Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Χρήση τσιμεντοσανίδας


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα τη συμβουλή όσων γνωρίζουν στο παρακάτω θέμα:

Θέλω να κλείσω το χώρο κάτω από την εξωτερική σκάλα που οδηγεί στην πίσω αυλή του σπιτιού μου, και σκέφτηκα να το κάνω με τσιμεντοσανίδα, οπότε έχω τις εξής απορίες:

- Η τσιμεντοσανίδα στερεώνεται πάνω σε ξύλινο σκελετό με βίδες, όπως η γυψοσανίδα;

- Επειδή είναι σε εξωτερικό χώρο, θέλει κάποια επεξεργασία, ή τη βάφω απ' ευθείας;

 

Να προσθέσω ότι κατέληξα σ' αυτή τη λύση γιατί πιστεύω ότι σε εξωτερικό χώρο η γυψοσανίδα ίσως έχει πρόβλημα.

 

Περιμένω τα φώτα των ειδικών.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1) Επειδή είναι σε εξωτερικό χώρο καλύτερα να χρησιμοποιήσετε μεταλλικό σκελετό (εννοείται γαλβανισμένο).

 

2) Δεν χρειάζεται κάποια άλλη επεξεργασία πέραν του στοκαρίσματος και της βαφής.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η γυψοσανίδα ακόμη και η ανθυγρή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε καμιά περίπτωση σε εξωτερικό χώρο. Οπότε η επιλογή της τσιμεντοσανίδας σε αυτή την περίπτωση είναι μονόδρομος. Ως προς το σκελετό μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μεταλλικά προφίλ που χρησιμοποιούνται και για την γυψοσανίδα ή κάποια ποιο ενισχυμένα που διατίθενται στην αγορά. Εναλλακτικά ίσως θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και στραντζαριστό. Ως προς την τελική στρώση, ένα καλό στοκάρισμα των αρμών χρησιμοποιώντας ένα ειδικής μορφής δίχτυ για να μην σου ρηγματώσει. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναφέρω ότι κάποιοι στοκάρουν όλη την τσιμεντοσανίδα. Ωστόσο προσωπικά το θεωρώ υπερβολή

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναφέρω ότι κάποιοι στοκάρουν όλη την τσιμεντοσανίδα. Ωστόσο προσωπικά το θεωρώ υπερβολή

 

Αν και οφ τόπικ θέλω να πω το εξής:

 

Καλύτερα όλη η επιφάνεια στοκάρισμα αλλιώς για να έρθει στους χρωματισμούς μπορεί να φάει και 3-4 χέρια.

 

Εξάλλου χωρίς καθολικό στοκάρισμα βελούδινο δεν θα γίνει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.