Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριος ή εξώστης;


Recommended Posts

Κάνω προσθήκη δύο ορόφων τύπου λοφτ με εσωτερικό εξώστη πάνω σε Α' όροφο. Εφ' όσον τα υποστηλώματα είναι ορισμένα θέλω να κάνω το Β' όροφο να εισέχει και ο Γ' να είναι ένα κουτί πρόβολος. Φυσικά στις δύο του έξω γωνίες θα υπάρχουν τα υποστηλώματα. Ο χώρος αυτός του Β' ορόφου είναι μέσα στον εξώστη και κλείνει μόνο από την πλευρά του τοίχου του δομημένου χώρου. Φανταστείτε ένα γωνιακό μπαλκόνι πλάτους 3,25 που το 2,25 είναι στεγασμένο από τον Γ' όροφο.

 

ALEXANDROSbmp.jpg[/img]

 

Η κόκκινη διαγράμμιση είναι στεγασμένος από το Γ' όροφο εξώστης.

Η ερώτηση είναι ημιυπαίθριος ή εξώστης. Εγώ το βλέπω εξώστη, θα μου το περάσουν έτσι λέτε;

Το τοιχάκι στα δεξιά μεταξύ των υποστηλωμάτων είναι στηθαίο και ο υπόλοιπος χώρος μπροστά από το στεγασμένο χώρο είναι η συνέχεια του εξώστη.

Link to comment
Share on other sites

H/X που κάποιο τμήμα του μετράει δόμηση.

 

please σβήσε την μεγάλη εικόνα..... χάθηκαν τα πάντα.....

 

Ενα ερωτημα πανω σε αυτο:

Η/Χ θα μετρησει εως το 1.80 πλατος εφοσον εχουμε την αλλη πλευρα 2.5+ και το υπολοιπο τμημα θα μετρησει στη δομηση?

 

Αυτο θα πρεπει να δηλωθει επανω στο σχεδιο και στο ΔΚ ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα πρεπει να δηλωθει επανω στο σχεδιο και στο ΔΚ ετσι δεν ειναι?
ως "τμήμα Η/Υ χώρου που προσμετράται στον ΣΔ, ως υπέρβαση του μέγιστου επιτρεπόμενου βάθους 1.80μ"
Link to comment
Share on other sites

Eντάξει με βόλευε πολύ να το βλέπω εξώστη:wink:, το παραδέχομαι. Πάω καρφί για το στατικό μου μπας και βρούμε κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.