Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Παλι το δεντρο κοιτατε.

Τα εχουμε ξανασυζητησει τα περι αντοχων σκυροδεματος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι να το κλεισουμε.

 

Εχουμε 1.000.0000.0000 παραδοχες και αβεβαιοτητες και θα ασχολουμαστε αν η αντοχη του σκυροδεματος ειναι 21,3 ή 21.5ΜPa και ποση ειναι η τυπικη αποκλιση κτλ κτλ.

 

Εδω ο ΕΚ8.3 σου λεει ξεκαθαρα (και ο ΚΑΝΕΠΕ) θεωρησε οτι η ενισχυμενη διατομη εχει ολοκληρη την αντοχη του μανδυα και οτι το αξονικο το παιρνει ολο ο μανδυας.

Τι να λεμε τωρα.

 

 

Σημαντικα τα οσα αναφερει ο. κ.Ροδοπουλος περι διαβρωσης και χλωριοντων και πως αυτα εχουν αμεσα συναρτηση με την επεμβαση που θα κανουμε.

Αλλα μη φαμε και ενα μηνα να κουβεντιαζουμε την Ε7.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 αφού το αποφάσισες , αν και νομίζω η παρέμβαση σου είναι κάπως άστοχη συνάδελφε και ο τρόπος σου κάπως επίσης!!!!.Νομίζω θα πρέπει να αναθεωρήσεις το ύφος σου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fck=fck-1.65*s where Fck is the target mean strength, fck is the characteristic measurement mean strength and s is the standard deviation for no more than 5% falling below the characteristic value

Fck=fck-2.33*s where Fck is the target mean strength, fck is the characteristic measurement mean strength and s is the standard deviation for no more than 1% falling below the characteristic value

 

Τα αποτελέσματα είναι απο υποστυλώματα και δοκούς 3οροφου. Πάμε να δούμε λίγο το ΔΕΝΤΡΟ

 

Βάση του αριθμού των πυρήνων πάω αρχικά για την μέγιστη ΣΑΔ. Εαν αποκλείσουμε όμως τις τιμές με το 5%, πέφτουμε σε μέτρια ΣΑΔ. Επειδή δεν βγαίνει ούτε η πρώτη αποκοπή του 5%, πάμε σε δεύτερη και άρα πέφτουμε αλλη μια φορά σε ΣΑΔ. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι η ΣΑΔ δεν μπορεί να οριστεί απο πριν εφόσον δεν ξέρουμε τις αποκλίσεις. 

 

Καλά λέει ο τερρυ αλλά μερικές φορές οι αποκλίσεις, η τελική αντοχή και η διαδικασία του Ε7 μπορούν να ορίσουν και την ενίσχυση (Frp ή μανδύας). Αρα το δέντρο μπορεί να επηρεάσει το δάσος. 

Link to comment
Share on other sites

 αφού το αποφάσισες , αν και νομίζω η παρέμβαση σου είναι κάπως άστοχη συνάδελφε και ο τρόπος σου κάπως επίσης!!!!.Νομίζω θα πρέπει να αναθεωρήσεις το ύφος σου

 

 

Βρε συναδελφε πολυ παραξηγησιαρης μας βγηκες... :smile:

 

Τι ειχε το υφος μου?

Τη γνωμη μου εγραψα.

Την οποια εχω γραψει και αλλου.

Ομοιως την παρεμβαση μου δεν θεωρω καθολου αστοχη.

Οταν ξεκινησει καποιος να μπει στη διαδικασια μοντελοποιησης ενος υφισταμενου κτηριου, με στοχο την αποτιμηση ή/και την ενισχυση καταλαβαινει απο την αρχη ποσο ακυρη ειναι η τοση σχολαστικοτητα στην ευρεση της αντοχης του σκυροδεματος.

 

Παμε σε κτηριο του 1970, 5 οροφοι, 2 υπογεια.

Σκυροδετηση με τα χερια.

Αδρανη απο οπου εβρισκαν.

Σκυροδετηση απο τις 7πμ μεχρι τις 9μμ.

Συνδετηρες ανα 50-60εκ.

Αναμονες 30εκ.

 

Πες μου λοιπον εσυ απο που θα παρω καροτα και ποια η μεση αντοχη του σκυροδεματος για ΟΛΟ το κτηριο.

Και τελικα πες μου ποσο θα επηρεασει η αντοχη αυτη την αποτιμηση του κτηριου.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν παρεξηγήθηκα ,απλά ενοχλήθηκα γιατί δεν είσαι να έχεις τον ίδιο ζήλο όταν ο κ.Ροδόπουλος ανεβάζει σετ απο καρότα και ρωτάει για την αντοχή.Μη ρωτάς εμένα ρώτα το κ. Ροδόπουλο , νομίζω το ίδιο έγραψα και εγώ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ !!!!!. 

 

Παρεξηγιάρης;  :smile:  τουλάχιστον έχω ακόμα αντίληψη του τί γίνεται !!!!!

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Παρεξηγιάρης; :smile: τουλάχιστον έχω ακόμα αντίληψη του τί γίνεται !!!!!

 

 

Θες να πεις οτι εγω δεν εχω?

 

νομίζω το ίδιο έγραψα

 

 

Δεν νομιζω να αναφερθηκα καπου σε σενα στα προηγουμενα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

+1 Αλλα στο παράδειγμα δεν μιλάμε για σχολαστικότητα αντοχής αλλα για την μη λειτουργία του Ε7 επειδή ακριβώς

 

Παμε σε κτηριο του 1970, 5 οροφοι, 2 υπογεια.

Σκυροδετηση με τα χερια.

Αδρανη απο οπου εβρισκαν.

Σκυροδετηση απο τις 7πμ μεχρι τις 9μμ.

 

και άρα των ΣΑΔ. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι μπορεί ένα συνάδελφος να θέλει υψηλή ΣΑΔ αλλα αυτό δεν ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ!!!!!! όπως δυστυχώς αφήνετε να εννοηθεί στον ΚΑΝΕΠΕ αλλα ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ!!!!

 

Δηλαδή το πρόβλημα που έχουμε δεν είναι η σχολαστικότητα αλλα το γεγονός οτι επειδή στην Ελλάδα τα κάναμε όπως τα κάναμε, δεν μπορούμε απαραίτητα να υποστηρίξουμε τις τιμές των παραμέτρων που ορίζονται απο τις ΣΑΔ σαν απόλυτα μεγέθη. Επιστημονικά θα μπορούσε κάποιος να το διατυπώσει ως εξής, 

 

Ο ανθρώπινος παράγοντας στην Ελλάδα μπορεί να δημιουργήσει κατανομή που ξεφεύγει απο την κατανομή του υλικού και άρα καταρρίπτεται η έννοια των ΣΑΔ ακόμα και στην ελάχιστη στάθμη της. Αυτό που εμένα προσωπικά μου διαφεύγει είναι τα κριτήρια στα οποία βασίζετε η ελάχιστη ΣΑΔ και κατ επέκταση των τιμών της. Εαν θέλετε ο ΚΑΝΕΠΕ και ο Ε7 δεν μου δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω την έννοια του βαθμού αξιοπιστίας β. Το πρόβλημα αυτό αυξάνετε οταν επιλέγουμε στάθμες επιτελεστικότητας υψηλές πχ Α1, Β1 και θα πρέπει να προβούμε σε τεχνο-οικονομική ανάλυση των επιλογών μας. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει το πλαίσιο εκείνο που θα έδινε στον μελετητή τα όρια και άρα την δυνατότητα να υποστηρίξει τις επιλογές του. Αποτέλεσμα της έλλειψης πλαισίου είναι ο μελετητής Α να "βγεί" πολύ ακριβότερος του μελετητή Β με ότι συνέπειες μπορεί αυτό να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα θα επιλεξεις (ή θα προκυψει) χαμηλοτερη ΣΑΔ με οτι αυτο σημαινει.

Φυσικα και επηρεαζει τις επεμβασεις (και την αποτιμηση) αλλα δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα.

 

Ειναι ορθοτερο να κατεβεις σταθμη επιτελεστικοτητας (για να γλιτωσεις επεμβασεις) παρα να προσπαθεις να ανεβεις ΣΑΔ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.