Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

ΧΑχαχα, λοιπόν ευχαριστώ και πάλι για τα tips.Το επόμενο που θα σου ανεβάσω είναι damage variable (d  0 -1)

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί π.χ να λάβεις όριο β=1.3 για dipassivation σε SLS αλλά να πρέπει να το βελτιώσεις διότι δεν βγαίνει σε ULS το β.

 

Ρε φίλε, αλήθεια σου λέω αν τα έδινες κάποια έτοιμα θα τα ξέραμε.Ξέρεις πόσο χρόνο έφαγα για να τα βρώ; , και αν τα καταλάβεις θα βγάλεις και άκρη τι γίνεται με τις Σταθμες Αξιοπιστίας του ΚΑΝ.ΕΠΕ και εκεί αρχίζω να σε κατανοώ. Ορισμένες φορές λειτουργεί η "αλαζονεία της άγνοιας" , απλά να ξέρεις οτι αυτά θα έπρεπε να λένε απο το πανεπιστήμιο ......

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΧΑχαχα, λοιπόν ευχαριστώ και πάλι για τα tips.Το επόμενο που θα σου ανεβάσω είναι damage variable (d  0 -1)

 

ΧΑ. Το ξέρεις οτι μιλάς για multivariant Theories!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καλύτερα να το στήσεις σε λογισμικό τύπου @Risk!!!!!!

 

Εχω βάλει στο dropbox 300 σελίδες που είχα γράψει σημειώσεις για Risk Analysis and Reliability

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 δεν θα πρότεινα να πας κατευθείαν σε decision trees!!!!!!! εαν σου βγάλει κάποιο πρόβλημα θα βλαστημήσεις

 

καταλαβαίνεις οτι το επόμενο στάδιο είναι να το συνδυάσεις με progressive collapse!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να πώ και στους υπόλοιπους συναδέλφους είναι οτι πραγματικά στην αρχή θέλεις να τα σπάσεις όλα.Όταν όμως καταλάβεις την ουσία , πραγματικά αξίζει να εμβαθύνεις.Χρήστο το μόνο που ξέρω είναι οτι δεν έχει τελειωμό.Είδα την παρουσίαση του Καρύδη -Ροδόπουλου για το κτήριο στην Ιθάκη.Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι το εξής:

 

Εάν θέλω να υποβαθμίσω εντελώς την υφιστάμενη αντοχή και να μεταφέρω το πρόβλημα στην ενίσχυση , έχει κάποια διαφορά στο κόστος.Νομίζω οτι στο μοντέλο σου θα πρέπει να λάβεις και αυτό υπόψη. Πολλές φορές η "Άρση τρωτότητας" στο υφιστάμενο μπορεί να οδηγήσει σε διπλασιασμό του κόστους + κόστος ενίσχυσης.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω έργο είχαμε τα εξής προβλήματα

 

α) Το κτήριο χρειαζόταν εξ αρχής αντισεισμική αναβάθμιση,

β) Ο υφιστάμενος οπλισμός έχει παραδώσει πνεύμα και για αυτό μόνο ένα 30% θεωρήθηκε οτι συμμετέχει και μπορεί να διατηρηθεί,

γ) Το πρόβλημα με τους νέους μανδύες ήταν οτι τα βλήτρα έμπαιναν σε περιοχή με εντονη διάβρωση οπότε είχαμε υπολογίσει οτι σε 5-7 χρόνια θα αστοχούσαν,

δ) εαν δεν σταματούσαμε την εκτόνωση των οξειδίων υπήρχε μεγάλη περίπτωση να δημιουργήσουν δι-επιφανειακή ρωγμή με το νέο μανδύα και άρα να εχουμε χιλιάδες άλλα προβλήματα

 

Εάν θέλω να υποβαθμίσω εντελώς την υφιστάμενη αντοχή και να μεταφέρω το πρόβλημα στην ενίσχυση , έχει κάποια διαφορά στο κόστος.Νομίζω οτι στο μοντέλο σου θα πρέπει να λάβεις και αυτό υπόψη. Πολλές φορές η "Άρση τρωτότητας" στο υφιστάμενο μπορεί να οδηγήσει σε διπλασιασμό του κόστους + κόστος ενίσχυσης.

 

 

Τεράστια συζήτηση

 

ας πούμε οτι το capacity factor ενος στοιχείου είναι 1.7 με όριο προφανώς το 1. Στην ουσία μιλάμε για πτώση resistance. Ας πούμε οτι σε 5 χρόνια θα είναι 1,9 και σε 10 χρόνια 2,7.

 

Θα μου πεις ενισχύω και είμαι ΟΚ. Εδω κοιτά την Ιθάκη για παράδειγμα. Δηλαδή τι προβλήματα έχεις που μπορούν να σου ρίξουν το β?

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι ποια είναι η κατανομή του β της ενίσχυσης σε βάθος Χ χρόνων?

 

 

ΧΑχαχα, λοιπόν ευχαριστώ και πάλι για τα tips.Το επόμενο που θα σου ανεβάσω είναι damage variable (d 0 -1)

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί π.χ να λάβεις όριο β=1.3 για dipassivation σε SLS αλλά να πρέπει να το βελτιώσεις διότι δεν βγαίνει σε ULS το β.

 

Ρε φίλε, αλήθεια σου λέω αν τα έδινες κάποια έτοιμα θα τα ξέραμε.Ξέρεις πόσο χρόνο έφαγα για να τα βρώ; , και αν τα καταλάβεις θα βγάλεις και άκρη τι γίνεται με τις Σταθμες Αξιοπιστίας του ΚΑΝ.ΕΠΕ και εκεί αρχίζω να σε κατανοώ. Ορισμένες φορές λειτουργεί η "αλαζονεία της άγνοιας" , απλά να ξέρεις οτι αυτά θα έπρεπε να λένε απο το πανεπιστήμιο ......

 

Σε φόρουμ να κάνεις τέτοιο μάθημα......................

 

Με τις ΣΑΔ αστα καλύτερα διότι χάνουν το δάσος.

 

Για να μπεις σε αυτή την φιλοσοφία σχεδιασμού θα πρέπει να είσαι έτοιμος να αναιρέσεις πολλά απο αυτά που έχεις μάθει και πάνω απο όλα έχεις πιστέψει.

 

Σκέψου να σου λένε την Δευτερά Αντισεισμικό Κανονισμό και την Τετάρτη Damage Conditioning Evaluation and Structural Reliability.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

πριν κανένα χρόνο είχα δώσει

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/37242532/PhDThesis%28MiguelFerreira%29.pdf

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/37242532/Thesis.pdf

 

και έλαβα την απάντηση τίποτα πιο απλό!!!!!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις το semi-probabilistic του ΚΑΝΕ.ΕΠΕ με συντελεστές ασφαλείας.Μπορείς να ακολουθήσεις full probabilistic approach ,αλλά ναι χάνεις το δάσος και δεν έχει νόημα.Τώρα στο δικό σας προτζεκτ ακολουθήσατε μια διαδικασία η οποία είναι κυρίως για συνέδριο και όχι για εργολαβία.Η προσέγγιση σου στους ρυθμούς διάβρωση σε αστικές περιοχές και σε περιοχές με αερομεταφερόμενα χλωριόντα ακολουθεί τα max- min που δήλωσες σε προηγούμενο πόστ.Σε ένα κτήριο με 4Φ14 και Φ6/25 το κόστος εάν υποβαθμίσω το robustness για να ακολουθώ και την ορολογία του fib , και προβώ σε ενίσχυση με μανδύα είναι 0.Η άρση της διάβρωσης μπορεί να γίνει και με περιορισμό του οξυγόνου - CO2 -Cl. Συνεπώς μπορώ να αγνοήσω τη συμμετοχή του οπλισμού και να επανασχεδιάσω τη διατομή με target life time - 5,10,15,20 χρόνια , ανάλογα τα γούστα του πελάτη. Σε ένα διατηρητέο κτήριο δεν είναι εφικτό και το αντιλαμβάνομαι.Τώρα , αυτό που άρεσε πολύ είναι οτι πλέον ΕΓΩ ορίζω τι θα σχεδιάσω, ΠΩΣ θα το σχεδιάσω και πόσο θα κρατήσει στο χρόνο.Φυσικά , το πιθανολογικό μοντέλο θα πρέπει να επιβεβαιωθεί με μετρήσεις εκ των υστέρων ξανά για να δούμε αν "λειτουργεί".Άρα αν έχω κτήριο π.χ σαν το δικό σας στο οποίο θα πρέπει να περιορίσω την οποιαδήποτε αστοχία σε κριτήρια αισθητικά, θα ανεβάσεις το target β.

 

Είναι απλά γαμάτα....έχω γουστάρει τρελά, μακάρι να μου να φανούν χρήσιμα 

 

 

Ναι τον Rui Miguel Ferreira διάβασα και εγώ.....σωστός,έχει και το πρόγραμμα DURACON το οποίο δεν ξέρω αν πωλείται

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Η επέμβαση είχε ωφέλιμη ζωή 50 χρόνια και κόστος συντήρησης 30000Ε ανα 10 χρόνια.  

 

DURACON θα στο βρώ!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το βρείς ή απλά το λές;  :mrgreen:

 

Γιατί δουλειά με το δικό μου και να τρέχω subroutine σε κάθε αστοχία, δουλειά δεν γίνεται.Η διατριβή του Ιταλού είναι ίσως ότι καλύτερο έχω δει (απο Διατριβές) ,έχει φοβερά πράγματα μπράβο του!!!!

post-81292-0-07277500-1396811009_thumb.png

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.