Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Δεν δείχνει.....

 

hilti ferroscan ps 1000 και mini-scan

 

Δείχνουν !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε Ροδόπουλε στο συγκεκριμένο έβαλα GPR σε 3 συχνότητες.....μη μου λές δείχνουν....@@ δείχνουν και αν δείχνει πρέπει να κάνεις τομή για καταλάβεις τι δείχνει.

 

Μάθατε όλοι.....δείχνει

post-81292-0-08066400-1454256416_thumb.jpg

Edited by McRaster
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μην τα παίρνεις στο κράνος, δείχνει αφού!  :smile:

 

Φυσικά και δεν δείχνει, φυσικά και δεν βγάζεις καμία άκρη περί αγκυρώσεων, φυσικά και τρελαίνεσαι επειδή σχεδόν κάθε σιδεράς βάζει τρελά σίδερα σε πλάκες και δοκάρια, και μετράς ο,τι νά 'ναι.

 

Ωραία τα βιντεάκια στο youtube, αλλά όταν τρώς δύο ώρες σε ένα δοκάρι και δεν μπορείς να βγάλεις τον οπλισμό του κάτω πέλματος, σταματάει να έχει πλάκα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Ροδόπουλε στο συγκεκριμένο έβαλα GPR σε 3 συχνότητες.....μη μου λές δείχνουν....@@ δείχνουν και αν δείχνει πρέπει να κάνεις τομή για καταλάβεις τι δείχνει.

 

Μάθατε όλοι.....δείχνει

 

 

Επαναλαμβάνω δείχνει και άμα ξέρεις το βγάζεις για πλάκα. Προφανώς θα βγάλεις τομές.

 

και αγκυρώσεις βγάζει εύκολα αρκεί να μην υπάρχει κανένα δόντι και το δοκάρι υποστύλωμα να είναι περασιά. 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

πάρε και το βίντεο :smile:

 

 

η διαφορά με το PS 1000 X είναι οτι δεν βγάζεις εύκολα Φ οπλισμού

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις εκπαίδευση Χρήστο και στο 800άρι μου τα χάλασες  ....τα κτηριακά δεν είναι γέφυρες και επειδή έχεις ασχοληθεί θα γνωρίζεις οτι η μόνη λύση σε GPR όταν έχεις μικρές διαστάσεις είναι τα 2D.Το μινι της GSSI έχει αρκετά μεγάλο μέγεθος για να σκανάρεις σε 30 εκ πλάτους επιφάνεια, είναι καλό σε πλάκα.Αυτό που έβαλα εγώ, έβγαλα την κεραία απο τη βάση του cart και το δούλεψα σε 2D.....Δεν βγάζει.....και ο βασικότερος λόγος είναι το μηδέν που διάβάζει η κεραία....

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω δείχνει και άμα ξέρεις το βγάζεις για πλάκα. Προφανώς θα βγάλεις τομές.

 

 

Βρε Ροδόπουλε, δουλεύω τα εργαλεία της proceq 15 χρόνια, και συνεργάζομαι με εταιρία που δουλεύει τα εργαλεία της hilti...

 

Το ότι υπό προϋποθέσεις μπορείς να βγάλεις τον οπλισμό μία πλάκας, κάνοντας προφανώς και μερικές τομές δεν είναι νέο!

 

Αυτό σου λέει και ο Ράστερ:

 

@@ δείχνουν και αν δείχνει πρέπει να κάνεις τομή για καταλάβεις τι δείχνει.

 

 

Συμφωνούμε επομένως...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ δεν μιλάω καν για πλάκα, μιλάω για δοκάρι 25 εκ και οπλισμούς σε κόμβο ακόμα και αν δεν υπάρχει "δόντι".

 

Φυσικά και συμφωνώ οτι πάντα χρειάζεται δοκιμαστικές τομές.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ δεν μιλάω καν για πλάκα, μιλάω για δοκάρι 25 εκ και οπλισμούς σε κόμβο ακόμα και αν δεν υπάρχει "δόντι".

 

Φυσικά και συμφωνώ οτι πάντα χρειάζεται δοκιμαστικές τομές.

 

Το σήμα του GPR περνάει αφρολέξ?

 

αν απαντήσετε ΝΑΙ τότε δείτε το σχήμα που σας έκανα

post-25466-0-86284400-1454260559_thumb.jpg

post-25466-0-41237200-1454260566_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν......παράδειγμα 1ο και τις μετρήσεις τις έκανα εγώ ο ίδιος (γι'αυτο και μιλάω)

 

Υγρασία στο 64%

 

Πλάκα πάχους 2m  σε κτίριο θραύσης - Βάσεις Πλατφορμών

 

Δύο 2πλές εσχάρες Φ32/10 πάνω και κάτω.

Στόχος: Να βρεθεί κατάλληλη θέση για τη τοποθέτηση αγκυρόβιδων 

Πρόβλημα: Αδυναμία αποτύπωσης οπλισμού μέχρι τα 20 εκ απόσταση απο υφιστάμενο τοιχίο.Δεν μπορούσα να σκανάρω με ακρίβεια λόγω πλάτους της κεραίας ,αν και οριακά το έπιανε.

 

Εδώ γίνεται δουλειά

 

Το ferroscan δεν έβγαλε καθαρά ούτε τη πρώτη εσχάρα (με Φ32)

 

Στα επόμενα παραδείγματα θα δείς και αφρολέξ και ΔΚΩ και τοιχία Ο/Σ και δοκάρια....να το λύνουμε το θέμα σιγά σιγά για το τι κάνουν και τι όχι.Θα σου κρατήσω και 3 γέφυρες για το τέλος, όπου και τελικά απέδωσε καλύτερα απο τα κτηριακά.

post-81292-0-31614100-1454260970_thumb.jpg

post-81292-0-68447100-1454261010_thumb.jpg

post-81292-0-77729600-1454261037_thumb.png

post-81292-0-81119400-1454261609_thumb.png

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.