Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο εντός οικισμού


Recommended Posts

@dow

Όπως έχω αναλύσει ΕΔΩ, στην παρ. Δ της εγκ. 1/2010 οι εισηγητές της επιχειρούν να διευκρινίσουν τη διαδικασία παραχώρησης λωρίδας γης προκειμένου αυξηθεί το πλάτος του ΚΧ σε 4μ. και, επομένως, να καταστεί οικοδομήσιμο το οικόπεδο. Οι ίδιοι εισηγητές ανακατεύουν, όμως, και την παρ. 3 του άρθρου 6 του πδ στην επιχειρηματολογία τους και περιπλέκουν τα πράγματα αντί να τα διευκρινίζουν, αφού η παρ. αυτή κρίθηκε ανίσχυρη από το ΣτΕ.

 

@manwlis77

Η απάντησή μου αφορούσε στο ερώτημά σου για το τι θα γράψεις στη δήλωση, με δεδομένο ότι, η παραχώρηση της λωρίδας δεν έχει γίνει ακόμη, αφού ο δρόμος έχει πλάτος 2,80μ. Στην περίπτωση του οικοπέδου που περιγράφεις μορεί να γίνει παραχώρηση λωρίδας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και η 1828/08 στο σκεπτικό της δεν αφορά στις παραχωρήσεις εδαφικών λωρίδων για διαπλάτυνση. Μόνο για διάνοιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

συγνώμη αλλά έχω μπλεχτεί. τελικά να γράψω ότι πρέπει να παραχωρηθεί λωρίδα για να είναι οικοδομήσιμο?

Link to comment
Share on other sites

ωραια γραφω ,οτι θα καταστει οικοδομησιμο εφοσον αποκτησει προσωπο σε δρομο πλατους 4 μετρων, και ο θεος βοηθος.!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.