Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε pilotis, υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των θέσεων στάθμευσης;


Recommended Posts

δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο πλάτος της ράμπας

 

περιορισμός υπάρχει στο πλάτος της εισόδου

που πρέπει να είναι το 1/2 του αθροίσματος των προσόψεων του οικοπέδου

και εάν είναι το 1/2 του αθροίσματος μικρότερο του 6

έως 6μ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εχουμε 2 προσοψεις 10 και 15 μετρα, η εισοδος περιοριζεται σε (10+15)/2=12.5μ. ? με ελαχιστο τα 6μ.? 'η δεν καταλαβα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι από 2.25 έως 12.5 μ στο παράδειγμά σου

-------

αν η πρόσοψη του οικοπέδου είναι 10μ

τότε μπορεί να είναι 2.25 έως 6μ > 5=10/2

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Αν και αυτή τη στιγμή δεν έχω το σχέδιο μαζί μου για να μετρήσω με ακρίβεια, ξέρω ότι για το πλάτος της εισόδου έχω μικρότερο από το μισό της όψης καθώς και ότι τεχνικά η ράμπα μπορεί να επεκταθεί για να καλύπτει και τα 2 αυτοκίνητα και πιο συγκεκριμένα να φτάσει τα 5μ. που είναι η απόσταση μεταξύ των κατακορύφων στοιχείων. Η υψομετρική διαφορά είναι μικρή (γύρω στα 30εκ.). Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω η λύση 1 θα μπορούσε να γίνει. Σωστά;

myri θα ήθελα να σε ρωτήσω για το εάν απαιτείται διάδρομος για να υπάρχει πρόσβαση στον ακάλυπτο; Εάν όχι, τότε σκέφτομαι να τοποθετήσω τις θέσεις κεντρικά και όχι αριστερά όπως είναι σύμφωνα με την λύση1. Ποια η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.