Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιατί δεν υπάρχουν εθελοντές Μηχανικοί;


Recommended Posts

Γιάννη εντάξει τα έχουμε ξαναπεί αυτά και σε άλλα θέματα. Αυτό που προτείνεις δεν είναι κανονισμός ελέγχου αλλά εργαλείο. Επίσης το συγκεκριμένο εργαλείο βασίζεται σε πάκτωση στο έδαφος. Επειδή λοιπόν το έδαφος και γενικότερα η τεκτονική πλάκα είναι σε θέση να καταπιεί όλη την οικοδομή αν της καπνίσει δεν αποτελεί πανάκεια. Όπως επίσης δεν αποτελεί και την φθηνότερη δυνατή λύση. Αν δε ο σκοπός όλου αυτού του θέματος ήταν να καταλήξουμε πάλι στην πατέντα που καλώς κάνεις και την δρομολογείς θα σε παρακαλέσω άλλη φορά να χρησιμοποιείς πιο σαφείς τίτλους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Δεν έχω να προσφέρω προς το παρόν τίποτα περισσότερο πάνω στην ευρεσιτεχνία από αυτά που έχω πει.

Δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.

Ο σκοπός μου είναι να επισημάνω τα εξής.

Προβλήματα μετά από κάθε σεισμό υπάρχουν.

Θέλω να ξέρω όταν αγοράζω ένα σπίτι, αν μπορώ να βάλω την οικογένειά μου από κάτω.

Κάθε κατασκευή πρέπει να κοστίζει όσο αξίζει.

Αλιώς γιατί προσπαθούμε για το καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξέρω όταν αγοράζω ένα σπίτι, αν μπορώ να βάλω την οικογένειά μου από κάτω.

Κάθε κατασκευή πρέπει να κοστίζει όσο αξίζει.

Αλιώς γιατί προσπαθούμε για το καλύτερο?

Πλήρωνεις ένα μηχανικό να κάνει έλεχγους. Οσους και όποιους μπορέι.

Γιάτι πρέπει να το κάνει το κράτος αυτό για να αγοράζουμε εμέις σπίτια ?

Οταν αγοράζεις αυτοκινητο μεταχείρισμενο σου πληρώνει το κράτος μηχανόλογο να στο ελέχξει ? Οχι εσυ το πας στον κολλητό τον συνεργεια, και σου λέει κολλήτε είναι για πέταμα ή είναι χαρτί το μηχάνημα :)

Για τα κτίρια είναι σάφως πιο πολύπλοκο, αλλά και πάλι δεν θα το κάνει το κρατος.

Εκτός αν από ελεύθερη αγορά το πάμε σε Ε.Σ.Σ.Δ. τότε μάλιστα. Ελεύθερη αγόρα σημαίνει το κάνεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε κατασκευή πρέπει να κοστίζει όσο αξίζει.

Αλιώς γιατί προσπαθούμε για το καλύτερο?

 

Ωραία και εγώ σου λέω ότι για να υπογράψω ότι η αξία μιας οικοδομής, σε συνάρτηση με το αντισεισμικό της κατασκευής της, που φέρει το δικό σου σύστημα, είναι Α απαιτώ αμοιβή 2Α. Και αυτό γιατί θα πρέπει να πάρω πυρήνες και να κάνω αποκατάσταση των οπών, γιατί θα πρέπει να κάνω έλεγχο με κρουσίμετρο σε όλα τα υποστυλώματα, θα πρέπει να ελέγξω αν ο χάλυβας που χρησιμοποιηθήκε είναι εντός των προδιαγραφών, θα πρέπει να κάνω έλεγχο του συρματόσχοινου που πιθανώς να χρησιμοποιείς καθώς και των ελατηρίων συνδέσμων που συνοδεύουν την κατασκευή σου, θα πρέπει να κάνω χαρτογράφηση του οπλισμού με ακτίνες Χ ώστε να διαπιστώσω αν τοποθετήθηκε σύμφωνα με τα σχέδια, θα πρέπει να κάνω εδαφοτεχνική μελέτη για να διαπιστώσω αν η παραδοχή της σταθεράς εδάφους είναι η σωστή και ένα κάρο ακόμα πράγματα.

 

Αν με αποζημιώσεις για όλα τα παραπάνω ευχαρίστως να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει ότι το σπίτι είναι ασφαλές. Με οφθαλμοσκόπηση αρνούμαι να υπογράψω έστω ότι το σπίτι είναι στατικώς εντάξει. Για αντισεισμικά ούτε καν το συζητώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το αντισεισμικό δεν μιλάω εγώ.

Αλλά μία και το θέτετε το θέμα θα σας πω κάτι γενικό.

Από τότε που έγινε θέμα, κάθισα και αναρωτήθηκα γιατί έπρεπε να δώσω την μάχη.

 

Την μάχη την δίνω με τον εαυτό μου πρώτα ο οποίος μου λέει να τα παρατήσω.

 

Δεύτερον την δίνω κόντρα στους ελεγχόμενους δημοσιογράφους, από τα μέσα ενημέρωσης.

Τρίτον δίνω την μάχη για το γ@μώτο του Έλληνα ο οποίος θέλει να ψοφήσουν τα πρόβατα του γείτονα.

Τέταρτον την δίνω για να θυμηθούμε ότι είμαστε Έλληνες, με μία λαμπρή ιστορία και πολιτισμό.

Εγώ δεν θα σας ξαναπώ τίποτα, αν δεν με ρωτήσετε.

Αν θέλετε να συμβουλεύεστε τα αντισεισμικά συνέδρια και τους καρεκλάτους, no problem

Ένα να ξέρετε. Το καράβι ταξιδεύει, αλλά στο λιμάνι έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Γιάννη. Αφού εσύ το ανέφερες το seismic stop. Τέλος πάντων υπάρχουν μερικά πράγματα που είναι οικονομικά εφικτά και άλλα που δεν είναι εφικτά. Αν διακαής σου πόθος είναι να μην πέσει το σπίτι που θα μείνει η οικογένειά σου στο κεφάλι σας τότε δεν έχεις να κάνεις τίποτα άλλο από το να χτίσεις δικό σου και να απαιτήσεις από τον μηχανικό να μην λάβει υπόψη κανέναν οικονομικό συντελεστή όταν κάνει την μελέτη. Έτσι το σπίτι θα είναι τόσο ενισχυμένο όσο δεν γίνεται. Από εκεί και πέρα αν ο σεισμός είναι >9 ρίχτερ με εστιακό βάθος <10km ό,τι και να κάνεις, όσες πατέντες και να χρησιμοποιήσεις, δεν μένει τίποτα όρθιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει και να ντρέπομαι για το θέμα της ευρεσιτεχνίας?

Τώρα το τι είναι φθηνό και τι είναι ακριβό, το ξέρω καλύτερα από όλους σας.

Ξέρω τι ξέρω, και ξέρω ποιος είμαι Απλός δεν έχω ταμπέλα.

Αν στα σπίτια δεν συμφέρει ο έλεγχος, τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν είπα ότι θα πρέπει να ντρέπεσαι για την ευρεσιτεχνία. Δεν μπορείς όμως να συγκρίνεις αντισεισμικό έλεγχο κατασκευής με την ενεργειακή επιθεώρηση κτηρίων. Άλλη δουλειά η μια άλλη η άλλη. Δεν ξέρω αν στο έχουμε πει στο παρελθόν αλλά όλοι οι Ελληνικοί κανονισμοί συνυπολογίζουν και τον παράγοντα οικονομία. Γι' αυτό ας πούμε η Ελλάδα είναι χωρισμένη σε ζώνες και δεν λαμβάνουμε το α=1 σε όλη την Ελλάδα. Θα μπορούσαμε ας πούμε να λάβουμε το α=4 και να λέμε ότι κατασκευάζουμε κτήρια που ούτε ο θεός δεν μπορεί να τα κουνήσει. Τέλος πάντων δεν υπάρχει λόγος να επεκταθούμε περαιτέρω.

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι για τίποτα. Ίσα-ίσα που είπα ότι καλώς δρομολογείς την πατέντα σου. Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι ίσως και να δουλέψει, μένει να αποδειχθεί αυτό, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι οικονομικά συμφέρει η χρήση της σε συμβατικές κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Για να γυρίσουμε στο θέμα μας προσωπικά βλέποντας διάφορες συμποριφορές γύρω μου ακόμα και πχ σε όσους "τρέχουν" το site που γράφουμε ( εθελοντικά ...) δεν μου φείνεται καθόλου περίεργο που δεν υπάρχει εθελοντισμός γενικά στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.