Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριχοειδείς ρωγμές σε σενάζια


harristheo

Recommended Posts

το κτίριο είναι καινούργιο.

 

 

@ proteas

 

έπρεπε να κόψει τον σοβά με τροχό χαράζοντας ισόμετρα πάνω και κάτω ή αριστερά δεξιά των ρωγμών. Εν ανάγκη, να το χαράξει σε όλη την επιφάνεια σαν να δημιουργούσε κορνίζες ή οιαδήποτε άλλη αρχιτεκτονική παρέμβαση στην όψη.

 

πρακτικά δεν γίνεται αυτό διότι οι ρωγμές είναι πάρα πολλές ακανόνιστες σε σχήμα και παντού.μιλάμε ουσιαστικά για καθαίρεση σοβά στην καλύτερη και πιο εύκολη περίπτωση.

 

@terry

 

ΥΓ. Σε αντιστοιχη περιπτωση για να αποφυγω το αποτελεσμα αυτο, ειχα κανει το εξης..

1. αρμοκολλα την οποια δεν εφερα προσωπο..

2. πριν στεγνωσει χαλαζιακη αμμο

3. Στοκαρισμα πανω στην χαλαζιακη αμμο και μεσα στο στοκο εβαλλα και λιγη αμμο για να εχει τραχυ αποτελεσμα...

 

αυτό που περιγράφεις εδώ είναι μία λύση που έχω κάνει και εγώ σε άλλου είδους επισκευές. το ζητούμενο μου σε αυτήν την περίπτωση ήταν η μεγιστη ελαστικότητα και την "πάτησα"

 

και έιναι όντωσ σωστή αντιμετώπιση.

 

υπάρχουν 3 λύσεις.

 

1.βαφή με relief, μπας και μπερδευτεί το μάτι. (κοστολόγιο περίπου € 250 με υλικά)

2. τύπου θερμοπρόσωψη με κόλλα πλέγμα και σωβά (χωρίς την μόνωση βέβαια) (κοστολόγιο € 2400 με υλικά)

3. τύπου θερμοπρόσωψη χωρίς κόλλα και πλέγμα αλλά μόνο σωβά (χωρίς την μόνωση βέβαια)(κοστολόγιο € 1100 με υλικά)

 

δεν ξέρω αν η 2 ειναι υπερβολή αλλά στο μυαλό μου η κόλλα με το πλέγμα συγκρατεί καλύτερα τα σημεία που έχουν ρηγματωθεί.νομίζω πως ο σοβάς μόνος του χωρίς το υπόστρωμα της κόλλας με το πλέγμα, δεν θα καταφέρει να πάρει τισ ανοχές που χρειάζεται.

 

τι προτείνεται εσείς? (άσχετα με το κόστος σε πρώτη φάση)

 

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Χάρη δώσε μου ενα δυο μέρες να το δείξω και αλλού γιατί κάτι τέτοιο το έχω συναντήσει μόνο σε κουρασάνιτ παραδοσιακό αλλά και πάλι όχι έτσι ακριβώς. 'Εχεις δίκιο, είναι εντελώς ακανόνιστες εκτός μερικών στα σενάζ.

διευκρίνησεις - έτοιμος, παραδοσιακός ή κουρασάνιτ; σοβάτιζε ένα άτομο ή περισσότερα στον ίδιο τοίχο; υπάρχει πιθανότητα να χρησιμοποιούσαν δυο χαρμάνια υλικό;

αν ήταν έτοιμος σοβάς είχαν μηχανή mix;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε Χάρη δεν σε ξέχασα ...

δυο τινά ...

πρώτον : πιθανότατα αντίδραση του σοβά με το θερμομονωτικό υλικό. Ο μάστορας έκανε ισχυρό το κονίμαμα για να "πιάσει" καλύτερα στο υλικό. Η αντίδραση του σοβά σε αυτές τις περιπτώσεις είναι μη υπολογίσιμη και δεν έχει λογική η κατεύθυνση της ρηγμάτωσης. Τρόπος αντιμετώπισης; χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά αλλά μόνο στηριζόμενος σε εμπειρία μαστόρων οτι ούτε το ισχυρό κονίαμα, ούτε το χαλαρό αλλά ούτε και το υαλόνημα βοηθά, το μόνο που σκέφτομαι είναι το νευρομετάλ.

 

δεύτερον : πολύ σύντομη εφαρμογή του σοβά μετά το χτίσιμο. ϊδια συμπεριφορά με ανωτέρω, και ένα τρίτο extra με μικρές πιθανότητες αλλά παίζει ...

 

κατά το σοβάτισμα δεν φτιάχτηκε "καπάκι" στο δώμα (ταράτσα) από την αρχή με αποτέλεσμα ο σοβάς κατά τη διάρκεια των βροχωπτώσεων (αν γινόταν χειμώνα) να ποτίζει.

 

Φίλε μου Χάρη, μέχρι εκεί μου κόβει. Αν βοήθησα βοήθησα. Εσύ θα καταλάβεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά που αναφέρεις

είναι πιθανές αιτίες αλλά

καπάκι έγινε

ο χρόνος μεταξύ τούβλων και σοβά ήταν πάνω από μήνα

 

το ισχυρό κονίαμα είναι πιθανό..

 

για την κάλυψη της διαφοράς στο χρώμα μεταξύ επισκευαστικού υλικού και σοβά όπως φαίνεται στις φωτό έχεις υπόψιν σου κάτι?

 

σε ευχαριστώ

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ΕΡΩΤΗΣΗ: θέλω να αποφύγω το κόστος του μπογιατζή! Προσανατολίζομαι στην λύση του έγχρωμου σοβά. Τι μειονεκτήματα έχει; Τι προτείνετε Κορασάνι ή ακρυλικούς σοβάδες οι οποίοι όμως είναι πολύ ακριβοί;;

Edited by smiranta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.