Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτυχία δοκιμίων και χρήση ρευστοποιητή-Κριτήρια συμμορφώσεως


 

Recommended Posts

Γιατί οι μήτρες είναι δικές μου.

Στην περίπτωση που σου φέρουν μήτρες από το εργαστήριο

τις παίρνουν οι ίδιοι την επόμενη μέρα για συντήρηση

Να σε ρωτησω, τα δοκιμια εσυ τα παίρνεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι

 

το φόρουμ είναι ψυχοθεραπεία. Τα δοκίμια είναι ενα τυπικό και φθηνό στάδιο τόσο για να σιγουρευτείς όσο και να δείξεις στον πελάτη ενδιαφέρον. Να πω και μια δική μου πραγματικότητα. Πολλές φορές μηχανικοί μου ζητάνε την γνώμη μου για να αυξήσουν την ανθεκτικότητα. Η πρώτη ερώτηση είναι η αντοχή και η επικάλυψη. ΟΚ τα άλλα τα μετράω μόνος μου. Τώρα το 30Ε το δοκίμιο δεν είναι και πολλά. Στο φινάλε δεν μπλέκεις ξεμπλέκεις. Τωρα σίγουρα δεν το κάνουν όλοι. Σίγουρα δεν τους ενδιαφέρει όλους αλλα τουλάχιστον στην νέα γενιά <45-50 μηχανικών αυτό γίνεται. Τώρα πολλές φορές λές δεν πειράζει θα πληρώσω και 200Ε και θα κοιμάμαι ήσυχος, θα είμαστε όλοι ΟΚ και πιθανώς και αυριο κάποιος παλιός πελάτης θα πεί δεν πας στον Α.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα παίρνω εγώ, γιατί όποτε έχω δει μάστορα να γεμίζει δοκίμια

το κάνει όπως να 'ναι (δηλαδή τα γεμίζουν μία και έξω, όχι σε δύο στρώσεις, και συμπύκνωση κάνουν με ότι βρουν μπροστά τους)

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πεις πως εχεις υποχρεωση να τα παρεις!!!

 

Τεσπα, ανακεφαλαιωνω τις αποψεις μου:

 

Κλασσική επίβλεψη με κατώτατες αμοιβες:

Υποχρεούσαι να:

- Δινεις γραπτή εντολή λήψης δοκιμίων

- Δινεις σωστη παραγγελία σκυροδέματος στο προμηθευτή

- Ελέγχεις το σκυρόδεμα κατά την παραλαβή του, δηλ. να ελέγχεις στο παραστατικό κατηγορία C, κάθιση, λόγο Ν/Τ, ώρα φόρτωσης, σύγκριση με μελέτη συνθέσεως και να το δεχεσαι ή όχι.

- Επιβλέπεις την λήψη των δοκιμίων από πιστοποιημένο φορέα

- Να αξιολογείς τα αποτελέσματα θράυσεως δοκιμίων και ανάλογα να πράττεις προτείνοντας/συμβουλεύοντας/απαιτώντας.

 

Όλα τα άλλα είναι αντικείμενο ιδιωτικής συμφωνίας και υπόκεινται στις ανάλογες εξτρά χρεώσεις.

 

Δυο στρώσεις; Γιατί εγώ θυμάμαι τρείς;

Διοτι θυμασαι για κυλινδρικα δοκιμια.

 

Δειτε τι λεει η 15.4 του ΚΤΣ

Υπεύθυνος για την ποιότητα το σκυροδέματος, δηλαδή για την κατηγορία αντοχής του (η οποία προσδιορίζεται με συμβατικά δοκίμια και τη διαδικασία του άρθρου 13), τη συμπεριφορά του στο χρόνο, την ανθεκτικότητά του σε ατμοσφαιρικές ή χημικές προσβολές και γενικά σε όλες τις απαιτήσεις που αναφέρονται στη Σύμβαση του έργου, είναι ο κατασκευαστής του έργου. Στην περίπτωση εργοστασιακού σκυροδέματος το εργοστάσιο είναι υπεύθυνο για την κατηγορία αντοχής του (η οποία προσδιορίζεται με συμβατικά δοκίμια και τη διαδικασία του άρθρου 13), την κάθισή του, την ανθεκτικότητά τ ου στο χρόνο και σε συνήθεις ατμοσφαιρικές συνθήκες καθώς και για τις πρόσθετες ιδιότητες που μπορεί να έχουν συμφωνηθεί στην παραγγελία (διαβάθμιση, λόγος Ν/Τ, περιεκτικότητα τσιμέντου, μέγιστο κόκκο κ.ά.)
Link to comment
Share on other sites

Υποχρεούσαι να:

1- Δινεις γραπτή εντολή λήψης δοκιμίων

2- Δινεις σωστη παραγγελία σκυροδέματος στο προμηθευτή

3- Ελέγχεις το σκυρόδεμα κατά την παραλαβή του, δηλ. να ελέγχεις στο παραστατικό κατηγορία C, κάθιση, λόγο Ν/Τ, ώρα φόρτωσης, σύγκριση με μελέτη συνθέσεως και να το δεχεσαι ή όχι.

4- Επιβλέπεις την λήψη των δοκιμίων από πιστοποιημένο φορέα

5- Να αξιολογείς τα αποτελέσματα θράυσεως δοκιμίων και

 

1- Από το λεκτικό του ΚΤΣ ένας σχολαστικός αναγνώστης δεν μπορεί να καταλάβει αν η λήψη δοκιμίων είναι υποχρεωτική.

2- Υλικά δεν παραγγέλνει ο επιβλέπων αλλά ο εργοταξιάρχης. (άλλο αν τυχόν συμπίπτουν)

3- Ελέγχεις μόνο παραστατικά. Από πουθενά δεν προκύπτει ότι ελέγχεις σύνθεση.

4- Όντως.

5- Δεν έχεις να αξιολογήσεις και πολλά. Ο ΚΤΣ λέει τι πρέπει να γίνει σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

και ποιος επιλέγει κατηγορία για ανθεκτικότητα, χημική προσβολή κλπ? Ο μελετητής. Ποιος καλύπτει τον μελετητή ο επιβλέπων.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτω:

Ειμαστε υποχρεωμενοι να ελεγχουμε το δομικο υλικό ή να παραγγέλνουμε το σωστο;

 

Σύμφωνα με την ισχύουσα Νομοθεσία, ως Επιβλέποντες είμαστε υποχρεωμένοι να ''μεριμνήσουμε'' για τη λήψη δοκιμίων, της οποίας το κόστος βαρύνει τον ΚτΕ.

 

Τώρα θα μου πεις τί σημαίνει ''μεριμνήσουμε''........

 

''Μεριμνήσουμε'' όπως το αντιλαμβάνομαι τελείως υποκειμενικά ΕΓΩ (για να κοιμάμαι ήσυχος), σημαίνει ότι την προηγούμενη της σκυροδέτησης έχω παραγγείλει ήδη τις μήτρες να είναι στο εργοτάξιο κ τον ΚτΕ δεν έχω μπει καν στον κόπο να τον ενημερώσω.Κατά τη σκυροδέτηση, ΕΓΩ προσωπικά παίρνω τα δοκίμια, όχι εργάτης αλλά ΕΓΩ.Μετά, θα πρέπει να κόψω το λαιμό μου να πληρωθώ αυτό το εξτρά κόστος από τον πελάτη....τί να κάνουμε, κάθε επάγγελμα έχει κ τα πακέτα του, αυτό είναι ένα από τα δικά μας.

 

Θεωρητικά τώρα πάλι, η πλάκα που σπάμε συνεχίζεται, οπότε το τραβάω το θέμα:

 

για να βγουν ικανοποιητικά αποτελέσματα θα βγουν μόνο στα δοκίμια των 28 ημερών.Μέχρι τότε, σε ένα σύνηθες οικοδομικό, έχεις ρίξει 4 ορόφους πάνω από αυτόν που ψάχνεις την αντοχή του μέσω δοκιμίων.

 

ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?:lol::lol:

 

Εμένα μου έτυχε το εξής ωραίο: σε σκυροδέτηση υποστηλωμάτων το δοκίμιο των 7 ημερών βγήκε τούμπανο, ενώ των 28 ημερών έβγαινε ΜΟΝΟ με συγκεκριμένο κριτήριο, το λάθος κριτήριο, το ξέρω γιατί είχα σημειώσει από ποιες κ πόσες βαρέλες πήρα κ εγώ έδωσα εντολή να εφαρμοστεί το συγκεκριμένο κριτήριο, το οποίο ΔΕΝ έβγαινε!!!:lol::lol:

 

Νταξ, γενικά να μην υπερβάλλουμε, ούτε να κάνουμε την τρίχα τριχιά, γενικά κατά το Μαρσέλο υπεύθυνος για την ποιότητα του σκυροδέματος είναι το παρασκευαστήριο, ο μηχανικός από τη στιγμή που δεν είναι αρχαίος κ ασυνείδητος είναι μια χαρά,από τη στιγμή που υπάρχει επίγνωση κ ο ΚτΕ επιλέγει πιστοποιημένο προμηθευτή, κ στην τελική ας μην ξεχνάμε ότι τα πάντα είναι υπερδιαστασιολογημένα.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.