Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Προσώπου επί εθνικής


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπερίζω και συγχαίρω για την πραγματικά εξαιρετική δουλεία του φόρουμ. Ως νέος και άβγαλτος στο επάγγελμα θα ήθελα μια πληροφόρηση για το εξής θέμα:

Έχω ένα αγροτεμάχιο το οποίο εφάπτεται επί εθνικής οδού (δευτερεύουσα ε.ο) και καταθέτοντας αίτημα ώστε να μου επιτραπεί η δόμηση κάτω από γραμμές υψηλής τάσης της ΔΕΗ που διέρχονται εντός του ακινήτου μου ζητήσαν βεβαίωση ότι το ακίνητο όντως εφάπτεται επί ε.ο. Γνωρίζεται ποιά υπηρεσία είναι αρμόδια. Στη ΔΕΣΕ που απευθήνθηκα μου απάντησαν πως μπορούν να μου βεβαιώσουν τα όρια απαλλοτρίωσης και τον χαρακτηρισμό της οδού. Αυτό πιστευετε αρκεί. Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο.

 

Υ.Γ. Από τη στιγμή που ο μηχανικός υπογράφει και λαμβάνει την ευθύνη των εικονιζόμενων στοιχέιων στο τοπογραφικό τι τις θέλουν τις βεβαιώσεις??? :evil:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με το διάγραμμα και τον πίνακα απαλλοτρίωσης που φαίνεται ο ιδιοκτήτης είσαι καλυμένος (αλλά βέβαια ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...)

Link to comment
Share on other sites

GEODEL 79 θα σου πω την εμπειρία μου πάνω σε αυτό το θέμα. Κανονικά εαν από το ακίνητο σου διέρχονται καλώδια υψηλής τάσης η ΔΕΗ υποχρεώνει να παραχωρήσεις δουλεία εναέριας κυκλοφορίας 20μ εκατέρωθεν του άξονα των καλωδίων. Μέσα σε αυτή την ζώνη των 40μ απαγορεύει τη δόμηση. Ωστόσο εαν το ακίνητο σου βρίσκεται επί εθνικής οδού επειδή ανεβαίνει η αξία του οπότε η ΔΕΗ μπορεί κατόπιν αιτήσεως να επιτρέψει την δόμηση και μέσα στη ζώνη αυτή. Απότι καταλαβαίνω με αυτό τον τρόπο η ΔΕΗ προσπαθεί να αποφύγει την περαιτέρω υποβάθμιση περιουσιών μεγάλης αντικειμενική αξίας.

 

TOPOENV εύχομαι αυτό να τους αρκει και να μην με βάλουν πάλι σε τρεξίματα. Εγώ κατέθεσα αίτηση στη ΔΕΣΕ και αν στην αρχή μου έλεγαν οτί δεν χορηγούν βεβαίωση προσώπου τελικά πιστεύω έβγαλα κάποια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι μηχανικός που υπογράφει την άδεια (επιβλέπων) να υποδείξει εγγράφως στον ιδιοκτήτη του έργου ότι πρέπει να γίνει αίτημα στην ΔΕΗ για μεταφορά των εναερίων αγωγών στην προβλεπόμενη απόσταση ασφαλείας από το κτίσμα, αλλως υπέχει ευθύνη αυτός, ο ιδιοκτήτης και όλοι οι υπεργολάβοι, τόσο ποινική όσο και αστική έναντι του τυχόν τρίτου παθόντος, που συνήθως είναι κάποιος εργάτης. Σημειωτέον ότι η ηλεκτροπληξία από εναέριους αγωγούς υψηλής τάσης δεν προκαλείται απαραίτητα από επαφή αλλά και από υπερπήδηση του ρεύματος στην περίτπωση προσσέγγισης του ηλεκτορόφορου αγωγού.

Συνήθως οι ιδιοκτήτες αρνούνται να κάνουν την αίτηση γιατί η διαδικασία μεταφοράς διαρκεί μήνες. Στην περίτπωση αυτή, συνιστώ να υποδεικνύουν στους ιδιοκτήτες του έργου την υποχρέωσή τοιυς προς ασφάλιση και μάλιστα και να ασκούν βέτο, διότι άλλως κινδυνεύουν να εμπλακούν σε αστική δίκη αποζημίωσης συνήθως πολλών εκατοντάδων ευρώ (το ποινκό σκέλος δεν είναι τόσο βαρύ , συνήθως οι ποινές είναι από 9-12 μήνες με αναστολή στον πρώτο βαθμό).

Link to comment
Share on other sites

Ο Τομέας Συντήρησης και Λειτουργίας της ΔΕΗ, ο οποίος κάνει αυτοψία για να δει που ακριβώς είναι το ακίνητό σου, έχει χάρτες στους οποίους αναφέρεται ΑΚΡΙΒΩΣ πόση απόσταση από το δίκτυο πρέπει να πάει η οικοδομική γραμμή.

 

Υπάρχουν περιοχές (εντός και εκτός σχεδίου) που επιτρέπεται η δόμηση και κάτω από δίκτυο υψηλής τάσης, με μόνο περιορισμό το ύψος. Τα δίκτυα υψηλής τάσης δεν μεταφέρονται, για αυτό και τα αναφέρουμε εν ολίγοις στις δηλώσεις.

 

Αναφορικά με το σχόλιο "Ωστόσο εαν το ακίνητο σου βρίσκεται επί εθνικής οδού επειδή ανεβαίνει η αξία του οπότε η ΔΕΗ μπορεί κατόπιν αιτήσεως να επιτρέψει την δόμηση και μέσα στη ζώνη αυτή." αυτό δεν ισχύει γιατί η πλειοψηφία των δικτύων εγκαταστάθηκαν επί χούντας (άρα και οι αποστάσεις...). Απλά, η ΔΕΗ (κεντρικά γραφεία Αθηνών) μπορεί να μειώσει απόσταση ΜΟΝΟ όταν αιτιολογημένα (τεχνική έκθεση) εξαιτίας της "καταστρέφεται" το γήπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι μηχανικός που υπογράφει την άδεια (επιβλέπων) να υποδείξει εγγράφως στον ιδιοκτήτη του έργου ότι πρέπει να γίνει αίτημα στην ΔΕΗ για μεταφορά των εναερίων αγωγών στην προβλεπόμενη απόσταση ασφαλείας από το κτίσμα, αλλως υπέχει ευθύνη αυτός, ο ιδιοκτήτης και όλοι οι υπεργολάβοι, τόσο ποινική όσο και αστική έναντι του τυχόν τρίτου παθόντος, που συνήθως είναι κάποιος εργάτης. Σημειωτέον ότι η ηλεκτροπληξία από εναέριους αγωγούς υψηλής τάσης δεν προκαλείται απαραίτητα από επαφή αλλά και από υπερπήδηση του ρεύματος στην περίτπωση προσσέγγισης του ηλεκτορόφορου αγωγού.

Συνήθως οι ιδιοκτήτες αρνούνται να κάνουν την αίτηση γιατί η διαδικασία μεταφοράς διαρκεί μήνες. Στην περίτπωση αυτή, συνιστώ να υποδεικνύουν στους ιδιοκτήτες του έργου την υποχρέωσή τοιυς προς ασφάλιση και μάλιστα και να ασκούν βέτο, διότι άλλως κινδυνεύουν να εμπλακούν σε αστική δίκη αποζημίωσης συνήθως πολλών εκατοντάδων ευρώ (το ποινκό σκέλος δεν είναι τόσο βαρύ , συνήθως οι ποινές είναι από 9-12 μήνες με αναστολή στον πρώτο βαθμό).

 

Υπάρχουν αποφάσεις αντίστοιχων προσφυγών που να ορίζουν μεταφορά των εναέριων γραμμών υψηλής τάσης??? Προσοχή τονίζω το υψηλή τάση καθώς πιστεύω πως η αλλαγή της πορείας των γραμμών είναι αδύνατη. Τώρα ως προς τους ενδεχόμενους κινδύνους κατά την φάση της κατασκευής πιστεύω είναι πολύ μικρότεροι (το ύψος διέλευσης είναι σημαντικά μεγάλο) από τους μακροπρόθεσμούς λόγω της παραμονής κάτω από τέτοιες γραμμές. Πάντως με ενδιαφέρει ο τρόπος με τον οποίο μπορώ να διεκδικήσω μεταφορά των γραμμών εκτός του ακινήτου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.