Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώληση Αρχιτεκτονικών Μελετών Online


Elpinor

Recommended Posts

Υπάρχουν πολλά (Αμερικανικα κυριως ) site. Οι τιμές στα πακέτα τους από 600 - 3000 $ για τα CAD σχέδια.

Πρόσφατα έπεσα πάνω σε αυτό : http://alpha6.gr/e/d10g.html

και κατέληξα εδώ : http://alpha6.gr/e/d23g20.html και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό. Είναι δυνατόν ?

 

Μου δημιουργήθηκαν όμως και απορίες :

1. μια μελέτη μπορεί να "πουληθεί" σε άλλους πέρα από τον αρχικό πελάτη που πλήρωσε την άδεια ?

2. ένας αρχιτέκτονας μπορεί να πουλήσει το αρχείο του μέσω ενός τέτοιου site ή σε τρίτο πρόσωπο για "pret a porte" προμελέτες ?

3. Εφόσον το συγκεκριμένο πακέτο θεωρείται προμελέτη αρχιτεκτονικής σύνθεσης και όχι άδεια, η τιμή πώλησης υπόκειται σε κάποιους περιορισμούς από το ΤΕΕ, και υπάγεται στην περί αθέμιτου ανταγωνισμού νομοθεσία ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και γιατί να αγορασει κανεις τα σχεδια?αφου εχει φωτο-οψεις και φωτο-κατοψεις.

τα εκτυπωνεις και τα αντιγραφεις σε οποια κλιμακα θελεις.αναλογικα ενοω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι για 19.5Ε...Αγορασε τα...

 

Αλλα εμενα μουφα μου φαινεται... τα λεφτα ειναι λιγα

αποτι καταλαβα μπορεις να παραγγειλεις κ μελετες ετσι??? Πως κανει μελετη για 20Ε?????? Ουτε το ρευμα που θα καψει δεν βγαζει...

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από τα σχέδια (αν όχι όλα) και δωρεάν να τα έδιναν δεν θα τα υπέγραφα.

Προφανώς πρόκειται για αμερικάνικα σχέδια που απευθύνονται σε άλλες νοοτροπίες και ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μη χάνετε την ουσία: τα σχέδια και η χαμηλή τιμή τους είναι απλώς "κράχτες" για τα διάφορα πακέτα υπηρεσιών που προωθεί ο πολύ αξιόλογος ιστότοπος που έφτιαξαν οι συνάδελφοι. Όσο λιγοστεύουν οι δουλειές, τόσο και θα επινοούνται νέοι (για τα ελληνικά δεδομένα) τρόποι προώθησης...

 

Στα ερωτήματα που θέτει ο Elpinor: Έχει δίκιο να αναρωτιέται, αλλά μάλλον για την κοστολόγηση έχουν χρησιμοποιήσει τις διατάξεις για μελέτες πολλαπλής εφαρμογής. Δεν το έλεγξα για να δω αν προκύπτουν πράγματι αυτές οι τιμές, δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν, όποιος θέλει ας κάνει τον έλεγχο... Θα ήταν κουτό πάντως να μην έχουν λάβει τα μέτρα τους οι συνάδελφοι και να εκτίθενται με τέτοιες "προσφορές"...

 

Εγώ έχω να παρατηρήσω ότι από πλευράς νομιμότητας, ο συγκεκριμένος ιστότοπος πάσχει σε κάποια σημεία που προβλέπουν οι ισχύουσες διατάξεις, αλλά προβλέπει και το νομοσχέδιο για την απελευθέρωση των υπηρεσιών (μπολκενστάιν; ) που κατατέθηκε προχθές στη Βουλή και σύντομα θα είναι νόμος του κράτους. Π.χ. είναι η Α6 εταιρεία μηχανικών; Έχουν το δικαίωμα να παρέχουν τις υπηρεσίες που ισχυρίζονται;

Link to comment
Share on other sites

δεν με απασχολεί η ποιότητα των μελετών, αλλα η νομική κάλυψη του εγχειρήματος.

 

ποιες είναι οι "διατάξεις για μελέτες πολλαπλής εφαρμογής" ?

καλύπτουν και μελέτες για άδειες που έχουν ήδη εκδοθεί για συγκεκριμένο πελάτη?

ο "πωλητής" πρέπει να είναι μηχανικός και να υπογράφει την προμελέτη εκδίδοντας ΔΠΥ ή το "πακέτο" πωλείται σαν εμπορικό προϊόν?

 

Πέρα από την εντύπωση που μου έκανε η τιμή "κράχτης", υπάρχει και θέμα με τις μελέτες "πατρόν" για την έκδοση αδειών στα εκτός σχεδίου, με σκοπό την αγοραπωλησία οικοπέδων, που παρατηρείται σε πολλές πολεοδομίες στην Αν. Αττική.

Link to comment
Share on other sites

Νομική κάλυψη;;;; τρέχα γύρευε... προφανώς δεν υπάρχει.

Όπως τα λέει ο p.varvaris είναι... δόλωμα για αφελείς που θα τσιμπήσουν με απώτερο στόχο να κάνουν την μελέτη και την κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αντιγραφη απο αμερικανικα σχεδια, οπως και ολο το στησιμο του site

 

οφειλω παντως να τους συγχαρω για την ιδεα να το ''εξελληνισουν''

 

σιγουρα θα τσιμπησουν πολλοι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω πετύχει blog μηχανικού που πουλάει τα πάντα(αρχιτεκτονικά, σχέδια, στατικά ) με το μέτρο. Εάν κάνετε λίγο googlarisma θα βρείτε πολλά πιστεύω. Το θέμα είναι όντως εάν η μελέτη του μηχανικού μπορεί να αποτελεί προϊόν διαφήμισης. Νομίζω ότι η νομοθεσία το απαγορεύει για ευνόητους λόγους. Δηλαδή δεν μπορείς να γράφεις την τιμή...αυτό είναι ξεφτίλα. Φτιάξε το σαιτ γράψε τι κάνεις αλλά μην βάζεις μετά "τόσο το μέτρο" ή "τόσο το σχέδιο"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.