Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρέκκλιση εκτός σχεδίου και αναθεώρηση αδείας


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

έχω ενα ερώτημα το οποίο δε μπόρεσε να μου απαντήσει ο υπάλληλος της αρμόδιας πολεοδομίας. Ίσως κάποιος από τους πιο έμπειρους ξέρει να μου απαντήσει!

 

Λοιπόν, έχουμε ενα αγροτεμάχιο 1.200 μ2, άρτιο και οικοδομήσιμο κατα παρέκκλιση. Στο πίσω όριο του, υπάρχει τυφλό αγροτεμάχιο περίπου 2 στρεμμάτων. Αν γίνει συνένωση, χάνεται η παρέκκλιση. Ωστόσο, σκέφτηκα το εξής:

1) Βγαίνει άδεια για το άρτιο κομμάτι

2) Γίνεται συνένωση

3) Αναθεώρηση αδείας ώστε τα κτίσματα να φαίνονται πια στο μεγαλύτερο και πίσω κομμάτι, αφού το άρτιο είναι αρκετά στενόμακρο

 

Είναι λίγο πλάγιος τρόπος και ίσως εκ του πονηρού, αλλα κανείς δε φαίνεται να ξέρει με σιγουριά αν γίνεται ή όχι. Όποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δημιουργείται νεο αγροτεμάχιο, σύμφωνα με την πολεοδομία, το οποίο δε τηρεί το ελάχιστο πρόσωπο που απαιτείται απο το 1985 και μετά....

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό:

 

Εγγρ-31052/5908/7-6-83

Εαν σε άρτιο κατά παρέκκλιση οικόπεδο προστεθεί

επιφάνεια άλλου παρακειμένου γηπέδου δεν χάνεται η

κατά παρέκκλιση αρτιότητά του.

 

Σας στέλνουμε αίτηση της κ. Ε.Μ. με την οποία ζητά

πληροφορίες πολεοδομικής φύσεως και παρακαλούμε για τις δικές

σας ενέργειες. Για το θέμα που αναφέρεται στην αίτηση σας

γνωρίζουμε τα εξής: Εάν σε γήπεδο το οποίο σύμφωνα με τις

ισχύουσες στην περιοχή πολεοδομικές διατάξεις είναι άρτιο κατά

παρέκκλιση προστεθεί σήμερα επιφάνεια άλλου παρακειμένου γηπέδου

δεν χάνεται η κατά παρέκκλιση αρτιότητά του διότι με την αύξηση

αυτή της επιφάνειας βελτιώνεται η κατά παρέκκλιση ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

δίκιο είχε αυτός που μου είπε οτι την μετά την ΑΣΕΠ εποχή όλες οι πολεοδομίες είναι στελεχωμένες απο άσχετους!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με παρόμοια περίπτωση, θα ήθελα μια διευκρίνηση. Απ' ότι παρατηρώ το έγγραφο του post #4 προηγείται του 1985, όταν και εκδόθηκε το Π.Δ. για την εκτός σχεδίου δόμηση. Μήπως, για αυτό το λόγο έχει καταργηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Εγκ-79220/14700/12-11-86 Εγκ-79220/14700/86 Γνωμ-575/86

"Περί της αρτιότητας γηπέδων".

Σχετικά με το αν είναι επιτρεπτή η μεταβίβαση σε όμορο

ιδιοκτήτη τμήματος κατά παρέκκλιση αρτίου γηπέδου και η

αγορά από άλλο όμορο ιδιοκτήτη τμήματος ίδιας έκτασης

χωρίς να χαθεί η ιδιότητά της κατά παρέκκλιση αρτιότητας

(διαμόρφωση γηπέδου για καλλίτερη οικοδομική εκμετάλλευσή, εκτός σχεδίου)

Link to comment
Share on other sites

"Αυτό" όμως εξετάζει το θέμα της αλλαγής των γεωμετρικών χαρακτηριστικών, χωρίς μεταβολή του εμβαδού! Που είναι διαφορετικό πράγμα από την αύξηση της έκτασης με συνένωση ομόρου.

 

Βέβαια αν κρατήσουμε τη λογική του Εγγράφου του 1983 μαζί με της Εγκυκλίου του 1986 και το γεγονός ότι πριν από το Διάταγμα του 1985 ίσχυε το Διάταγμα του 1978 το οποίο περιείχε περίπου τις ίδιες ρυθμίσεις με αυτό του 1985 το συμπέρασμα είναι ότι το Έγγραφο του 1983 ισχύει.

 

Εξάλλου, υπάρχει και η κοινή λογική - δεν είναι δυνατόν να ψάχνουμε Έγγραφα για πράγματα προφανή! Πάντως μια ενδιάμεση λύση, αν δεν πείθονται στην πολεοδομία, θα ήταν να δεχθούν την κατά παρέκκλιση αρτιότητα ύστερα από την ενοποίηση, αλλά η επιτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη να υπολογιστεί επί του αρχικού εμβαδού του κατά παρέκκλιση γηπέδου - αυτό αν δεν βρεθεί εν τω μεταξύ κάποια άλλη Εγκύκλιος και αν θέλεις να αποφύγεις την καθυστέρηση που συνεπάγεται η τυχόν υποβολή ερωτήματος στη ΔΟΚΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.