Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

δεν καταλάβατε. Εαν τμ συντήρησης γέφυρας κοστίζει πχ 2800 δολάρια σε 50 χρόνια εαν βάλετε το sacrificial cladding της DuPont θα γλυτώσετε πχ 2500 άρα είναι 300 δολαρια το υλικό και 2500 στην τσεπη μας (-2500)

 

είναι ένα κλασσικό σκυρόδεμα οπότε και σοβαδιζεται και μπαίνει θερμομονωση. Οι τιμές είναι ενδεικτικές. Η μεγάλη ζημιά στην αγορά γίνεται σε

 

καθοδικές προστασίες

βαφές

υδροφοβισμοί

εταιρίες σκυροδέματος κανένας δεν θα πάρει ποτέ τίποτα πάνω απο 16/20, 20/25

εταιρίες που παράγουν ανοιξειδωτο χάλυβα

εταιρίες προσμίκτων

εταιρίες συντήρησης

επισκευστικά

 

και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως όμως τελικά αξίζει τον κόπο μόνο σε κατασκευές κλίμακας γέφυρας, και όχι στα συνήθη έργα της χώρας μας. Δηλαδή, διόρωφα, μονοκατοικίες, κλπ.

 

Θα υπολογίσω πόσο κόστισαν τα "extra" στο δικό μου έργο, θα μετρήσω επιφάνεια φέροντος οργανισμού και βλέπουμε.

 

Πάντως δεν είναι για τον καθένα από εμάς, που φτιάχνει ένα σπίτι. Δυστυχώς. Ίσως μετά από πολλά χρόνια..... αν πέσει δραματικά το κόστος....

 

Και μια ερώτηση: Στα υφιστάμενα κτίρια, εφαρμόζεται? Απαιτείται καθαίρεση επιχρισμάτων, εξωτερικών θερμομονώσεων?

 

Ευχαριστώ.

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

@terry

 

"............ΥΓ. Αποκαμπτη διαμορφη δομηματος υπολογιζει?............."

 

Τι εννοείς?

 

Κύριε Ροδόπουλε, ομολογώ ότι κάπου "έχασα" την οικονομική σας ανάλυση.... Πως κερδίζουμε τα 2500 ?

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή στην Αμερική θα είναι απο 125 δολάρια το τμ χωρίς τοποθέτηση. Κερδίζεις διότι δεν αντι να δώσεις 2800 δολάρια για συντήρηση δίνει στην αρχή 200 δολάρια και έχεις 400 χρόνια. Αρα 2800-200=2600 κέρδος. Σήμερα πήραν την πατέντα. Το μόνο που έμαθα είναι οτι το ερευνητικό πρόγραμμα είναι απο το 1984 απο φίλο μου που ήταν κάποτε στην εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

.... Οπότε με κόστος 110 ευρώ/m2, ...... που υπογράφω?

 

Νομίζω ότι αν όντως έχει αυτό το κοστολόγιο, οι φίλοι μας στη Sika/Basf κλπ, πρέπει να ψάχνουν για δουλειά.

 

Αλλά, εφαρμόζεται σε υφιστάμενα? Η εφαρμογή του απατεί καθαίρεση επιχρισμάτων/εξωτερικών θερμομονώσεων ?

Link to comment
Share on other sites

DuPont. Ξεκίνα απο Lafarge, Mittal καλύτερα και μετά όλοι οι άλλοι. Η πληροφορία απο καθηγητή στο Columbia που διατέλεσε μέλος της ομάδας έρευνας της DuPont 11 χρόνια. Απο το 1996 τον κοροϊδεύω οτι αντε ρε παιδιά πότε θα γίνει το θαυμα. Να φανταστείτε οτι τους πήρε πάνω απο 10 χρόνια αφού είχαν βρει την σύνθεση ώστε να δημιουργήσουν προϊόν που μπορεί να εφαρμοστεί. Οκ το R/D της εταιρίας κάνει για πολλά τοπ πανεπιστήμια μαζί μόνο και μόνο επειδή έχουν συνεχή χρηματοδότηση και στόχο. Επίσημο press release θα γίνει μέσα στο 2013. Εκτός απο την σύνθεση έχουν πατεντάρει και την διαδικασία εφαρμογής (φύλλα).

 

 

Ναι και σε υφιστάμενα και απαιτεί καθαίρεση επιχρισμάτων/ θερμοπροσοξεων. Γιωργο μην χαίρεσαι στην Ελλάδα θα έρθει μετά απο καμιά 10αρια χρόνια και εφόσον το δούμε σε ΠΕΤΕΠ πράγμα γενικά δύσκολο διότι πολλοί φωστήρες θα πούν οτι θα αναγκαστεί να φωτογραφήσει μοναδικό προϊόν :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί στο παρελθόν οτι η τεχνολογία κόβει θέσεις εργασίας και επανατοποθετεί την αγορά και τον τζίρο. Συνήθως έρχεται απο την Αμερική, Ιαπωνία. Οι λόγοι πολλοί και έχουν να κάνουν με το πακέτο (χρηματοδότηση, ερευνητική παράδοση, δυνατότητα να ελέγχεις την αγορά, δίκτυο). Ενα επίσης χαρακτηριστικό του πακέτου είναι οτι με ιδίους πόρους μπορούν να χρηματοδοτήσουν μεγάλα σχέδια κάτι που δεν γίνεται στην Ευρώπη λόγω νοοτροπίας. Ενας πρόχειρος υπολογισμός μου δίνει νούμερα περίπου 500,000 κόσμο παγκοσμίως που θα χάσουν την δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω την πληροφόρηση που έχετε, εκτιμώ ότι αν πάρει σύντομα τις εγκρίσεις στις ΗΠΑ, "την επόμενη μέρα" θα εφαρμοστεί στη γέφυρα Ρίου Αντιρρίου.

 

Είναι τόσο μεγάλο το έργο και τόσο κρίσιμης σημασίας, που νομίζω ότι θα "πιάσουν την ευκαιρία από τα μαλιά".

 

Και ως γνωστόν "μαζί με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά". Ήτοι, αν καταφέρουν να το εφαρμόσουν κάπου γρήγορα στην Ελλάδα, ε...

κάτι θα "ξεχαρτζίσουμε" και εμείς οι κοινοί θνητοί.

 

Αν πιέσουμε και λίγο......

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.