Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Βεβαια και συγνωμη που το ξεχασα. Λοιπον πηρα εναν πυρηνα 45 χιλιοστων Φ20 απο τα σανιδια και το μπετοφορμ. Εκανα tritation και ειδα οτι εκτος των πρωτο 5-8 χιλιοστων οπου τα χλωριόντα ηταν αυξημένα (0.23%) το πεχα ηταν σχετικά χαμηλο. Μετα απο αυτο το παχος πηγαινε στο 11.1 (ΟΚ αλλα πάλι οχι ιδανικό). Παιρνω την εταιρεια του τσιμεντου και το συζηταω. Κανονιζω να παρουν δειγμα και αυτοί. Κανουν το ιδιο πειραμα και ξανα τα ιδια. Μου λενε κοιταξτε τα δειγματα μας και πραγματικά μετραγα επι τοπου και εβρισκα 11.8-12.3. Τι να πω? Μου λεει ενας συνεργατης δεν μετραμε και το σκυροδεμα στα σανιδια/μπετοφορμ. Το κανουμε και βρισκουμε 7.1-7.9. Τελικα ο εργολαβος τα αποθηκευει κοντα στην θαλασσα (30 μετρα) ενω βρεχονται απο την βροχή.Τελικα πληρωνει 250Ε και αλλα 250Ε βάζει ο πελατής για Ferrogard.

 

Μην μου πειτε υπερβολικός!!! γιατι εαν η επικαλυψη ειναι οτι εχουμε για προστασία τοτε θα πρεπει να ειναι οσο τον δυνατο πιο αλκαλική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θεμα δεν ειναι αν ειστε υπερβολικος.. Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι σπανιο η ξυλεια να ειναι κοντα στη θαλασσα και στο υπαιθρο.. Ειδικα εποχες οπως αυτες που περναμε τωρα, οπου να'ναι......

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τα σανιδια ηταν στην θαλασσα και τα μπετοφορμ οχι???

 

Πολυ καλο...μαρεσε....

 

λοιπον θα ειμαι ειλικρινης σε ολα αλλα δεν ονομαζω πραγματα και εταιρειες. Η μλκ ηταν ο ρευστοποιητης. Πηραμε την εταιρεια και μας ειπαν οτι υπάρχουν ενδειξεις υποβαθμισης πεχα ακομα και εαν τηρηθει η δοσολογια (δεν υπαρχει περιορισμος στον κανονισμο). Βεβαια ο εργολαβος εσκισε, σανιδια στην θαλασσα, βεβαια καταβρεχε με εφαλμυρο ποσιμο νερο απο τη βρυση.

Link to comment
Share on other sites

Αρα κ Ροδοπουλε συγνωμη κιολας αλλα τι σανιδια μας λετε τοση ωρα??? Ο ρευστοποιητης εφταιγε....

 

Ερωτηση..που ηταν πεχα 7 και που 12???? Δεν το καταλαβα αυτο....

 

Και αλλη ερωτηση...Πως να ζηταμε το ρευστοποιητη?? Εγω οσες φορες ζητησα σε ξεχωριστο μπετονι με εγραψαν κανονικα..Παντα απο τη "δεξαμενη" της βαρελας βαζουν...αν τους το πεις...

 

Τι προδιαγραφες να εχει ο ρευστοποιητης??

 

Μπορουμε να τον παμε καπου για αναλυση αυτον που μας φερνει πανω στο τεποζιτο της βαρελας???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην παρεξηγηθω. Το 12 στα δοκιμια της εταιρειας του σκυροδεματος. Το 7 στα σανιδια. Τωρα με τον ρευστοποιητη. Αλλη εταιρεια λεει πεχα απο 8.5-11.5 και αλλη απο 8.2 +- 0.4. Και οι δυο χωρις χλωριόντα και με ΕΛΟΤ 934-2:T3.1 και T3.2 αλλα μονο μια με ASTM C-494. Τωρα με την βαρέλα αφου ξερεις το πεχα που λεει η εταιρεια παρε δειγμα απο την βαρελα και μετρα το. Υπαρχουν ηλεκτρονικά πεχαμετρα και δεικτες χαρτινοι χρωματικοί. Τι πιο απλο. Φταινε ολα και τα σανιδια και ο ρευστοποιητης και ο εργολάβος και ο κακος μας ο καιρός. Βεβαια με την δοσολογια του ρευστοποιητη θα επρεπε να αλλαξει το πεχα? η τελικα φταει ο εργολαβος και τα σανιδια του. Παιδια πιστευω το δευτερο εκτος και εαν κανουμε ενα πειραμα στο φορουμ. Οταν παιρνετε δειγμα (κυβος) μετραται πεχα και να το βαζουμε στο φορουμ. Θα το κανουμε ανοιχτο πολυτεχνειο.

Link to comment
Share on other sites

στο σκληρυμενο

 

Ολες οι ΠΕΤΕΠ για επισκευες - ενισχυσεις ειναι εδω.. πολυ καλη προσπαθεια...

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PUBLICATIONS/book_publications/books_2008/prosorines_tehnikes_prodiagrafes

 

 

ή αυτο

 

http://www.ggde.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=44&Itemid=93

Link to comment
Share on other sites

Πλακα οροφης

 

Παιδια και κατι για σημερα.

 

Καλό δεν ειναι? Για πειτε μου τωρα τι κάνουμε?

 

προβολος

 

Ενα ωραίο στοιχείο.

 

δυναμικα στα 390

 

ενανθρακωση > 50 χιλιοστα

 

χλωριόντα 0.3% κ.β.

 

σκυροδεμα Β160

 

επικάλυψη 2 χιλιοστα.

 

Ερωτημα τι κάνουμε για επισκευή?

post-25492-131887240954_thumb.jpg

post-25492-131887240967_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό.Απο τι προήλθε όμως?....κακή κατασκευή εξ αρχής(πατήθηκαν τα σίδερα,αποστάτες ούτε γι αστείο)?Βλέπω πως πρόκειται για εσωτερικό χώρο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.