Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Αμοιβές για Διώροφη Κατοικία


Recommended Posts

Καλησπέρα.Είμαι καινούριος στην παρέα σας και οι ερωτήσεις μου είναι αρκετές.

Έχω ένα οικόπεδο στον Σχοινιά ,εντος σχεδειου και σκέφτομαι να κτίσω. 1η περιπτ. 120+ 15% Ημιυ. Χωρ. η 2η περιπ . 130τμ + 15% Ημιυ. Χωρ. το υπογειο για 1η & 2η περιπτ. δεν θα ειναι >20τμ

Επειδή όμως δεν έχω πολλές γνώσεις στο θέμα και όλοι λένε και κάτι διαφορετικό για τελικες αμοιβες των:Πολ.Μηχαν.,Αρχιτ. Μηχαν., κλπ. θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ποσό περιπου κοστίζει η άδειά(ΤΕΛΙΚΟΣ/ΠΛΗΡΗΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑΣ )

με ΦΠΑ 21%,ΦΕΜ, ΤΣΕΜΕΔΕ,ΤΕΕ.κλπ

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες απαντήσεις δεν είναι δυνατόν να δοθούν μέσω του Φόρουμ.

Το κράτος έχει θεσπίσει σύστημα υπολογισμού ελαχίστων, επαναλαμβάνω ελαχίστων αμοιβών, τις οποίες μπορεί βάση νόμου και δικαίως να σας ζητήσει ο Μηχανικός σας.

Από εκεί και πέρα ο καθένας αξιολογεί τη δουλειά του και τον κόπο του!

Το κριτήριο σας δεν πρέπει να είναι η χαμηλότερη τιμή, αλλά η ποιότητα της δουλειάς που θα σας ικανοποιήσει!

 

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε σε κάποιο Μηχανικό της εμπιστοσύνης σας για τα περαιτέρω.

 

Τιμές δεν δίδονται διαδικτυακά!

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο κοστίζει ΑΚΡΙΒΩΣ η άδεια βάσει ελαχίστων αμοιβών φίλτατε θα το μάθεις πριν τον έλεγχο των φορολογικών στην αρμόδια πολεοδομία.

 

Επειδή οι αμοιβές είναι άμεση συνάρτηση της ακριβούς αρχιτεκτονικής λύσης σαφώς και θα ακούς διαφορετικές τιμές πλην όμως όχι πολύ απομακρυσμένες μεταξύ τους.

 

Τέλος η άδεια δεν κοστίζει τίποτα οι μελέτες που την συνοδεύουν κοστίζουν και άρα επανερχόμαστε στα προγραφόμενά μου. Καλή τύχη και εύχομαι να διαλέξεις τον κατάλληλο μηχανικό για αυτή την εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.