/95 και προσθετει καποια αλλα πραγματα. Οτιδηποτε χρειαστειτε γραψτε. Γνωριζω πολλα γιατι νοικιαζω το γραφειο μου και εχω πεσει σε μ@#@$$α ιδιοκτητη

Link to comment
Share on other sites

Το είπαμε στο #12 (με μόνη διόρθωση τα 4 μισθώματα, αντί των 2 που λάθος έγραψα). Ήταν 6 και έγινε 12. Το ξέρω γιατί βρέθηκα και γω σε παρόμοια κατάσταση (ως ιδιοκτήτης).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.