Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο γενικός βαθμός και τα χρόνια φοίτησης


Recommended Posts

Λεπτομέρειες...

Τι κι αν τελειώσεις στα 5 χρόνια,τι στα 7 τι στα 9...

 

Άλλη "αξία" έχει το πτυχίο του 5 και άλλη το πτυχίο του 8...

 

Η σαπιλα του ελληνικου πανεπιστημιακου συστηματος εξετασεων !

 

Και εγω αγαπητε θα ηθελα να ειχα First Class με Distinction αλλα στα "σοβαρα" πανεπιστημια του εξωτερικου, εχεις μια, ναι ΜΙΑ φορα να δωσεις το μαθημα. Αν κοπεις σου δινουν και μια 2η. Αν αποτυχεις παλι, τα μαζεψες και εφυγες. Αν το περασεις ανεξαρτητα αν το περασεις με 10 θα παρεις την βαση 5.

Ακριβοδικαια τα πραγματα ε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγω αγαπητε θα ηθελα να ειχα First Class με Distinction

 

Εγώ έχω και δεν κάνει καμία διαφορά! Είτε έχεις 5 είτε 25 δεν έχει διαφορά στο ελεύθερο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Η σαπιλα του ελληνικου πανεπιστημιακου συστηματος εξετασεων !

 

Και εγω αγαπητε θα ηθελα να ειχα First Class με Distinction αλλα στα "σοβαρα" πανεπιστημια του εξωτερικου, εχεις μια, ναι ΜΙΑ φορα να δωσεις το μαθημα. Αν κοπεις σου δινουν και μια 2η. Αν αποτυχεις παλι, τα μαζεψες και εφυγες. Αν το περασεις ανεξαρτητα αν το περασεις με 10 θα παρεις την βαση 5.

Ακριβοδικαια τα πραγματα ε ?

 

Εκτός αν μιλάμε για MIT ή ο,τιδήποτε κοντά σε αυτό,σε όλα τα Πανεπιστήμια του Εξωτερικού (σοβαρά και μη) υπάρχουν ΔΙΔΑΚΤΡΑ τα οποία είναι στο ίδιο ύψος για όλους όταν ξεκινούν...στη συνέχεια,ό,τι χρωστάς πληρώνεις!Δεν το πέρασες;Ξαναπληρώνεις!Ώσπου (λογικό είναι) από ένα σημείο και μετά ή το παίρνεις απόφαση/ξεπαραδιάζεσαι και φεύγεις από μόνος σου ή αν ξεπεράσεις το ανώτατο χρονικό τους όριο σε διώχνουν αυτοί (ακόμη κι εδώ καταργήθηκε η αιώνια φοίτηση)...

Ας σταματήσουν πια οι υπερβολές όπως "κόπηκες μια φορά σε διώχνουν","στα τέσσερα χρόνια πτυχίο ή έφυγες","σε πετάνε έξω και σε βάζουν σε ban-list:rolleyes:" και άλλες ομορφιές!Έχω τουλάχιστον μια δεκαριά φίλους που σπούδασαν/σπουδάζουν Γερμανία (δεν μιλάμε για Βρετανικά Πανεπιστήμια/"μαγαζιά") και οι μισοί γύριζαν με πτυχίο (οι άλλοι μισοί στα τελειώματα) έχοντας σπουδάσει τουλάχιστον 8-9 χρόνια σε προπτυχιακά 5 ετών!Έλεος δηλαδή...

 

Η διαφορά με Ελλάδα είναι ότι εκεί πληρώνεις τα χρωστούμενα ενώ εδώ όχι!Κι αυτό ίσως είναι που έχει "πονέσει" πολλούς που παπαγαλίζουν αυτές τις ανακρίβειες...

 

Τέλος,να υπενθυμίσω στο Εξωτερικό πολλά Πανεπιστήμια έχουν οργανώσει προγράμματα σπουδών "part-time" με παρατεταμένη διάρκεια σε σχέση με τα "full-time" προγράμματα!

 

Αυτό που εσύ αποκαλείς "σαπίλα",εγώ αποκαλώ "δυνατότητα" για κάποιον να σπουδάσει παράλληλα με την (όποια) απασχόλησή του,σύμφωνα με τους δικούς του ρυθμούς και πρόγραμμα!

Η "σαπίλα" είναι αλλού...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ρε παιδιά γνωρίζετε αν με βαθμό πτυχίου γύρω στο 6,5(τει πειραιά δομικών έργων),παίζει να γίνει δεκτός κανείς σε master κυρίως ολλανδία,σουηδία?Έχει κανείς προσωπική εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως μπορείς να ζητήσεις από τη σχολή σου τη σειρά κατάταξης που έχεις για το έτος αποφοίτησής σου ωστε να αποδείξεις πως εισαι στον μέσο όρο ή πάνω από το μέσο όρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.