Μετάβαση στο περιεχόμενο

Insoft - Αμοιβές Μηχανικών


terry

Recommended Posts

Η μόνη λύση είναι να το γράφω στη μία, να το κάνω copy-paste στην άλλη και να σώζω ως PDF κάποια ώστε να έχω πάλι δυνατότητα copy-paste

Link to comment
Share on other sites

*** Πρόταση αλλαγής Υ.Δ. ιδιοκτήτη στις ρυθμίσεις ***

Θα πρέπει να αφαιρεθεί η επιλογή ή μη της ημερομηνίας αλλαγής χρήσης γιατί

α. Ολες οι πολεοδομίες το ζητάνε

β. Μάλλον το ΥΠΕΚΑ το παρέλειψε και δεν είναι προεραιτικό αφού αναγράφεται καθαρά στο νόμο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ge_liakos

 

α) Θα αντιστρέψω την ερώτηση. Το ότι δεν υπάρχει επίβλεψη θερμομόνωσης που το αναφέρει; Πάντως στο σύστημα του ΤΕΕ εξακολουθούν να υπάρχουν κανονικά οι εργασίες μελέτης και επίβλεψης θερμομόνωσης. Για την ενεργειακή απόδοση όμως το ΤΕΕ δεν έχει εισάγει κάποια σχετική αμοιβή για επίβλεψη ενεργειακής απόδοσης παρά μόνο για μελέτη.

 

β) Γιατί όπως ανέφερα δεν υπάρχει εργασία επίβλεψης ενεργειακής απόδοσης στο ΤΕΕ.

 

Σε ημερίδα που έγινε στην πόλη μου σε συζήτηση που είχα με τους ομιλητές και με κάποια άτομα απο πολεοδομίες, αναφέρθηκε πως δεν υφίσταται πλέον αμοιβή επίβλεψης. Ούτε ως θερμομόνωση ούτε ως ενεργειακή μελέτη. Ίσως αυτό να αλλάξει με κάποια εγκύκλιο. Θα βγεί απο ότι ακούγεται μια εγκύκλιος εντός της εβδομάδας που θα ξεκαθαρίζει τις περιπτώσεις εφαρμογής την ενεργειακής μελέτης. Κάντε μια ερώτηση σαν εταιρία στο υπουργείο να ξεκαθαριστεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα αγόρασα πριν ένα μήνα το πρόγραμμα αλλά έχω κάποιες απορίες περισσότερο λόγο απειρίας με τα προγράμματα των αμοιβών παρά με την δυσκολία τους. Έχω μια άδεια επέκταση καθ ύψος. Ξέρω ότι χρειάζεται αναλυτικό και συμβατικό προϋπολογισμό. Θα μπορούσε κάποιος να μου το εξηγήσει? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικό να πατήσεις τα πράσινα βελάκια και ερωτηματικά δίπλα από:

"Αποτύπωση αρχιτεκτονικών"

"Αποτύπωση στατικών"

"Έλεγχος στατικών υφιστάμενου"

(κάτω μέρος στην 4 στήλη)

και στο

"είναι προσθήκη" (στην ίδια στήλη, πιο πάνω)

 

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις και αναλυτικό. Ανάλογα.

Άμα έχεις αποξηλώσεις π.χ. θα κάνεις και αναλυτικό (πολλοί τα πνίγουν αυτά).

 

Γενικά για μία τυπική προσθήκη καθ' ύψος ενεργείς ως εξής:

Έστω ότι έχεις 80 υφιστάμενο και θα κάνεις 60 προσθήκη.

Στην κύρια καρτέλα του προγράμματος θα βάλεις 60 τετραγωνικά και θα τσεκάρεις το "είναι προσθήκη"

 

Στα

"Αποτύπωση αρχιτεκτονικών"

"Αποτύπωση στατικών"

"Έλεγχος στατικών υφιστάμενου"

ανάλογα το αν κάνεις αποτυπώσεις θα τις βάλεις ή όχι,

και στον έλεγχο στατικών θα βάλεις τα 80μ2.

Πολύ επιγραμματικά αυτά.

 

Διαβάζοντας αυτά που σου γράφω παραπάνω θα ξεκαθαρίσεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Αποτυπωση αρχιτεκτονικων δεν νομιζω να απαιτειται...(με μια επιφυλαξη..)

 

Αποτυπωση στατικων επισης...

 

Ελεγχο στατικων θα κανεις μονο αν δεν υπαρχει προβλεψη οροφου στην αρχικη ΟΑ ή αν αυτη η ΟΑ ειναι προγενεστερη του τωρινου ΕΚΩΣ-ΕΑΚ...

 

Γενικα οτι ειπε και ο συναδελφος...

Αναλυτικο δεν θελεις..πας με συμβατικο και τσεκαρεις το "ειναι προσθηκη"...

Link to comment
Share on other sites

Eίναι ισόγειο και λιθόκτιστο έχει χτιστή πριν από το 1920, θα γίνει ΦΟ από οπλισμένο σκυρόδεμα με πλάκα. Το κτίριο είναι πολύ χαμηλό τώρα και θα ψιλώσει, πρέπει να γίνουν αρκετές μετατροπές στο υφιστάμενο ισόγειο, μεταφορά κουφωμάτων, σκάλα κτλ + την προθήκη ορόφου άρα πάω και για αναλυτικό σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Περαν απο τις αμοιβες προσεξε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τη σταικη μελετη που θα κανεις..Εγω δεν θα εκανα ΦΟ απο ΟΣ, αλλα απο λιθοδομη...

 

Στην περιπτωση σου θα εβαζα και αμοιβες αποτυπωσης αρχιτεκτονικων, αποτυπωσης στατικων και ελεγχο στατικων ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.