Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Επιστήμονες στη χώρα μας είναι πολλοί;


howard_roark

Recommended Posts

μια ιδεα θα ηταν οι κατα τοπους μηχανικοι να συνεταιριστουν σε συντεχνιες και να διανεμονται οι ιδιωτικες-δημοσιες δουλειες σε καποιο βαθμο σε επιμερους ομαδες-οπου θα διεκπεραιωνοντε συλογικα απο τις επι μερους ομαδες.

μα καλά, τι σε κάνει να πιστεύεις πως ο έχων δουλειά είναι

ποτέ δνατόν να τη μοιραστεί με αυτόν που δεν εχει;;;

 

επίσης δε θεωρώ πως οι αργοτικοί συνεταιρισμοί έχουν καμμια σχέση με τους μηχανικούς

1 μηχανικός μπορεί να πάρει όλες τις δουλειές μιας περιοχής

1 αργότης έχει μηδενική διαπραγματευτική δύναμη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η προταση μου θα ηταν τα Τοπικα ΤΕΕ ,σαν τοπικες συντεχνιες ,να συγκεντρωνουν τις ιδιωτικες και δημοσιες δουλειες (αναγκαστικα δηλαδη τοσο οι ιδιωτες οσο και το δημοσιο θα απευθυνονταν στα τοπικα ΤΕΕ και μονο)

στην συνεχεια οι δουλειες θα μοιραζονταν ισοτιμα σε εξειδικευμενες ομαδες.οι αμοιβες θα ηταν συμφωνα με το ποσο θα προσφερε ο καθενας.

ετσι θα γλυτωναμε απο τα αφεντικα που παιρνουν το μεριδιο του λεοντος χωρις να κανουν τιποτα και απο τους κηφηνες.

οποιος δεν δουλευε σε καμια ομαδα για ενα ευλογο χρονικο διαστημα θα διαγραφονταν κατευθειαν απο το ΤΕΕ

και φυσικα θα γλυτωναμε και απο την διαφθορα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να μην διαλεγει ο ιδιωτης τον μηχανικο που θελει, αλλα να του τον επιβαλει το καθε συντεχνιακο κατασκευασμα.

 

και δεν καταλαβαινεις οτι με αυτο που λες ισοπεδωνεις τους καλους με τους φελλους?

 

edit ειχα γραψει κι εγω οτι εγκαθιδρυθηκε κομμουνισμος που ουτε στην ΕΣΣΔ δεν ειχαν φανταστει αλλα το εσβησα...τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

μιλω για κομμουνιστικες σχεσεις παραγωγης σε καπιταλιστικο καθεστως.

σαν ιδεα παντως σιγουρα ειναι πολυ πιο καλη απο οτι συμβαινει σημερα.

Ηoward σημερα δεν υπερισχυει ο καλυτερος.

(αυτο ειναι ενα μεγαλο παραμυθι)

σημερα οι μεν μελετες του δημοσιου κατανεμονται με κοματικα και συμφεροντολογικα κριτηρια

οι κατασκευες του δημοσιου παλι με το ποσο πιο κλεφτης ειναι ο καθενας,δηλαδη λεει ο Α :μπορω να κλεψω 5 οποτε δινω την αναλογη προσφορα και ασε την υπερεκμεταλευση που υπαρχει.

αναλογα συμβαινουν και στον ιδιωτικο τομεα.

σημερα προοδευει οσο πιο μεγαλο κα@%κι ειναι καποιος-αυτη ειναι η μεγαλη αληθεια.

σαυτο που προτεινω εγω ειναι οι φελοι και κηφηνες να χανουν την αδεια επαγγελματος.τι το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

και δεν καταλαβαινεις οτι με αυτο που λες ισοπεδωνεις τους καλους με τους φελλους?

ε, κάθε σύστημα έχει και τις αδυναμίες του!!! :D

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει "καπιταλιστικο καθεστως" οταν καταργεις την αγορα φιλε. προσφερουμε υπηρεσιες και ο ιδιωτης εχει δικαιωμα επιλογης, και μεσα απο το δικαιωμα αυτο κατηγοριοποιουνται και οι προσφεροντες την υπηρεσια.

 

εγω δουλευω 12-14 ωρες την ημερα επειδη θελω. ο αλλος τα βρηκε ετοιμα και δουλευει 2 ημερες την εβδομαδα. ο ζαβι εχει ταλεντο, ενω εγω ειμαι αταλαντος. εσυ εισαι κονεξαρισμενος ενω η μυρι δεν ξερει κανεναν. η μυρι ειναι ακριβη ενω ο ζαβι φτηνος. και μεσα απο 10 διαφορετικους παραγοντες ο ιδιωτης διαλεγει.

 

και ερχεσαι εσυ και λες να γινουμε ολοι 'εργατες' για το κρατος που θα μοιραζει, και αρα θα μας ε λ ε γ χ ε ι απολυτα?

 

κι εγω σου λεω την επομενη μερα θα φυγουν 20 χιλιαδες μηχανικοι να μεταναστευσουν και θα μεινουν οι αχρηστοι να "μοιραζονται" τις δουλειες.

 

ε, κάθε σύστημα έχει και τις αδυναμίες του!!! :D

 

χαχα σωστη.

 

μονο που τις αδυναμιες του κομμουνισμου τις ειδαμε το 89 και το 90 πώς τις εξελαβαν οι ανθρωποι που ηταν μεσα. θα μου πειτε βλεπουμε τωρα τις αδυναμιες του καπιταλισμου. ε εγω δεν το πιστευω, ουτε οτι ειναι το ιδιο, ουτε οτι αν ρωτησουμε τους ανατολικους αν θα θελανε να γυρισουν πισω οτι θα μας πουνε ναι. και ο φιλος ο parist43 μας λεει να το γυρισουμε εθελοντικα στην κολλεκτιβα και στα σοβιετ.

Link to comment
Share on other sites

γινουμε ολοι 'εργατες' για το κρατος που θα μοιραζει

οχι σε καμια περιπτωση.δεν λεω αυτο.

και προς θεου δεν προτεινω κατι να επιβληθει.(ουτως ωστε να μεταναστευσουν κλπ κλπ που λες)

θεωρητικα μιλαμε-και οπως ειπα πιστευω οτι θα αποτυχει.

σαν ιδεα παντως και θεωρητικα μιλωντας πιστευω οτι ειναι καλυτερο-επαναλαμβανω σε καμια περιπτωση κρατικος συγκεντρωτισμος οπως συνεβαινε στο πρωην Ανατολικο μπλοκ(που κατα την αποψη μου δεν υπηρχε κομουνισμος αλλα κρατικομονωπολιακος καπιταλισμος)

εγω μιλω για ελευθερες κατα τοπου ομαδες μηχανικων που διανεμουν τις κατα τοπου δουλειες σε επι μερους ομαδες.

ο σημερινος τροπος παραγωγης -με την υπερατομικιστικη ανταγωνιστικοτητα -οπου επικρατει το μεγαλυτερο κα213ΚΙ και ο καθε αξιος νεος μηχανικος απλα δουλευει και τον κοπο του τον παιρνει ο δημοσιοσχεσιτης μηχανικος-αφεντικο ,μου ειναι το ιδιο απεχθες με το κρατικοελεγχομενο συστημα σοβιετικου τυπου.

και ο φιλος ο parist43 μας λεει να το γυρισουμε εθελοντικα στην κολλεκτιβα και στα σοβιετ
.

σε καμια περιπτωση δεν λεω αυτο.αλλα προτεινω ενα νεο συστημα.που θα βασιζετε στην ελευθερια την αξιοκρατια αλλα και την κοινωνικη δικαιοσυνη και αληλεγγυη.

και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι δογματικος να επιβαλω κατι.

θα μπορουσε η ανωτερω προταση να μετουσιωθει σε κατι διαφορετικο ,που κατα τοπους θα αποφασιζουν οι ενδιαφερομενοι.σημερα ομως δεν αποφασιζει κανεις διοτι δεν σκεπτεται και δεν προτεινει κανεις.απλα ειμαστε φυτα που καθε 4 χρονια ψηφιζουμε

Link to comment
Share on other sites

ένα σύστημα δουλέυει όταν τηρείς τους νόμους-κανόνες που το διέπουν

όταν κάποιος κλέβει στο παχνίδι

τότε το πράγμα καταλήγει αλλού

Link to comment
Share on other sites

που καταλήγει?σημερα ζουμε στο ο κλεψας του κλεψαντος.αυτο ειναι το συστημα που ζουμε.αν σας αρεσει κανενα προβλημα.να μεινει το ιδιο.μην φωναζετε ομως μετα.

σε καμια περιπτωση ομως δεν θα μεινει το ιδιο.διοτι τα παντα ρει.ολα εξελισονται.και μαλιστα παρα την θεληση μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.