Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήκος στρεπτοκαμπτικού ή πλευρικού λυγισμού μεταλλικών δοκών


 

Recommended Posts

Άρα παίρνει μόνο δύο μήκη λυγισμού το οποίο δεν είναι και σωστό. Γιατί το μήκος στον ισχυρό άξονα να είναι και πλευρικού ?!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι δεν είναι σωστό ! Εγώ όπου Ly βάζω το μήκος όλης της δοκού γιατί συνήθως έχω τεγίδες ψυχρής έλασης οι οποίες δεν θεωρώ ότι παρέχουν πλευρική εξασφάλιση σε στρεπτοκαμπτικό. Άρα ταυτίζεται το Ly με το μήκος καμπτικού λυγισμού περί y.

 

Είναι λάθος πάντως... Και εσύ αυτό έχεις ε ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι σωστό ! Εγώ όπου Ly βάζω το μήκος όλης της δοκού γιατί συνήθως έχω τεγίδες ψυχρής έλασης οι οποίες δεν θεωρώ ότι παρέχουν πλευρική εξασφάλιση σε στρεπτοκαμπτικό. Άρα ταυτίζεται το Ly με το μήκος καμπτικού λυγισμού περί y.

 

Είναι λάθος πάντως... Και εσύ αυτό έχεις ε ?

 

Και δεν έχεις με αυτόν τον τροπο πολύ μεγάλες διατομες στα ζυγωματα;

Link to comment
Share on other sites

Και δεν έχεις με αυτόν τον τροπο πολύ μεγάλες διατομες στα ζυγωματα;

 

Μα δεν είναι το πρόβλημα το μήκος λυγιασμού ως προς τον ισχυρό άξονα Ly γιατί εκεί νομίζω σωστό είναι να πάρεις όλο το μήκος του ζυγώματος αλλά το μήκος στον ασθενή άξονα που σε αυτά τα προγράμματα θα πρέπει αναγκαστικά να συμπίπτει με το μήκος πλευρικού λυγισμού.

 

Εσύ λες ότι βάζεις ψυχρής έλασης ..εάν όμως θέλεις θερμής έλασης και δέσμευση στο άνω πέλμα τι κάνεις?! Διπλή επίλυση με δύο μήκη Lz ?

Link to comment
Share on other sites

Στον ισχυρό εννοεί? Είσαι σίγουρος?

Γιατί το συνδέει με τις τεγίδες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι το Ly στο Metalcad ταυτίζεται με το μήκος στρεπτοκαμπτικού λυγισμού και με το μήκος καμπτικού λυγισμού περί τον ισχυρό. Θα στείλω μηνυμα στη multisoft και θα σας απαντήσω πιό σίγουρα τι συμβαίνει !

 

Το ξέρω ότι καταλήγω σε μεγάλες διατομές αλλά πως να υπολογίσω τη συμβολή των τεγίδων ψυχρής έλασης στο στρεπτοκαμπτικό ? Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ντίζες βάζουμε για την μείωση του μήκους καμπτικού λυγισμού στον ασθενή ή ως εναλλακτική λύση των αντιρρήδων για την δέσμευση του κάτω θλιβόμενου πέλματος των δοκών?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.