Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Ενα απο τα θέματα που πρέπει να απασχολούν τους ΠΜ και θα τους βοηθήσουν ιδιαίτερα να καταλάβουν γιατί η Fib δίνει τόση σημασία στην συνάφεια θα το βρείτε εδώ. Ξέρω οτι ενα διδακτορικό δεν διαβάζετε ευκολα αλλα εαν βρείτε χρόνο αξίζει.

 

INVESTIGATION OF BOND SLIP BETWEEN CONCRETE AND

STEEL REINFORCEMENT

UNDER DYNAMIC LOADING CONDITIONS

 

http://etd.lsu.edu/docs/available/etd-0321103-171804/unrestricted/Weathersby_dis.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ άλλο διάβασμα, κλείνω τα μάτια μου και βλέπω "ενανθράκωση με διάβρωση"... ευχαριστούμε για τα συγγράμματα που μας δίνετε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

kostassid το ξέρω αλλά μπλέξατε:P Σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω να δίνω υλικό για βιολογικούς. Η λογική είναι διπλή, α) επισκευή έχει μέλλον, β) η διάβρωση τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι η μόνη σοβαρή αιτία που δημιουργεί προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά κε ροδόπουλε ευχαριστούμε μέσα από τα βάθη/πλάτη/μήκη της καρδιάς μας που μας προσφέρετε όλη αυτή τη γνώση πάνω στην εναθράκωση με διάβρωση. όταν είμαι down σνιφάρω 2 ποστάκια εναθράκωση και την ακούω με τα ποσοστά της απώλειας συνάφειας

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι πολύ δεν γνωρίζετε οτι κάποτε φτιάξαμε και πλοία απο σκυρόδεμα...

 

http://www.city-data.com/picfilesc/picc30309.php

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Concrete_ship

 

http://www.biminiadventures.com/concrete_ship_sapona.htm

 

ή οτι αυτήν την στιγμή είμαστε τεχνολογικά έτοιμοι να έχουμε σκυρόδεμα με αντοχή 200 και ταυτόχρονα ανθεκτικότητα 300 χρόνια.

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είχα μια δουλεία στην Αίγινα. Εκεί τα πράγματα είναι απο τραγικά ώς πολύ τραγικά. Σκύρα σε οικοδομή του 89 δεν υπάρχουν μόνο βότσαλα. StI το 89. Απο αντοχή ο θεός βοηθός. Χλωριόντα στην μάζα, μιλάμε για δεκάδες σπίτια, διατηρητέα, κλπ. Ο κάθε εργολάβος κάνει πάρτι. Παίρνει την ηλεκτροβουρτσα και την κονία και γυρίζει σαν τον γιαουρτά. Μεγάλες εργολαβίες που θα έπρεπε να τους βάλουν φυλακή. Ακουσα και το φοβερό και έμεινα. Πως καθαρίζουμε σκουριά? με κτυπήματα με το καλέμι. Ολα στον ναό του χρήματος αντιπροφορά 3000 στα 22000. Τι θα κάνεις με 3000Ε. Ξέρω εγώ!!!. Ο άλλος δεν μπορούσε να καθαρίσει σωστά διότι έπεφτε η ασφάλεια. Πλυστικό για αμάξια με πατέντα υδροβολής να χαϊδεύει και να το λέει υδροαμμοβολή που την χρεώνει αδρά. Οταν ξεκινάς τους λες τι θα έπρεπε να κάνουν κάθονται σαν ηλίθιοι και σε κοιτάνε λες και τους μιλάς για πυρηνική φυσική. Μου είπαν για κονία με θαλασσινό νερό διότι ο ιδιοκτήτης είχε κλείσει το νερό. Θα βάλω φωτό αυριο και θα τρελαθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση νιτρικού αργύρου 0.1Ν αποτελεί μια απλοική διαδικασία για την χρωματική ευρεση περιοχών με χλωριόντα. Το όριο του κανονισμού είναι τα 0.18% και εμφανίζεται σε έντονο σκούρο χρώμα (σχεδόν μαύρο). Τα ανοιχτά καφετιά είναι απο 0.11 εως 0.15 και τα μοβ με έντονα λευκά στίγματα ορίζει συγκέντρωση >0.22%. Με λίγα λόγια ψεκάζουμε κατα μήκος και βλέπουμε τους χρωματισμούς. Στα μοβ κάνουμε καροτάκι και ψεκάζουμε εωτερικά για να δούμε το βάθος προσβολής. Στην επισυναπτόμενη φωτό μπορείται ευκολα να δείτε την συγκέντρωση κατα μήκος όπως επίσης και την διαφορά στις παρειές. Το εν λόγω πρόβλημα προέκυψε λόγω οτι α) το οίκημα ειναι παραθαλάσιο και β) τα μπεκ του ποτίσματος βρέχανε τα υποστυλώματα. Το θέμα είναι οτι τα χλωριόντα είναι αυξημένα στην θεμελίωση (μπεκ Χ 20 χρόνια + αποστράγγιση κάτω στο χώμα).

post-25492-131887257094_thumb.jpg

post-25492-131887257126_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι σχετικά φρέσκο. Ξεκινήσαμε τις μετρήσεις Ιούνιο λόγω έλλειψής εθνικής βάσης μέχρι Σεπτέμβριο. Βάζω τα αποτελέσματα. Η κρίσιμη τιμή συγκέντρωσης για έναρξη διάβρωσης είναι στο βάθος του οπλισμού.

post-25492-131887257106_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη των μπεκ, δηλαδή η περιοδική διαβροχή λειτουργεί αρνητικά επειδή βοηθάει τα χλωριόντα να διεισδύσουν πιο βαθιά και πιο γρήγορα; ή επειδή αυξάνονται οι κύκλοι wet-dry? ή μήπως και τα 2;

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο. Βασικά επειδή τα άλατα στερεοποιούνται με την μορφή κρυστάλλων με την διαβροχή αυξάνεται τοπικά η συγκέντρωσή τους. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχουμε κάτι σαν splash zone το οποίο είναι 3-4 φορές πιο επικίνδυνο απο την απλή διάχυση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.