Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tι είδος δανείου;


sundance

Recommended Posts

εν τέλει το δάνειο δεν θα το πάρει από τράπεζα αλλά από την εργατική εστία(?) ήταν το χαρτί...

τα σχέδια δεν είναι δικά μου αλλά του πατέρα μου που πλέον είναι στη σύνταξη

για να είμαι καλυμμένος έγραψα "ακριβές αντίγραφο εκ των επιδεχθέντων πρωτοτύπων από το φάκελο του ιδιοκτήτη" και αν τα δεχτούν έχει καλώς

 

μιλώντας πάντως με συγγενικό μου πρόσωπο που εργάζεται χρόνια σε τράπεζα στον τομέα των δανείων, μου είπε πως 9/10 δεν φέρνει τα σχέδια επικυρωμένα από την πολεοδομία αλλά είτε απλές φωτοτυπίες είτε σφραγισμένα από μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είμαστε ράτσα οι μηχανικοί που παρότι έπρεπε να διαβάζουμε εμείς το θέλουμε έτοιμο.

 

Συνάδελφε το γεγονός πως δεν φέρνουν επικυρωμένα τι το λες ?

Να αλαφρύνει το πράμα ?

 

ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΑ Η' ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΕΙΣ.

 

Να σου πω περιπτώσεις που τραβούσαν τοίχους σε κατόψεις και έβγαζαν φωτοτυπία ?

 

Είμαι ΑΤΕ και ΕΤΕ εκτιμητής και το έχω αναφέρει στους συναδέλφους διευθυντές των Τ.Υ. ουκ ολίγες φορές.

 

Ξέρεις τι απαντούσαν ?

 

Έχεις δίκιο να τα ζητάτε εσείς επικυρωμένα.

 

Ελέγχεις τη νομιμότητα του κτίσματος βάσει αδείας και μελετών που τη συνοδεύουν. Αν αυτά είναι παραποιημένα ?

Μου έτυχε σε ομολογιακό δάνειο των 2,5εκ .ευρώ.

Ο Δ/ντης της πολεοδομίας όταν το ανέφερα φώναζε για ανακριτή και αυτόφωρο διαδικασία καθώς έχουν στρογγυλές σφραγίδες και αποτελούν δημόσια έγγραφα ή τουλάχιστον συνοδεύουν δημόσια έγγραφα.

 

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ, όταν έκανα εκτιμήσεις, πάντα ζητούσα ακριβή αντίγραφα επικυρωμένα από πολεοδομία.

Προσοχή, αφήστε τι λένε οι τράπεζες. Ο εκτιμητής έχει πάντα την ευθύνη αυτών που υπογράφει.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει μην βαράτε ρε παιδιά...είμαι νέος και άπειρος...:(:P

το πολύ πολύ να είναι άχρηστα και να πρέπει να πάει να τα επικυρώσει στην πολεοδομία

 

νομική ευθύνη δεν νομίζω ότι φέρω εφόσον έγραψα άπλα αυτό (με το στυλό μου)

 

"ακριβές αντίγραφο εκ των επιδειχθέντων πρωτοτύπων από το φάκελο του ιδιοκτήτη"

και υπέγραψα.μα ειναι ακριβές αντίγραφο απ'τα του φακέλου.

αν έχει κάνει κάποια αλλαγή στα σχέδια που μου επέδειξε αυτός φέρει ευθύνη έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι βέβαιος θεωρώ πως δε θα έχεις κάποιο θέμα

 

από δω και πέρα όμως να θυμάσαι πως

1. δεν έβλαψε κανένα να είναι τυπικός

2. σε τέτοιες περιπτώσεις να σκέφτεσαι τη χειρότερη περίπτωση και να παίρνεις τα μέτρα σου, διότι 1 φορά θα γίνει το κακό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.