Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πραγματοποιούμενη δόμηση και μονοκατοικίες - Υπερβολή?


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα χρήματα για το τοπογραφικό μια χαρά είναι!

 

Μία φορά μου ήρθε κάποιος, που απλώς ήθελε τοπογραφικό με πρόσφατη ημερομηνία για συμβόλαιο. Μαζί του είχε και ένα παλιό, καμιάς εικοσαετίας σκαρίφημα - γιατί εγώ δεν θα ονομάτιζα τοπογραφικό ένα σχέδιο με 4 γραμμές και τον βορρά επάνω.

 

Ήθελε δίνοντάς μου 200 ευρώ να του βάλω σφραγίδα και σημερινή υπογραφή πάνω σε ένα αντίγραφο. (μαζί με Υ.Δ. για αρτιότητα εννοείται)

Απ' ότι έμαθα υπάρχουν άνθρωποι "μηχανικοί" που με αμοιβή 150 -200 ευρώ κάνουν αυτή την δουλειά.

Άρα 1.500 ευρώ μια χαρά τιμή είναι!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσαν αυτά πλέον.

1) Το τοπογραφικό μπήκε στο σύστημα αμοιβών με ελάχιστη, έχετε υπόψη σας όσοι μέχρι σήμερα "σκοτώνατε" τιμές σε αυτό, ότι η εφορία δε θα διστάσει πλέον να αρχίσει να καμπανιάζει για ΑΠΥ με αμοιβές μικρότερες της ελάχιστης (λεφτά τους λείπουν-για "μαύρα" τοπογραφικά δε συζητάμε καν πια).

2) Θέμα "έκπτωσης" δεν τίθεται υπό συζήτηση πλέον, εφόσον αλλάξει ο τρόπος φορολόγησής μας. Τα λεφτά που μέχρι σήμερα χρέωναν κάποιοι για τοπογραφικό, δεν θα φτάνουν πια ούτε για τον φόρο.

Link to comment
Share on other sites

1) Το τοπογραφικό μπήκε στο σύστημα αμοιβών με ελάχιστη

 

Ποιες περιπτώσεις πιάνει?

 

Δηαλδή οποιοδήποτε τοπογραφικό (για συμβολαιο, για κτηματολογιο, κλπ) θα παει με βάση το ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Με την εφορία την πάτησε πέρσι γνωστός μου.

Τον τσιμπίσανε οι μάγκες από εφορία μέσω του συμβολαίου (αφού όλα τα συμβόλαια περνάνε και από εφορία).

Link to comment
Share on other sites

Τα εκτός σχεδίου συνάδελφε είναι τα συνθετότερα απο πλευράς νομοθεσίας.

Και όταν ένα σωστό τοπογραφικό κατοχυρώνει την ακίνητη περιουσία του ιδιώτη με απόλυτη και τρομακτική ευθύνη του μηχανικού η ανωτέρω τιμή είναι για μένα φιλική τιμή και στο λέω με κάθε ειλικρίνεια και σεβασμό στα οικονομικά του καθενός.

Γιατί δυστυχώς τα πιο παλιά τοπογραφικά ούτε για σκαριφήματα δεν κάνουν.

 

Όσον αφορά την αλλαγή των κουφωμάτων μην λέμε πράματα που δεν γνωρίζουμε.

Δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή γιατί δεν παραβιάζεις πολεοδομικά κριτήρια.

Μια ενημέρωση φακέλου και είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.