Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιατί έχουμε ξεχάσει την φέρουσα τοιχοποιία;


acnt

Recommended Posts

Συνάδελφοι, ξεκινώ το θέμα αυτό εδώ διότι θέλω να ακούσω τις γνώμες συναδέλφων όλων των ειδικοτήτων.

 

Το ερώτημα μου είναι απλό: Γιατί παραγκωνίζουμε τόσο πολύ την φέρουσα τοιχοποιία σε μικρές οικοδομές;

 

Θεωρώ οτι μέχρι και κανονικά διώροφα, η συμπεριφορά της είναι άψογη σε σεισμικές φορτίσεις.

 

Η κατασκευή της είναι πολύ πιό απλή, γρήγορη και οικονομική...

 

Άρα, γιατί όχι φέρουσα τοιχοποιία;

Link to comment
Share on other sites

1)Γιατί με ag=0,24 δεν αντέχουν κατά EC ακόμα και τα γαϊδούρια

2)Γιατί δεν χτίζει ΚΑΝΕΙΣ όπως πρέπει

3)Γιατί για να είσαι κατά EC ΠΡΕΠΕΙ να αγοράσεις λίθους που επεξεργάζονται σε εργοστάσιο και έχουν τις απαιτούμενες αναλογίες. Κόστος.........τρελό

 

Τα παραπάνω δεν τα πιάνεις με ΤΙΠΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ετυχε να δω να κατεδαφιζεται ενα παλιο περτινο διωροφο κτισμα, το οποιο παραγματκα θα μπορουσε να γινει αψογο, αν καποιος ειχε την θελεση να το κανει.. (μπορει να ηταν και διατηρηταιο...)

 

Αν ο τροπος κατσκευης ειναι σωστος τοτε ναι εχει καλη συμπεριφορα...

Αλλα επειδη δεν χτιζονται οπως πρεπει τα σπιτια αυτα, εγω δεν το συνιστω...

 

ΥΓ. Με προλαβε ο ΑΡΗΣ

 

@ ΑΡΗ αν η προσομοιωση ειναι σωστη (οχι τυπου ΦΕΔΡΑ) τοτε βγαινουν στην αναλυση, αλλα αντε εφαρμοσε το στην πραξη....

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σωστή προσομοίωση terry?

Έχεις κάνει δοκιμές?

Εγώ ναι και με άλλο πρόγραμμα. Δεν μιλάω για ραβδάκια...με τις τρελές αντοχές που τους βάζουν...

Και στην τελική ποιο νέο σπίτι έχει την κανονικότητα των παλαιών. Ίσως το 10%

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο acnt μιλάει για φέρουσα τοιχοποιία από οπτοπλινθοδομή. Δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσουμε λίθους δηλαδή. Το πρόβλημα για εμένα είναι ότι στην τοιχοποιία χάνεται πολύς ωφέλιμος χώρος από το κτήριο. Γιατί να μην φτιάξεις λίγα κολωνάκια από Ο/Σ και να τελειώνεις.. Οπότε η γνώση της Φ.Τ μάλλον για επισκευές προορίζεται παρά για νέες κατασκευές.

 

Γιατί είναι πιο οικονομική η Φ.Τ από το σκυρόδεμα σε ένα διώροφο ? Αφού μπετά θα κάνεις και πάλι (σενάζια,κολωνάκια, πλάκες κυρίως , θεμέλια) Δηλαδή τα μισά μπετά θα τα ρίξεις και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σωστή προσομοίωση terry?

Έχεις κάνει δοκιμές?

Εγώ ναι και με άλλο πρόγραμμα. Δεν μιλάω για ραβδάκια...με τις τρελές αντοχές που τους βάζουν...

 

 

Σωστη προσομοιωση εννοω ωρες και ωρες δουλειας, χρηση fem, σωστες φορτισεις, σωστες στηριξεις, σωστες συνοριακες συνθηκες κτλ.

 

Θυμαμαι που μου το ειχες πει. Μιλας για υφισταμενη κατασκευη...

 

Δεν εχω κανει εγω αλλα εχω δει αναλυτικοτατα προσομοιωματα για υφισταμενες κατασκευες και τα η συμπεριφορα ειναι πολυ καλη...Προβλημα εμφανιζονταν μονο πχ σε ανωφλια. Γενικα οι τοιχοι δεν αστοχουσαν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι την χρησιμοποιώ πολύ συχνά ειδικά σε ισόγεια κτίσματα, χωρίς υπόγειο. Είναι πολύ βασικό πάντως η κανονικότητα των κατόψεων, τα μικρά ανοίγματα και το πλήθος των ανοιγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά ωραία είναι η φέρουσα τοιχοποιΐα.

 

Καλή επίβλεψη, γνώση των τεχνικών δεσίματος και υλικών και καλός μάστορας μπορούν να κάνουν τα πάντα όλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πρακτικοί περιορισμοί στη διαμόρφωση της κάτοψης όσον αφορά στις θέσεις των φέροντων τοίχων, το πλήθος και οι θέσεις των ανοιγμάτων καθώς και τα ερωτηματικά ως προς τις πιστοποιημένες ποιότητες των υλικών και το επίπεδο της επίβλεψης που μπορεί να γίνει.

Παρόλα αυτά για κανονικά ισόγεια γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.