Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί κατατακτηρίων εξετάσεων


georgecv

Recommended Posts

πάντως εσύ λογικά συμφωνείς

αφου θες να αναγνωρίζονται όλα τα μαθήματα και να απαιτείται μόνο η διπλωματική

-----

άντε, πολλά ασχετα ειπαμε, πάει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η υποχρεωτική επανάληψη ορισμένων μαθημάτων είναι εις βάρος της αξίας του πτυχίου.

 

Φίλε fraafr, ο λόγος που δεν δίνουν απαλλαγές μαθημάτων (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου) είναι γιατί η ύλη του αντίστοιχου μαθήματος του Πολυτεχνείου είναι έως και πολύ μεγαλύτερη από την αντίστοιχη στο ΤΕΙ.

 

Παράδειγμα για το αντικείμενό μου...Μπετό 1 στο ΤΕΙ κάνουν μόνο πλάκες...άντε να πάρεις απαλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Όχι σκυρόδεμα Ι έχουν από

1. Πλάκες (όλες των μορφών πλάκες, επίλυση με Czerny, πλάκες Zöllner, πλάκες σάντουιτς κ.ο.κ)

2. Δοκούς (όλοι οι έλεγχοι κάμψη, διάτμηση, στρέψη)

3. Υποστυλώματα (με τους πίνακες του ΑΠΘ και όχι του ΕΜΠ)

 

Εργαστηριακή άσκηση επίλυση βιομηχανικού κτιρίου ολόκληρη με το χέρι (πλάκες, διαγράμματα, δοκοί, κ.ο.κ. και σχέδια φυσικά με ραπιδογράφο)

 

Οπότε φαντάζει αστείο να ξανακάνει τα ίδια και να χάσει και χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

@myri

Γενικά δεν εκτιμώ να μου βάζουν λέξεις στο στόμα αγαπητή myri. Αν έχεις τη καλοσύνη πες μου που λέω να δίνεις μόνο διπλωματική και τέλος.

 

Και επίσης σε μία απλή ερώτηση δεν μπορώ να έχω μία απλή απάντηση; Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

και που 'σαι ακόμη

δυστυχώς όσες φορές αναφερθήκαμε για το θέμα των κατατακτηρίων, αυτό που βρήκαν να σχολιάσουν είναι όλα τα υπόλοιπα εκτός από το κυρίως θέμα.

έχω άδικο chilon ???

Σε ποια κοκορομαχία αναφέρεσε ? στην δική μας ? έχω γράψει κι άλλα εκτός από τα μεταξύ μας, αλλά σε αυτά δεν είπες τίποτα

έγραψες μία σελίδα για να σχολιάσεις τα περί συμπεριφοράς και τίποτα για το θέμα.

έγραψαν τόσα οι συνάδελφοι, αλλά εγώ είμαι το θέμα σου

έτσι βοηθάς την συζήτηση ??

μιλώντας πάντα στο τέλος ως συντονιστής ? για να δημιουργείς εντυπώσεις ?

αν έτσι παρουσιάζεις το forum ως αμερόληπτο, είσαι μακριά

αν δεν πρέπει να σχολιάζονται οι συντονιστές, είστε πολύ μακριά

μην παίζεις με τις λέξεις μου για να αποδείξεις κάτι

χρησιμοποιώ την ελληνική γλώσσα μέχρι να σπάσουν κόκκαλα

όταν ζητώ κάτι, δεν κάνω υποδείξεις, αντίθετα καταλαβαίνω ότι κι εγώ παρασύρομαι και πρέπει να μπει ένα τέλος.

κι αντί να το εκμεταλευτείς με ειρωνεύεσε κι από πάνω

Η παρουσία μας εάν σας ενοχλεί, σας το πρότεινα, θεωρείτε ευθύτητα κι "ίσια" λόγια.

Αν δεν θέλετε να ξανακούσετε περί ΤΕΙ και να μείνετε οι "Αρειοι" δεν θα σας κατηγορήσω πάλι. Αλλά την αμεροληψία απέναντι στα μέλη μην την διαφημίζετε. Αλλωστε όλα κάποτε έχουν ένα τέλος...

 

edit: jackson δέχομαι αρκετά από αυτά που λες, όχι όλα

Link to comment
Share on other sites

Όχι σκυρόδεμα Ι έχουν από

1. Πλάκες

2. Δοκούς (όλοι οι έλεγχοι κάμψη, διάτμηση, στρέψη)

3. Υποστυλώματα (με τους πίνακες του ΑΠΘ και όχι του ΕΜΠ)

 

Εργαστηριακή άσκηση επίλυση βιομηχανικού κτιρίου ολόκληρη με το χέρι (πλάκες, διαγράμματα, δοκοί, κ.ο.κ. και σχέδια φυσικά με ραπιδογράφο)

 

Οπότε φαντάζει αστείο να ξανακάνει τα ίδια και να χάσει και χρόνο...

 

Αυτά που λες...ισχύουν για το 1 ΤΕΙ....για το άλλο όμως (και αυτό έχει και ένα λόγο παραπάνω να τα κάνει...αλλά δεν);;;

Link to comment
Share on other sites

jackson σε ποια ΤΕΙ ακριβώς αναφέρεσαι; Στο Δομικών Έργων και εξ' όσων γνωρίζω ισχύουν αυτά που λέει ο Pappos. Τουλάχιστον τόσο στο ΤΕΙ Σερρών όσο και στο ΤΕΙ Ηρακλείου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jackson

πάρε παράδειγμα την ερώτηση του συναδέλφου Μηχανολόγου ΤΕ που ρωτούσε σε άλλο post να δώσει κατατακτήριες για το Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης ώστε να πάρει τα δικαιώματα του Μηχανολόγου-Ηλεκτρολόγου

Δηλ. θα έδινε άλλα μαθήματα για να πάρει άλλα δικαιώματα. Από μηχανόλογος αντί να διευρύνει τις γνώσεις για τον τομέα του, θα μάθαινε ένα σωρό άχρηστα μαθήματα και στο τέλος θα έπαιρνε τα δικαιώματα που ήθελε αλλά και του Ηλεκτρολόγου. Για τα σίδερα είμαστε

Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό.

Κι εσύ θέλεις να συγκρίνεις για τα προγράμματα μεταξύ των ΤΕΙ ??

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αυτό κύριοι. Το θέμα είναι ότι οι μηχανικοί ΤΕΙ πρέπει να κάνουν από 25 μέχρι 30 μαθήματα...τα υπόλοιπα είναι περιττά...και αν χρειαστεί και παραπάνω αλλά όχι να ξανακάνουν σκυρόδεμα Ι και σιδηρές Ι και αντοχές υλικών κ.τ.λ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.