Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηχομόνωση εκ των έσω


intermedia

Recommended Posts

Από ότι θυμάμαι από το μάθημα Εφαρμοσμένη Ακουστική που είχα παρακολουθήσει όταν ήμουν στην σχολή ο καθηγητής μας είχε αναφέρει ότι για να περιορίσεις τον ήχο πρέπει να το κάνεις στην πηγή δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση στο διαμέρισμα του γείτονα. Μάλιστα μας είχε αναφέρει και μία περίπτωση φίλου του που λίγο πολύ έμοιαζε με την δική σου. Ο φίλος του είχε ζητήσει την άποψη του καθηγητή για ένα super σύστημα ηχομόνωσης που του είχαν προτείνει να του εγκαταστήσουν για να λύσουν το πρόβλημα του. Η απάντηση του καθηγητή ήταν ότι το πρόβλημα δεν θα λυθεί. Ο φίλος του παρόλα αυτά εγκατέστησε την ηχομόνωση, η οποία κόστισε και ένα κάρο χρήματα, και το αποτέλεσμα ήταν οι θόρυβοι να συνεχίζουν να έρχονται από το διπλανό διαμέρισμά.

Συμπέρασμα:Μην σπαταλήσεις τα λεφτά σου γιατί δεν θα έχεις κανένα αποτέλεσμα, εκτός και αν ο γείτονας σε αφήνει να ηχομονώσεις τον τοίχο από την δικιά του πλευρά.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας ή το επάγγελμά σας. Βοηθά στο να συννενοούμαστε καλύτερα.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Κώστα

αυτή είναι και η σωστότερη λύση.

Γι αυτό και η επικεφαλίδα δίνει έμφαση στο "έσω".

Πιστεύω πως σίγουρα κάτι κερδίζω απλά όχι όσα θα κέρδιζα αν μπορούσα να απομονώσω το γείτονα αντί να απομωνόνομαι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως σίγουρα κάτι κερδίζω απλά όχι όσα θα κέρδιζα αν μπορούσα να απομονώσω το γείτονα αντί να απομωνόνομαι εγώ

 

Σωστά!

 

Θα πιάσουμε την θεωρία, τώρα... :)

Δεν απομονώνεσαι εσύ... Ο πετροβάμβακας κάνει την δουλειά που είναι στην μέση

και λειτουργεί ως ηχοαπορροφητικό υλικό και για τις δύο πλευρές-κατευθύνσεις.

Έτσι γίνονται οι ηχομονώσεις στα κτήρια κατοικιών. Και τούβλο θα μπορούσες να

κτίσεις, απλά η γυψοσανίδα είναι για λόγους χώρου και ευκολίας. Το ότι

θα μεταδίδεται μέρος του θορύβου και από άλλα σημεία είναι δεδομένο.

 

Τα υπόλοιπα είναι σωστά σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο. Αυτό που έλεγε

ο καθηγητής του kyricon έχει εφαρμογή π.χ. σε ανηχοϊκό θάλαμο, studio, κτλ

και όχι σε διαμερίσματα. Υπάρχουν λόγοι που γίνεται αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ισχύει:

ελαφρύ υλικό = καλή θερμομόνωση, κακή ηχομόνωση

βαρύ, πυκνό υλικό = καλή ηχομόνωση, κακή θερμομόνωση

Λέμε γενικά γιατι π.χ.το "15άρι φελιζολ" έχει χειρότερη θερμομόνωση απ΄το "23άρι"

Γυψοσανίδες και πετροβάμβακας δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτα στο πρόβλημα της "ηχομεταφοράς".

Το πυκνότερο υλικό για οικοδομική χρήση ειναι το μολύβι το οποίο το χρησιμοποιούν και σε πόρτες γραφείων συσκέψεων μην "κολλήσει" κάποιο αυτί απ΄έξω!

Στη θέση σου θα τοποθετούσα μία τσιμεντοσανίδα σε απόσταση 3 εκ. από τον τοίχο και το κενό θα το γέμιζα με άμμο θαλάσσης όσο πιο ψιλά μπορούσα και το υπόλοιπο με "βαρύ σοβά" π.χ. παχειά τσιμεντόλασπη με άμμο θαλάσσης.

Προς "την μεριά της ασφάλειας" θα σοβάτιζα και την τσιμεντοσανίδα.

(Έχω μονώσει το "σπιράλ" του καυστήρα που εβγαινε σε διπλανό χώρο απ΄το λεβ/σιο και "μπουμπούνιζε" με νοβοπάν (!!!) και 5-6 εκ. αμμο θαλάσσης με άριστα αποτελέσματα.)

Σκέψου ότι ο πετροβάμβακας των 5 εκ. ακόμη και των 150kg/m3 ειναι κατά 7 φορές τουλάχιστον ελαφρύτερος απο τα 3 εκ. άμμου.

Οσον αφορά το "'τύμπανο" του δαπέδου αν δεν υποφέρεται με τίποτα κάνε μερικές τρύπες και γεμισέ το με πολυουρεθάνη -υπάρχουν έτοιμες ξύλινες καμβίλιες για να κλείσεις τις τρύπες.

Αν τα καδρόνια του παρκέ πάνε κάθετα στον "περί ου ο λόγος τοίχο" και αφού ο τοίχος αυτός θα "παχυνθεί" οποια λύση και αν δώσεις κάνε εκει πρώτα τις τρύπες και επιμήκυνε όσο πάει το σωληνάκι της πολ/νης (πχ με αλφαδολάστιχο) για να πιάσεις περισσότερο μήκος (πρώτα κάνουμε πρόβα απ΄έξω για να δούμε πόσο μακριά μπορεί καί προχωράει!)

Υπάρχει και μια θεωρία ότι ο ήχος "προβληματίζεται" όταν πρέπει να περάσει από πολλά υλικά με διαφορετικές πυκνότητες. Ποιός ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το θέμα με την άμμο.

Το είχα σκεφτεί και γω.

Όσον αφορά στο πάτωμα φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να γεμίσω όλη την επιφάνεια με πολυουρεθάνη αλλά κάποια εκατοστά από τον εν λόγω τοίχο και μετά. Φαντάζομαι και λίγο μετά το σημείο που θα μπει η τσιμεντοσανίδα.Και τις τρύπες θα τις ανοίξω στο σημείο που θα κάλυφτεί αργότερα από την άμμο και τη σανίδα όπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Το κατάλαβα σωστά?

---------

...Καμιά ιδέα ως προς το πώς μπορώ να γεμίσω την κατασκευή μέχρι τέρμα πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Yes ...

Αν τελικά προτιμήσεις άμμο φτιάξε ένα γερό σκελετό με σιδερογωνιές ενα τελάρο πχ όπου η τσιμεντοσανίδα θα πατάει στο μέσα σκέλος και θα εφαπτεται στο άλλο απο την μέσα μεριά της γωνιάς.

Επίσης ενίσχυσε το κάτω τρίτο του ύψους με περισσότερες λάμες (καλού-κακού λόγω φορτίου="κοιλιές")

Εννοείται ότι θα τραβήξεις και ένα δυο "κορδόνια" σιλικόνη στα σημεία που η σιδερογωνιά θα βιδωθεί περιμετρικά.

Πιστεύω ότι ετσι ο "Γκουσγκούνιος τοίχος" θα αλλάξει ηχητική συμπεριφορά προς το καλλίτερο!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει δοκός πάνω από τον τοίχο θα φθάσεις πολυ κοντα στην οροφή αν όχι μόνο με μικρή αντλία που γίνονται τσιμεντενέσεις π.χ. σε πέτρινους τοίχους δλδ στα τελευταία 15-20 εκ. πρεσσάρουμε μεσω οπών (πλ.νεροσωληνας τοποθετείται) από κάτω και ελέγχουμε μεσω οπών από πάνω πράγμα επικίνδυνο αν μας ξεφύγει η πίεση μπορει να διαλυθούν τα πάντα!

Καλλίτερα δια χειρός "Βαράγκη" με λίγο νευρομετάλ.

Παντως η άμμος πρέπει να ειναι "θεόστεγνη" και να συμπιέζεται με κάποιο πηχάκι

Link to comment
Share on other sites

@georg coco

 

Θα ήθελα να μου πεις εάν έχεις δοκιμάσει πρακτικά την μέθοδο με την πολυουρεθάνη

στο πάτωμα ή είναι κάποια ιδέα σου. Είναι κάτι που έχω σκεφτεί και εγώ

(όπως το περιγράφεις με τα αλφαδολάστιχα) αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη.

 

Πολυουρεθάνη έχει τύχει να χρησιμοποιήσω μόνον για τοπική και προσωρινή επισκευή

(τον γνωστό τρόπο). Πατωματζής μου έχει πει ότι εάν δεν γίνει με προσοχή μπορεί

να σου σηκώσει το πάτωμα και ότι ο ίδιος το έχει πάθει (δεν ξέρω κάτω από

ποιές συνθήκες, π.χ. σάπιο πάτωμα, κτλ)

 

Πόση ποσότητα έχεις βάλει; Έχεις κάνεις υπολογισμούς για την διόγκωσή της;

Μιλάμε για την γνωστή πολυουρεθάνη που αγοράζουμε στην φιάλη ή κάτι άλλο;

Νομίζω ότι τα συνεργεία που κάνουν γεμίσματα τοίχων χρησιμοποιούν άλλου

τύπου πολυουρεθάνη.

 

Να στο βελτιώσω και λίγο;... Αντί για τρύπες βγάλε τα κατάλληλα σοβαντεμπί

και θα βρεις χώρο για τα σωληνάκια, χωρίς τρύπες και τάπες.

 

---------------

 

Πολύ ενδιαφέροντας ο τρόπος με την άμμο.

Ωστόσο, το σύστημα με τον πετροβάμβακα, φυσικά και δουλεύει.

Δεν κομίζω γλαύκας εις Αθήνας. Είναι διεθνώς γνωστός τρόπος και χρησιμοποιείται

από κτήρια μέχρι βαπόρια. Πρέπει, βέβαια, να γίνει σωστά.

 

Ο λόγος είναι ότι αυτά που λες περί μάζας ισχύουν υπό προϋποθέσεις και όχι γενικά.

Το σύστημα με τον πετροβάμβακα λειτουργεί διαφορετικά.

 

Επιπλέον, το μειονέκτημα, του τρόπου που λες, είναι ότι κάτω υπάρχει πάτωμα και το

σπίτι κατοικείται. Επίσης, γιατί να σοβαντίσει την τσιμεντοσανίδα; Θα μπορούσες

να πετύχεις το ίδιο με μία δεύτερη στρώση τσιμεντοσανίδας και να γλιτώσεις και

τις λάσπες.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα με το σοβατεπί.

Ωστόσο πάνω που είχα κατασταλάξει στη λύση με την άμμο τώρα αρχίζω πάλι να σκέφτομαι τον πετροβάμβακα.

Επίσης: λεπτή άμμο ή χοντρή

Παρακαλώ να μου συγχωρέσετε το άγχος και την αγωνία αλλά πρόκειται για το σπίτι που μένω εγώ και θέλω να γίνουν όλα τέλεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.