Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πραγματοποιούμενη δόμηση και μονοκατοικίες - Υπερβολή?


sundance

Recommended Posts

Τα τελευταία 5 χρόνια παρατηρώ μονοκατοικίες σε πολλές περιοχές άνω των 130 τ.μ.

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών δε, είναι 140-160 τ.μ. (χώρια το υπόγειο...)

 

Το ωραίο είναι ότι πολλά από αυτά τα σπίτια γνωρίζω ότι κατοικούνται από 4μελείς οικογένειες.

 

Δεν έχει περάσει στην υπερβολή αυτό το αγοραστικό κοινό (εννοώ αυτό των μονοκατοικιών)? Δεν εχει ξεφύγει τελείως?

 

Εσεις σαν επιστήμονες και κυρίως οι αρχιτέκτονες, πως βλέπουν αυτη την αναλογία τ.μ/άτομο?

 

Πόσο λειτουργικό και εκμεταλλεύσιμο μπορεί να είναι ένα σπίτι 140-160 τ.μ για 4 μέλη?

 

Σε τι βαθμό πάνε στράφι τόσα πολλά τ.μ σε μια τέτοια επένδυση?

 

 

ΥΓ. Δεν ανοίγω αυτο το θέμα για να συζητηθούν οι λόγοι αυτης της υπερβολής, οι οποίοι λίγο πολύ είναι γνωστοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικο ειναι αυτό που ρωτάς...

 

Αναλογα με τις οικονομικες δυνατοτητες, τις επιθυμιες του ιδιοκτητη κτλ....

 

4 ατομα και σε 100τμ μενουν...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι υπερβολή ? Είναι προτιμότερο δηλαδή να είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο και να ζούμε 4-5 άτομα σε 60-70τ.μ. σπίτια ? Αν θέλουμε να έχουμε 1καλή ποιότητα διαβίωσης είναι και λίγα τα 160 αν δεν έχουν και ανάλογο κήπο ...

Link to comment
Share on other sites

Τα χρηματα εχουν να κανουν με το τι θα ηθελε καποιος.

 

Εγω δεν ρωταω αυτο.

 

Κι εγω αν ειχα λεφτα θα εχτιζα ενα σπιτι 250 τ.μ.

 

Παρολαυτα το μισο σπιτι θα μου ηταν αχρηστο μιας και τα μισα τ.μ δεν θα τα εκμεταλλευομουν.

 

Αν θέλουμε να έχουμε 1καλή ποιότητα διαβίωσης είναι και λίγα τα 160 αν δεν έχουν και ανάλογο κήπο ...

 

160 τ.μ λιγα για 4 ατομα?!

 

Και μάλιστα πολλά από αυτα δεν ειναι καν μεζονέτες (που απαιτούν περισσότερα τ.μ λόγω εσωτερικου κλιμακοστασίου) αλλά ισόγεια...

Link to comment
Share on other sites

ειχα αναφερει ξανα οτι αυτο εχει να κανει με το βιοτικο επιπεδο και το εισοδημα ενος λαου.

 

Εχει παει κανεις Αλβανια? Οι ανθρωποι μενουν οπως εμεναν οι Ελληνες το 1960. Στη Σερβια το "εμπορικο" νεοδμητο ειναι 70 τμ για 4-5 ατομα. Οταν ειπα στον πελατη για 120αρια διαμερισματα εφριξε.

 

Στις ΗΠΑ εκτος ειδικων περιπτωσεων (manhattan κλπ) οι μονοκατοικιες στο suburbia ειναι 200αρια για 2-4 ατομα (με αλλο κοστος βεβαια αλλα μιλαμε για επιφανειες τωρα)

 

Ολα ειναι θεμα τσεπης οπως ορθως αναφερθηκε.

 

Τωρα οσον αφορα το λειτουργικο, εμενα το ονειρεμενο μου σπιτι ειναι 740 μετρα (το ξερω επειδη το εχω σχεδιασει για πελατη). Δεν υπαρχει ουτε κανονας ουτε μετρο ουτε ειναι θεμα λειτουργικοτητας.

 

Να αναφερω δε οτι και ιστορια αρχιτεκτονικης να μελετησει κανεις, το εμβαδον ηταν παντα συνδεδεμενο με το εισοδημα. Δειτε τα υπεροχα grand houses της Αγγλιας κατα τη βικτωριανη περιοδο. Διαβαζα προσφατα για ενα τετοιο οικημα, οικογενεια 4 ατομων, υπηρετικο προσωπικο 17 ατομων, εμβαδο 1700 τμ, υπνοδωματια 12. Οι κληρονομοι μετα τον ΒΠΠ δεν μπορουσαν να το συντηρουν και το βρεττανικο κρατος το αγορασε και το εκανε μουσειο (εν μερει λογω κοστους συντηρησης).

 

 

Παρολαυτα το μισο σπιτι θα μου ηταν αχρηστο μιας και τα μισα τ.μ δεν θα τα εκμεταλλευομουν.

 

αυτο που λες ειναι καθαρα θεμα αρχιτεκτονικης και προγραμματος μελετης. Τι χωροι ειναι αυτοι που δεν θα χρησιμοποιουσες φιλε? Και αφου ξερεις οτι δεν θα τους χρησιμοποιουσες, τοτε γιατι τους υπολογιζεις στο σπιτι που θα εφτιαχνες αν ειχες λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω το κόστος δεν έχει σχεση με την ουσια του θέματος.

 

howard_roark μάλλον αποδεικνύεις πόσο πολύ απέχει η αντίληψη ενός αρχιτέκτονα από έναν πολιτικό μηχανικό. (δεν το λέω υποτιμητικά).

 

Επειδή έχω φίλους που μένουν σε μεγάλα σπίτια, ξέρω από τους ίδιους και το έχω δει, πόσο 'κενό' και ανεκμετάλλευτο μπορεί να είναι ένα μεγάλο σπίτι.

 

Πιστεύω ότι για τον μέσο όρο μιας οικογένειας βάσει αναγκών, υπάρχει πάντα μια ιδανική αναλογία.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε επιλογές είναι αυτές ...

Και μεις τώρα μένουμε 2άτομα σε κατοικία 330τ.μ. (συμπεριλαμβανομένου του υπογείου γκαράζ) και σε πληροφορώ πως εκτός από περίπου 30τ.μ. που προορίζονται για παιδικό δωμάτιο όλο τον άλλο χώρο τον αξιοποιούμε καθημερινά . Ο κήπος όμως δεν μου αρκεί (350τ.μ.περίπου ) και θα προτιμούσα να ήταν μεγαλύτερος .

Έχω μείνει και σε 50τ.μ. 6 άτομα κάποια καλοκαίρια αλλά το βράδυ ο ένας είναι πάνω στον άλλο και δεν υπάρχει ούτε υπνοδωμάτιο ούτε καθιστικό ούτε τίποτα στην πραγματικότητα τις βραδινές ώρες .

Στο πατρικό μου για παράδειγμα που είναι 150τ.μ. 5 άτομα δεν είναι τόσο ικανοποιητικοί οι χώροι (μικρά κάποια μονά υπνοδωμάτια και μικρό καθιστικό).

Συμπέρασμα δεν έχει σημασία αν είσαι πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτονας . Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο βιοτικό επίπεδο έχεις αρκεί να είσαι ικανός να το συντηρείς και να είσαι ικανός να αξιοποιείς κάθε γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω φίλους που μένουν σε μεγάλα σπίτια, ξέρω από τους ίδιους και το έχω δει, πόσο 'κενό' και ανεκμετάλλευτο μπορεί να είναι ένα μεγάλο σπίτι.

 

ειμαι α π ο λ υ τ ο ς σε αυτο φιλε. Κακη, κακιστη αρχιτεκτονικη σε αυτο το σπιτι.

 

Στο λεω με απολυτο τροπο γιατι ειχα την ευτυχια να μπω σε σπιτι 300 τμ που εμενε ενα ζευγαρι στο Ψυχικο, μελετης Τομπαζη. Στην παρατηρηση μου οτι ειναι πολυ μεγαλο το σπιτι, η κυρια μου ειπε "καθε μερα περναω απο ολους τους χωρους κανοντας δουλειες, διαβαζοντας, το απογευμα με τον αντρα μου. Και παρα ολα αυτα, δεν με κουραζει ποτε".

 

Σημειωτεον ηταν μεζονετα σε 2 επιπεδα, δηλαδη ειχε και μεγαλες σκαλες, και χωλ πριν απο καθε επιπεδο κλπ

 

 

 

 

Πιστεύω ότι για τον μέσο όρο μιας οικογένειας βάσει αναγκών, υπάρχει πάντα μια ιδανική αναλογία.

 

Μα σου λεμε οτι αυτη η "αναλογια" που λες, αλλαζει καθε 10 χρονια με βαση το εισοδημα. Και ειναι λογικο, αφου με το εισοδημα αλλαζουν και οι "αναγκες" (για να μην πω και οι επιθυμιες)

 

Αν εσυ πεις 120 τμ για 4 ατομα θα σου αραδιασω απο Αφρικη και Εσκιμωους μεχρι Connecticut και εμβαδα απο 15 τμ μεχρι 1500 για τα ιδια 4 ατομα. Και θα σου πουν και ολοι οτι δεν θελουν ουτε μεγαλυτερο ουτε μικροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.