Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με ελάχιστο ύψος κατοικίας


Recommended Posts

Το 1.90 που λες ειναι για οικιες προ του 55...

Και δεν παιζει ρολο αν ειναι κυριος ή βοηθητικος χωρος οταν μιλας για υψος κατω απο φερον στοιχειο...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ στο τμήμα γοκ του ΤΕΕ. Οι οποίοι και αυτοί μου είπαν να πάρω το μέσω όρο για το ύψους. Αύριο θα πάω πολεοδομία αρχικά να δω τι θα μου πούνε και αυτοί. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

To μεσο ορο υψους το υπολογιζεις με την απλη διαιρεση ογκου δια εμβαδου.

Δεν λαμβανεις υποψιν σου χωρους με υψος κατω των 2,00μ

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχάς ο Κτιριοδομικός (354) αναφέρει:

 

Ελεύθερο ύψος σε τυχόν σημείο του δαπέδου ορόφου ή χώρου κτιρίου είναι το μήκος της κατακόρυφης γραμμής μεταξύ του ανώτατου σημείου του τελειωμένου δαπέδου μέχρι το κατώτατο σημείο της τελειωμένης οροφής ή τυχόν ψευδοροφής.

Αυτό για το επιτρεπόμενο ύψος..

 

Έπειτα όμως στον Κτιριοδομικό (351- παρ. 2α) αναφέρει

Το πραγματοποιούμενο ελεύθερο ύψος χώρου κτιρίου ισούται με το λόγο του καθαρού όγκου του προς το εμβαδόν της επιφανείας του δαπέδου του. Για τον υπολογισμό τόσο του καθαρού όγκου, όσο και του εμβαδού της επιφάνειας του δαπέδου, δεν λαμβάνονται υπόψη τα τμήματα του χώρου που έχουν ελεύθερο ύψος μικρότερο από 2 μ.

Αυτο όμως αφορά το πραγματοποιούμενο και όχι το επιτρεπόμενο.

 

Επισης, σύμφωνα με τον Κτιριοδομικό (351)

 

1. Επιτρεπόμενα ελεύθερα ύψη.

 

α. Τα επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερα ύψη των χώρων των κτιρίων ορίζονται ως εξής:

αα. Για κύρια χρήση 2,40 μ.

ββ. Για βοηθητική χρήση 2,20 μ. και

γγ. Ανεξάρτητα από χρήση κάτω από δοκούς ή άλλα δομικά στοιχεία που προεξέχουν κάτω από τις οροφές ή τις ψευδοροφές τους 2 μ.

 

β. Τα παραπάνω επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερα ύψη των χώρων των κτιρίων μειώνονται σε 2,20 μ., 2.00 μ. και 1,90 μ. αντίστοιχα, εφόσον έχουν διαμορφωθεί πριν από τις 30.9.1955 (ημέρα δημοσίευσης του από 9.8.1955 δ/τος περί Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού τους Κράτους).

 

Συνεπώς,

 

α) αν η αποθήκη είναι προ του '55 το 2,30 είναι αποδεκτό.

 

β) αν είναι μεταγενέστερο, έχεις πρόβλημα.

Η πρόταση για τον μέσο όρο του ύψους που προτείνουν στο ΤΕΕ μπάζει.. .

Αφου στον έλεγχο ΓΟΚ που θα σου κάνουν στην πολεοδομία, εξετάζουν αν τηρείς το ελάχιστα επιτρεπόμενο ύψος σε όλα τα σημεία σου.

Αυτό δυστυχώς παραμένει 2,40 στην περίπτωσή σου.

 

Εδώ η πρόταση μου είναι, ότι από τα 4 μ. πλάτους, διαχωρίζεις το 1μ καθόλο το μήκος των 22 μ. με δρομικό τοίχο από την υπόλοιπη κάτοψη και το δείχνεις αποθηκη-βοηθητικός χώρος. Εκει το επιτρεπόμενο ύψος είναι 2,20. Θυμίσου να τηρήσεις απαρέγκλιτα τα 2 μ από τα δοκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι στην πολεοδομία θα σου ζητήσουν να πας για νομιμοποίηση για αλλαγή χρήσης εφόσον η αποθήκη δεν έγινε συμφώνως της οικοδομικής άδειας. Όσο για το ύψος δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα γιατί κάνεις έλεγχο πραγματοποιούμενου <επιτρεπόμενου που σου βγαίνει. Ρώτα ή έχε υπ΄οψην και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον soundholics. Είχα και εγώ την ίδια εντύπωση με το μέσο ύψος αλλά υπερισχύει το άρθρο για τα επιτρεπόμενα ύψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.