Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιατί δεν υπάρχουν εθελοντές Μηχανικοί;


Recommended Posts

Γιάννη και πώς θα γίνει ο προσεισμικός έλεγχος; Δεν είναι τόσο απλό όσο ο έλεγχος θερμομόνωσης, ο οποίος μάλιστα βασίζεται στο γεγονός ότι μέχρι το 1979 δεν υφίστατο κανονισμός θερμομόνωσης. Στην ουσία ο επιθεωρητής δεν θα διαπιστώσει έλλειψη μιας και είναι δεδομένη. Θα προτείνει όμως τις απαιτούμενες παρεμβάσεις ώστε να ξοδεύει λιγότερη ενέργεια το κτήριο.

 

Για να επανέλθουμε στον προσεισμικό έλεγχο: τί ακριβώς θα ήθελες να περιλαμβάνει ένας τέτοιος έλεγχος; Εμένα το μυαλό μου πηγαίνει σε 2 περιπτώσεις. Η μια είναι να γίνει έλεγχος εφαρμογής της στατικής μελέτης με τεράστιο κοστολόγιο (λήψη πυρήνων, κρουσίμετρα, εύρεση θέσης και ποσότητας οπλισμού κλπ) ενώ ο άλλος οδηγεί στις ενισχύσεις των κτηρίων ώστε να καλύπτουν τις απαιτήσεις του τελευταίου ΕΑΚ. Σε αμφότερες τις περιπτώσεις το κόστος είναι υπερβολικά μεγάλο για να το σηκώσει ο προϋπολογισμός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Pappos την λέξη συντήρηση θα την βρεις μόνο σε έργα με τίτλο "Συντήρηση οδικού άξονα Λαμίας - Λάρισας" κλπ. Συντήρηση κτηρίων δεν έχω δει να γίνεται. Συντήρηση πάρκων αναψυχής και ειδικά των κατασκευών (ξύλινων συνήθως που απαιτούν μεγαλύτερη προσοχή) που βρίσκονται εντός αυτών επίσης δεν έχω δει. Πρόσφατα ξεχείλισε η λίμνη της Καστοριάς γιατί ο αύλακας υπερχείλισης, ο οποίος είχε κατασκευασθεί από τους Ιταλούς, ποτέ δεν είχε καθαριστεί. Οπότε βρες μου εσύ πότε γίνεται η καθιερωμένη σε άλλες χώρες ετήσια ή ανά τακτά χρονικά διαστήματα συντήρηση. Μόνον αν χαλάσει κάτι το επισκευάζουμε αλλά αυτό δεν νοείται ως συντήρηση. Αναφέρομαι φυσικά στο Δημόσιο και όχι στους ιδιώτες, όπου και εκεί πάλι τα πράγματα δεν είναι όπως θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν είπα ένα κτήριο να μην μπορεί να πουληθεί όταν δεν πληρεί τους όρους δόμησης.

Είπα να υπάρχει μία προσεισμική υποχρεωτική έκθεση έρευνας, η οποία θα προσδιορίζει την αξία του κτηρίου προς πώληση.

Ο Μηχανικός ας είναι της αρεσκείας του αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ούτε εγώ αναφέρθηκα σε όρους δόμησης αλλά στον τρόπο δόμησης. Αυτή η έκθεση δεν μας λες πώς μπορεί να γίνει. Εγώ σου ανέφερα μερικά πράγματα με τα οποία μπορεί κανείς να διαπιστώσει αν τηρήθηκαν οι κανονισμοί ή ακόμα και να ενισχύσει παλαιότερα κτήρια ώστε να καλύπτουν τον ΝΕΑΚ. ΟΜΩΣ ποιός θα δώσει 20.000-30.000 ευρώ ώστε να διαπιστωθεί αν έχουν τηρηθεί οι κανονισμοί; Στην περίπτωση της θερμομόνωσης τα πράγματα είναι απλούστερα δεδομένου ότι πριν το 1979 δεν υπήρχε απαίτηση θερμομόνωσης, οπότε είναι τόσο λίγα τα κτήρια που είχαν θερμομόνωση ώστε να θεωρείται ότι κανένα από αυτά δεν είναι θερμομονωμένο. Κόστος της έκθεσης του ενεργειακού επιθεωρητή; 1 ευρώ/τμ.

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονισμοί να είναι δεδομένο ότι έχουν τηρηθεί. Η χρονολογία εκδόσεως της άδειας είναι δεδομένη.

Ο Μηχανικός θα διαπιστώνει άλλα πράγματα, που όλοι ξέρουμε ότι γίνονται αλλά κανένας δεν μπορεί να τα δει χωρίς έλεγχο. Π.Χ μεταβολές στην δόμηση λόγο διαρρύθμισης.

Άθροισμα σεισμικών δραστηριοτήτων και έντασις αυτών. Όλα αυτά και άλλα πολλά συν αυτά που είπες, θα καθορίζουν την έκθεση έρευνας.

Link to comment
Share on other sites

Και στο τέλος το κόστος της έρευνας θα υπερβεί την αξία του προς πώληση αντικειμένου. Ποιό το νόημα λοιπόν; Ούτως ή άλλως η ευθύνη βαραίνει τον μηχανικό εφ' όρου ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Ο ΕΑΚ είναι κανονισμός ο οποίος εφαρμόζετε για να μην πέφτουν τα κτήρια σε ένα με δύο δυνατούς σεισμούς. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ένας κανονισμός ο οποίος εγγυάται ότι μετά τα 8 ρίχτερ δεν θα υπάρχουν επισκευές. Όσο για το κόστος δεν είναι τόσο μεγάλο, όταν πρόκειται για γενική αυτοψία μιας πολυκατοικίας. Τότε μοιράζετε το κόστος ανά όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Μα μια γενική αυτοψία δεν μπορεί να προκαθορίσει απολύτως τίποτα!!! Εδώ δεν τολμούμε να κάνουμε οφθαλμοστατική επί σχεδίων και αναπτυγμάτων οπλισμών, θα κάνουμε σε δοκούς και στύλους όπου δεν φαίνεται τίποτα πέραν των διαστάσεων των στοιχείων; Όσο για τα 8 ρίχτερ κλπ ο ΝΕΑΚ είναι αυτός που προβλέπει ότι δεν θα σε πλακώσει το σπίτι. Με σεισμούς 8+ ρίχτερ μιλάμε σχεδόν για κοσμογονία. Ορισμένες πόλεις στην Χιλή μετατοπίστηκαν 3 μέτρα στον πρόσφατο σεισμό. Ποιός κανονισμός θα μπορέσει να σε θωρακίσει απέναντι σε ένα τέτοιο φαινόμενο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.