Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήπως να ...φύγουμε απο την Ευρωπαϊκή Ένωση;


parist43

Θα θέλατε να φύγουμε απο την Ευρωπαική Ενωση?  

93 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα θέλατε να φύγουμε απο την Ευρωπαική Ενωση?

    • Ναι,θα ήταν οτι καλύτερο εχουμε να κάνουμε.
      34
    • Οχι,προς θεού.Ευρώπη και ξερό ψωμί
      48
    • Δεν ξέρω,ούτε απαντώ
      11


Recommended Posts

Myri την έζησες την εποχή της χούντας; Δεν το νομίζω, γιατί αν δεν κάνω λάθος είσαι μικρή.

έσυ την εισβολή την έζησες;

 

σε ότι αφορά την Ανάπτυξη επι Χόντας επειδή έχω ασχοληθει με τον Τουρισμό

σε πληροφορώ πως η στροφή στον μαζικό τουρισμό που ακμαζει σήμερα έγινες επί Χούντας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα τι λέμε τώρα η Χούντα διέλυσε την Ελλάδα σε καθε επιπεδο!!!!

όταν λες ανάπτυξη περιλαμβάνεις και την ανοικοδόμηση του αιγιαλού;;;;

η Ελλάδα την πλήρωσε πολύ ακριβα με υπέρτατο τίμημα το ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ της Κύπρου

 

άιντε διότι ξενιόμαστε!!!!

Ξέρεις γιατί τα λέω όλα αυτά myri γιατί τα έζησα.

Ξέρεις γιατί τσαντίζομαι με το σημερινό σύστημα? Γιατί ενώ έφαγα δακρυγόνα από την χούντα για να είναι αυτοί στην εξουσία, το μόνο που δεν μας είπαν είναι απατεώνες τα λαμόγια.

 

Ξέρεις τι δουλειά έχω ρίξει στην ζωή μου, για να ανεχθώ τις ψευτιές που λένε.

Ε..μέχρι εδώ και μη παρέχει...όσο για τούς αιγιαλούς ..μη φοβάσαι έχουμε αρκετούς.

Όσο για την Κύπρο λυπάμαι. Αλλά λυπάμαι και για τα παιδιά μας που τα έχουμε χρεώσει μερικές γενιές προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τον πληθωρίσμο διαβασέ τα επίσημα τότε στοιχεία.

Tιmorος εσυ να διαβασεις τα επισημα στοιχεια .και να μην λες οτι φανταζεσε(ακου τον αφησε 22%).ο πληθωρισμος καθολη την διαρκεια της επταετιας ηταν σχεδον μηδαμινος -η δε οικονομικη αναπτυξη ανευ προηγουμενου-προσηλθαν δε πολλα κεφαλαια απο το εξωτερικο-το χρηματιστηριο ηταν καθολη την επταετια σε ανοδικη φαση.(διαβασε τα βιβλια του Δημοπουλου για την Τεχνικη Αναλυση-Οικονομολογου)

και φυσικα η πετρελαικη κριση ηρθε μετα(ειπαμε οτι φανταζετε ο καθενας λεει)

και φυσικα η οικονομικη πολιτικη της χουντας ηταν επιτυχημενη (αφου δεν τολμουσε να κλεψει κανεις)

και φυσικα οι ακτημονες αγροτες απεκτησαν για πρωτη φορα δικη τους γη δωρεαν

myri οχι ,η πικρη αληθεια ειναι οτι ολα διαλυθηκαν μετα-οχι επι χουντας.παραδειγμα :επι χουντας αν πηγαινες να αγορασεις ψωμι,ο αρτοποιος ζυγιζε το καρβελι ,και αν ηταν 960 γρ ,σου προσθετε

40γρ να γινει ακριβως κιλο.

αντιστοιχα οταν στην δεκαετια του 90 μου τρακαραν το αυτοκινητο και πηγα στην τροχαια να μου βρουν τον ενοχο-ξερεις τι μου απάντησαν:

επι λέξει:"εσενα τρακαραν ,η τροχαια θα βρη τον μπελά της?"

αν μου το ειχαν τρακαρει επι χουντας,να εισαι σιγουρη οτι ο ενοχος δεν θα τολμουσε να απομακρυνθει ,αλλα θα πηγαινε στην αστυνομια να το δηλωσει ο ιδιος.

και φυσικα ,οπως λεει ο φιλτατος tpanag ,και εγω που τα λεω αυτα,ανηκω ,αν διαβασει κανεις οσα εχω επισημανει εδω στο φορουμ,στον ακριβως αντιθετο ιδεολογικο χωρο.

αλλα η αληθεια πρεπει να λεγεται,διοτι ειναι οτι πιο επιστημονικο και επαναστατικο υπαρχει

ΥΓ η πικρη αληθεια ειναι οτι τοσο η δικτατορια του Παπαδοπουλου,οσο και του Μεταξα (που καθιερωσε το οκταωρο) ,ηταν καθεστωτα φιλολαικα.τι σημαινει φιλολαικο καθεστως?ας το δουμε με ενα παραδειγμα στο αντικειμενο μας.

Επι χουντας στο χωριο μου,αν υπηρχε αναγκη να οικοδομηθουν νεα οικοπεδα,πηγαινε απλα ο διορισμενος προεδρος του χωριου,ενα μηχανικος και πιθανον ο αστυνομος,διαλεγαν μια περιοχη ,χαραζαν τους δρομους επι τοπου και την επαυριο ετοιμα τα οικοπεδα.

σημερα κυβερναν οι συντεχνιες.οχι να κανουμε πολεοδομικη μελετη ,οχι να αποφανθει η νομαρχια,μετα η Περιφερεια,στη γωνια και το ΣΤΕ.αποτελεσμα:50 xρονια και αν ,για να ολοκληρωθουν οι μελετες.καλα σαραντα δηλαδη.

το ιδιο και με τους δρομους.χρειαζοταν να ανοιξει ενα δρομος?εμπαινε η ΜΟΜΑ και σε ενα μηνα ετοιμος.

σημερα θελει μια δεκαετια μελετες και μια δεκαετια να κατασκευαστει(απο αυτες τα 7 χρονια μπορει να ειναι προσφυγες των μελετητων και των κατασκευαστων)

παμε παρακατω.

επι χουντας προσηλθαν κεφαλαια. σημερα οι ελληνες επιχειρηματιες πανε στο εξωτερικο τις επιχειρησεις τους.

γιατι συμβαίνει αυτο?γιατι η αλλη πικρη αληθεια ειναι οτι στην Ελλαδα οι εργαζομενοι εχουν τοσα δικαιωματα οσα ουτε στα κομουνιστικα καθεστωτα.

στην Ελλαδα σημερα δεν οριζει την επιχειρηση του ο επιχειρηματιας.δεν μπορει πχ να κανει απολυσεις.

οποτε χαζος ειναι ο αλλος να ερθει απο το εξωτερικο να επενδυσει?

οποτε ....το φυσικο επακολουθο ειναι η Εθνικη χρεωκοπια.

αυτες ειναι οι πικρες αληθειες.και θα μας χρειαστουν τα χρονια που ερχοντε.

Link to comment
Share on other sites

myri οχι ,η πικρη αληθεια ειναι οτι ολα διαλυθηκαν μετα-οχι επι χουντας.παραδειγμα :επι χουντας αν πηγαινες να αγορασεις ψωμι,ο αρτοποιος ζυγιζε το καρβελι ,και αν ηταν 960 γρ ,σου

η πικρή αλήθεια είναι πως επί χούντας οι άνθρωποι άρχισαν να γίνονται παρτάκιδες και να κοιτούν πως θα βλάψουν τον συναθρωπό τους

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να αλλάξουμε τίτλο στο θέμα ?

 

Ο Πάρης καλά τα θυμάται όλα αυτά .

Ο Ελληνας πάντοτε εξαρτούσε την πολιτική του επιλογή και ανοχή , από το προσωπικό του όφελος .

Ετσι όταν η χούντα χάρισε τα αγροτικά χρέη , έφτιαξε δρόμους με την ΜΟΜΑ , επέκτεινε το δίκτυο του ρεύματος και του τηλέφωνου που τότε ήταν σε πολύ χαμηλό επίπεδο , ανεβάζοντας το επίπεδο διαβίωσης του κόσμου , απέκτησε λαικό έρεισμα .

 

Επίσης με τα γνωστά θαλασσοδάνεια , φτιάχτηκαν με κρατικά λεφτά ξενοδοχεία σε διάφορα μέρη και καράβια γιά την ακτοπλοία στο Πέραμα .

 

Οι συγκεντρώσεις του Παπαδόπουλου ήταν σχετικά αυθόρμητες μιά και ο κόσμος κονόμαγε .

 

Αυτά όμως εν πολλοίς θα συνέβαιναν λόγω της γενικότερης οικονομικής ανόδου .

 

Είναι το ανάλογο της σημερινής Κίνας .

Φτηνά μεροκάματα , δασμοί στα εισαγόμενα παραγωγή χαμηλής ποιότητας προιόντων , μειωμένα ανθρώπινα δικαιώματα και ανάπτυξη 10 % ετησίως .

 

Αλλά και στην πετρελαική κρίση του 1973 βρεθήκαμε ξεβράκωτοι , ήρθαν και τα γεγονότα του 1973 - 1974 και ξαφνικά ανακαλύψαμε τον πληθωρισμό που μας ταλαιπώρησε 30 χρόνια .

 

Πάντως και τότε υπήρχε διαφθορά , με την μορφή των θαλασσοδανείων , τα οποία δίνονταν στους κολλητούς της εποχής .

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και οι του καθεστωτος εκαναν χρυσες "μπιζνες"

το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα και τα χρονια που ερχοντε.

ας δωσω ενα αλλο παραδειγμα:ο καρπος της εληας προσβαλεται απο τον λεγόμενο "δακο" που καταστρεφει τον καρπο.για την αποφυγη αυτου του φαινομαινου

οργανονωντε συνεργεια ψεκασμου με ειδικο φυτοφαρμακο απο ντοπια συνεργεια.

Τα συνεργεια διευθυνει ενας επιστατης ,και ολοι μαζι ,οπως και ολα τα εξοδα,τα πληρωνει το κρατος.

Στην περισυνη λοιπον περιοδο του ψεκασματος ,πηγαιναμε εγω και ενα παιδι για σταδιοφορο που τον εχω ,για τοπογραφικα.σε μια στροφη του αγροτικου δρομου ,βλεπω

παρατημενα καμια δεκαρια αγροτικα μεσα στην μεση του δρομου και τους εργατες ξαπλωμενους στα λιοχωραφα.ενας απο αυτους με ρωταει βαριεστημενα:θες να περασεις?

οχι του λεω,ειρωνικα.ηρθα εδω πανω για να μενω στην μεση του δρομου.

τελος παντως ,με πολυ απροθυμια σηκωνοντε ,κανουν τα αγροτικα τους στην ακρη και περναμε.παμε στο ελαιοκτημα και σε δυο ωρες εχουμε τελειωσει και επιστεφουμε.

τι να δω?σε μια αλλη στροφη ,100 μετρα πιο εδω,τα αγροτικα παλι στην μεση του δρομου και οι εργατες παλι ξαπλα στα λιοχωραφα.παλι με ρωταει αν θελω να περασω και με πολυ απροθυμια παιρνουν τα αγροτικα και περναμε.

Αποτελεσμα:ο "δακος " κυριολεκτικα εχει γινει ανεξελεγκτος στο νησι και την προηγουμενη βδομαδα βλεπω στην τοπικη τηλεοραση την παλεσβιακη συσκεψη που εγινε με θεμα ακριβως αυτο.και η προταση που κυριαρχησε( απο τους αγροτες) ειναι τις επομενες χρονιες την δουλεια αυτη να μην την κανουν τα συνεργεια αλλα να την δινουν σε εναν "κακο" εργολαβο ,που θα εκμεταλευεται τους εργατες.

Συμπερασμα:Η Χουντα ηταν πριν πολλα πολλα χρονια.Αν θελουμε να υπαρχει εστω και μια ελπιδα για το μελλον ,απλα πρεπει να σοβαρευτουμε και να δουλεψουμε.

με κοινωνικη δικαιοσυνη ναι.αλλα τερμα τα αλλοθι..απο εδω και περα χρειαζεται σοβαροτητα και δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

μα συμφωνώ, αλλοθι και διακαιολογία δεν υπάρχει για κανέναν!!!!!

 

αλλά μην αρχίσουμε να εξιδανικεύουμε απεχθείς καταστάσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το θέμα μας δεν είναι οι προδότες της 21ης Απριλίου και μην μου πείτε ότι ξευφεύγω στις εκφράσεις μου γιατί αυτό ήταν απόφαση δικαστηρίου...

Link to comment
Share on other sites

δεν εξιδανικευουμε.απλα προσπαθουμε να εντοπισουμε τον σημερινο ενοχο.που μας εφερε εως εδω.

αλεξ κουβεντα κανουμε και εντοπιζουμε ωρισμενα χρησιμα.

τωρα για το δικαστηριο "δρυος πεσουσης πας ανηρ ξυλευεται".

οπως λεει και ο ΒΑS επτα χρονια τους χειροκροτουσαν και δεν ακουγες κιχ -και μετα σε μια μερα ολοι βγηκαν αντιστασιακοι.

και επισης φιλε alej να επισημανουμε οτι και απο την αλλη πλευρα το ιδιο σκηνικο υπηρχε.πληρωμενοι χαφιεδες παντου και οποιος τολμουσε να μιλησει φυλακη η εκτελεση.

ειπαμε η αληθεια ειναι οτι πιο επαναστατικο και επιστημονικο.

Link to comment
Share on other sites

Ο ένοχος; Η πεποίθηση:

1) ότι με την δημοκρατία θα τρώγαμε με χρυσά κουτάλια χωρίς κόπο.

2) Ότι με την κτήση ενός πτυχίου θα λύναμε το πρόβλημα της ζωής μας.

3) Ότι αν δεν βρούμε βρούμε δουλειά που να συνάδει με το πτυχίο μας δεν θα πρέπει να δουλέψουμε καν, ας είναι καλά η οικογένεια και το ταμείο ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.