Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτυχία δοκιμίων και χρήση ρευστοποιητή-Κριτήρια συμμορφώσεως


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι εγώ να ρωτήσω το εξής.την επόμενη μέρα πάτε εσείς και τα ξεκαλουπώνετε, τα πάτε στο εργαστήριο, τα βάζετε σε βαρέλι κάποιες μέρες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... γιατί έχω γυρίσει βαρέλες πίσω, έχω αρνηθεί να παραλάβω και ασφαλώς την ημέρα της σκυροδέτησης είμαι ο πρώτος που πηγαίνει και ο τελευταίος που φεύγει.

 

Αν δεν υπάρχει εργοδηγός στο έργο, αυτό είναι και το σωστό.

Πρέπει να είσαι εκεί πριν στήσει η πρέσα και την να καθοδηγήσεις που θα στήσει σωστά.

 

Μετά, κάθε βαρέλα που έρχεται, οπωσδήποτε έλεγχος στο δελτίο.

Προσοχή στην αναγραφόμενη ώρα φόρτωσης από το μιξερ!

 

Και το νου σας στα βρυσάκια, μπορούν άνετα να ρίξουν την κατηγορία σκυροδέματος κατά μία τάξη.

 

Συνάδελφοι εγώ να ρωτήσω το εξής.την επόμενη μέρα πάτε εσείς και τα ξεκαλουπώνετε, τα πάτε στο εργαστήριο, τα βάζετε σε βαρέλι κάποιες μέρες?

εξαρτάται, συνήθως σε κάθε οικοδομή υπάρχει και ένας εργάτης που είναι για υποστηρικτικές δουλειές

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εγώ να ρωτήσω το εξής.την επόμενη μέρα πάτε εσείς και τα ξεκαλουπώνετε, τα πάτε στο εργαστήριο, τα βάζετε σε βαρέλι κάποιες μέρες?

 

 

Δεν ξεκαλουπώνεις τα δοκίμια ! Όπως είναι με τις μήτρες τα πας στο εργαστήριο την επόμενη μέρα. Την ημέρα σκυροδέτησης τα αφήνεις σε σκιερό μέρος με ένα βρεγμένο πανί από πάνω (όχι σε επαφή) και τα αφήνεις να πήξουν.

 

εξαρτάται, συνήθως σε κάθε οικοδομή υπάρχει και ένας εργάτης που είναι για υποστηρικτικές δουλειές
....ο οποίος τις πιο πολλές φορές είναι αλλοδαπός, δεν έχει αμάξι, δεν έχει ιδέα για το τι είναι δοκίμιο, δεν έχει όρεξη να φάει το μεροκάματο του στους δρόμους κ.τ.λ.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κατηγορήσει όλο το σύστημα και έχεις βγάλει έξω μόνο τον εαυτό σου, λες και εσύ δεν είσαι μέρος του συστήματος....

Μερος του συστηματος ειμαι, αλλα ποιο μερος;

Καταρχας, μιλαμε σε διαφορετικη βαση. Απο την στιγμη που μιλας για 15% αμοιβη, ΔΕΝ μιλαμε για επιβλεψη, αλλα για εργολαβια! Στην εργολαβια-κατασκευη, ισχυουν αλλα πραγματα (αυτα που λες).

 

Τις αλλες @@ριες που λες για εμενα χωρις να με γνωριζεις, τις προσπερναω . Πεφτεις πολυ χαμηλα ομως κανοντας τοσο προσωπικη επιθεση.

Η κάθε επίβλεψη αμοίβεται με 12 - 15% του κοστολογίου του έργου.

Τι μας λετε;;;

Νομιζα οτι η επιβλεψη αμοιβεται συμφωνα με τις αμοιβες που παρουσιαζεις στο ΤΕΕ και με βαση αυτες φορολογεισαι. Αν εσυ βαζεις +15% επι του εργου, τότε:

α) εισαι πλεον (ουσιαστικα) εργολαβος

β) εχεις απολυτη ευθυνη για τις αντοχες

γ) πρεπει να δηλωσεις την εργολαβια και να φορολογηθεις αναλογα

δ) αν δεν κανεις ολα τα παραπανω, φορογιαφευγεις και παραπλανεις τον πελατη σου

 

Αν δεν υπάρχει εργοδηγός στο έργο...

Καλα με +15% επι του εργου, εσυ θελεις να σου φερουν και εργοδηγο;;;

Εσυ τι κάνεις εκει; Αγναντευεις απο την κορυφη της ιεραχιας της οικοδομης;

Βρε τι αλλο θα ακουσουμε;

 

Συνάδελφε, μήπως σε έχουν πιάσει κορόιδο? Λέω, μήπως?

Και μετά σου φταίνε οι άλλοι...

Σαφώς! Την στιγμη που άλλοι βαφτιζονται απλά "επιβλέποντες", αλλά στεπώνουν το 15%, με μια απλη συμφωνια και οχι με εργολαβικο συμβολαιο, ειμαι κορόιδο!

Απο την αλλη θα μας πεις οτι οι υπόλοιποι συναδελφοι που παιρνουν την ελαχιστη επιβλεψη, ολοι πληρωνονται κατευθειαν!! Δεν υπαρχουν καθυστερησεις, κανεις δεν πληρωνεται οταν ο ιδιοκτητης παει για ρευμα... Κι αυτοι κορόιδα ειναι.

 

Ρε, σοβαρεψου!

Link to comment
Share on other sites

Τι μας λετε;;;

Νομιζα οτι η επιβλεψη αμοιβεται συμφωνα με τις αμοιβες που παρουσιαζεις στο ΤΕΕ και με βαση αυτες φορολογεισαι. Αν εσυ βαζεις +15% επι του εργου, τότε:

α) εισαι πλεον (ουσιαστικα) εργολαβος

β) εχεις απολυτη ευθυνη για τις αντοχες

γ) πρεπει να δηλωσεις την εργολαβια και να φορολογηθεις αναλογα

δ) αν δεν κανεις ολα τα παραπανω, φορογιαφευγεις και παραπλανεις τον πελατη σου

 

 

Και πολύ καλά έκανες και νόμιζες, διότι υπάρχει το ΦΕΚ 969/74 όπου

Σε περίπτωση αυτεπιστασίας (δίχως γενικό εργολάβο) ορίζεται η αμοιβή επίβλεψης συναρτήση του κόστους κατασκευής και ισούται το λιγότερο με το 10% αυτής.

 

Το εργολαβικό κέρδος κυμαίνεται στο 20 - 30% του κοστολογίου,

αλλά κάτω από 20% δεν πέφτει με τίποτα!

 

Τις όποιες ευθύνες τις έχεις ούτως ή άλλως...

 

Άρα, μετά από αυτά,

μήπως εσύ κάνεις παράνομες εκπτώσεις στην επίβλεψη (πάντα μιλάμε για έργα στα οποία δεν υπάρχει γενικός εργολάβος να δώσει τιμή με αποκοπή, αλλά υπεργολάβοι)?

 

Και κάτι ακομα,

για να είσαι ο γενικός εργολάβος πρέπει να κάνεις εργολαβικό με συγγραφή, να το καταθέσεις στην εφορία

και να πληρώνεις εσύ τις ασφαλιστικές εισφορές στο ΙΚΑ.

Συμφωνείς σε κάποια τιμή με τον οικοπεδούχο και με αυτή την τιμή του παραδίδεις σε συγκεκριμένο χρόνο το κλειδί να μπει σπίτι του.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες και νόμιζες, διότι υπάρχει το ΦΕΚ 969/74 όπου

Σε περίπτωση αυτεπιστασίας (δίχως γενικό εργολάβο) ορίζεται η αμοιβή επίβλεψης συναρτήση του κόστους κατασκευής και ισούται το λιγότερο με το 10% αυτής.

Συγνωμη αλλα, που ζεις;

Θα με τρελάνεις σημερα...

Ή εισαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ (πολυ πιθανό) και κανεις χρηση ατου ΦΕΚ που ολοι γνωριζουμε αλλά λίγοι χρησιμοποιουμε ή δεν ξερεις που πανε τα 5, ή παιρνεις το 15% και δεν το εμφανιζεις πουθενα, δηλ χρησιμοποιεις το ΦΕΚ όπως σου αρεσει: ναι στο +15%, όχι στις κρατησεις...

Εγω πάντως δεν ξερω ΚΑΝΕΝΑΝ που να κανει χρηση αυτου του ΦΕΚ... ΑΝ ηταν, θα υπηρχε ως επιλογη-προσαυξηση στις αμοιβες του ΤΕΕ.

Μην κρινεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

 

Τελος παντων δεν με ενδιαφερει καθολου κι ουτε θα σε κρινω. Δεν με απασχολει ποσα παιρνεις/επιβλεψη. Δν ειναι αυτη η συζητηση ασχετα αν την αναγεις εκει...

Και 3000% πανω απο τα νομιμα να ζητησεις και να τα παρεις, δεν τεκμαίρεται απο πουθενα το οτι εισαι εσυ υπευθυνος για ληψη, συντηρηση δοκιμίων ή/και πιστοποιηση αντοχης υλικων.

 

Άρα, μετά από αυτά,

μήπως εσύ κάνεις παράνομες εκπτώσεις στην επίβλεψη (πάντα μιλάμε για έργα στα οποία δεν υπάρχει γενικός εργολάβος να δώσει τιμή με αποκοπή, αλλά υπεργολάβοι)?

Άρα, μετα απο αυτά, θα σε παρακαλέσω να μην συνεχίζεις να μιλας προσωπικά. Δεν με ενδιαφερει τι παιρνει ο καθε συναδελφος και σε καμια περιπτωση δεν θα μπω σε τετοιου ειδους κουτσομπολια.

 

Στο ξαναλεω: ασε λιγο τα ΦΕΚ του εχουν να κανουν με τα $ και διαβασε ΚΤΣ και ελα να ξανακουβετιασουμε.

 

Αν θες, εδω ειμαι να τον παρουμε παραγραφο-παραγραφο και να τον αναλυσουμε μπας και καταληξουμε πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

....ο οποίος τις πιο πολλές φορές είναι αλλοδαπός, δεν έχει αμάξι, δεν έχει ιδέα για το τι είναι δοκίμιο, δεν έχει όρεξη να φάει το μεροκάματο του στους δρόμους κ.τ.λ.

 

Ο εργάτης θα λύσει τις μήτρες, θα αφαιρέσει τα δοκίμια, θα τις ξύσει με σπάτουλα και θα τις λαδώσει και θα τις ξαναδέσει. Μέχρι εκεί και τίποτα άλλο

 

saltapidas

μάλλον ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους

δεν σου φταίω και δεν μου φταις.

Απλά ο καθένας δουλεύει έτσι όπως έχει μάθει από μικρός

ανάλογα με το τι τραβάει η κάθε αγορά και η κάθε εποχή.

Έχω πρωτομπει στην οικοδομή πριν μπω στο πολυτεχνείο

ως βοηθός τεχνίτη. Είχα πάνω από το κεφάλι μου πολλούς μηχανικούς, εργοδηγούς κλπ, άλλους έτσι και άλλους αλλιώς.

Αλλά μην γενικεύεις, κάτι που εσένα σου φαίνεται τρελό

σε άλλους μοιάζει απολύτως φυσιολογικό.

 

... ΑΝ ηταν, θα υπηρχε ως επιλογη-προσαυξηση στις αμοιβες του ΤΕΕ.

 

Δεν είμαι υπάλληλος του ΤΕΕ

για να μου καθορίζει αυτό πως θα αμείβομαι.

Ελάχιστες αμοιβές υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από όσο ξέρω δεν πειράζει κανείς τα δοκίμια. Τα πας όπως είναι κλεισμένα στην μήτρα τους, στο εργαστήριο και από εκεί και πέρα αναλαμβάνουν αυτοί. Αυτό που λες να τις λύσει , να τις ξαναδέσει δεν το καταλαβαίνω. Ο εργάτης μόνο "ταριφοδουλειά" κάνει. Γιατί να τα βγάλει και να καθαρίσει τις μήτρες ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι μήτρες είναι δικές μου.

Στην περίπτωση που σου φέρουν μήτρες από το εργαστήριο

τις παίρνουν οι ίδιοι την επόμενη μέρα για συντήρηση

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

μάλλον ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους

δεν σου φταίω και δεν μου φταις.

Eγω το ξερω αυτο. Εσυ μου επιτεθηκες χωρις λόγο!

Απλά ο καθένας δουλεύει έτσι όπως έχει μάθει από μικρός

ανάλογα με το τι τραβάει η κάθε αγορά και η κάθε εποχή.

Μεγαλη κουβεντα!

Απλά, έρχεσαι στα λόγια μου: μάλλον εισαι απο τους τυχερους που μπορουν και παιρνουν το +15%

Αλλά μην γενικεύεις, κάτι που εσένα σου φαίνεται τρελό σε άλλους μοιάζει απολύτως φυσιολογικό.
Με συγχωρεις πολυ αλλα την γενικευση την εκανες εσυ οταν ειπες "μαλλον σε πιάσαν κορόιδο".
Δεν είμαι υπάλληλος του ΤΕΕ

για να μου καθορίζει αυτό πως θα αμείβομαι. Ελάχιστες αμοιβές υπάρχουν

Υπάλληλος του ΤΕΕ δεν ειμαι ουτε κι εγω. Ε, και; Αυτο τι σημαινει; Οτι δεν μας καθορίζει τις αμοιβες;; Και μονο που οριζονται κατωτατες, και μονο που εγκρινει τις αμοιβες, σου καθοριζει πολλα πραγματα. Απλα λεω, οτι αν το ΦΕΚ που ανεφερες ήταν ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ (βεβαια, σημαντικο είναι αφου είναι ΦΕΚ) μάλλον θα το ειχανε συμπεριλάβει και στο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ. Δε νομιζεις; Γιατι συμπεριλαμβανουν τα άλλα ΦΕΚ καθορισμου αμοιβων κι αυτο όχι;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.