Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Δοκιμή μηχανημάτων με "οικιακό" ρεύμα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με ηλεκτρολογικά κτλ, αλλά το έχω έτσι σα χόμπυ και κάνω διάφορα (Δεν έχω ανατινάξει ακόμη τίποτα)

 

Έχω την εξής απορία.

 

Έχω κάτι μηχανήματα, συσκευές fast food (πλάκα ψήσεως, φριτέζα, φούρνος κτλ) τα οπόια τα είχα και τα χρησιμοποιούσα στο πρώην μαγαζί μου.

 

Τώρα τα έχω μεταφέρει σε μια αποθήκη στο χωριό μου και τα πουλάω.

 

Το ερώτημα είναι το εξής. Μπορώ να τα τεστάρω με το ρεύμα του σπιτιού μου?

 

Δλδ ενώ το κάθε μηχάνημα συνδεόταν κατευθείαν με καλώδια μπορώ τώρα να συνδέσω τα καλώδια του μηχανήματος σε μια πρίζα (αρσενική) και να το συνδέσω σε μια πρίζα σούκο.

 

Δεν θα τα συνδέσω όλα μαζί, ούτε και θα το έχω στην πρίζα μονίμως, απλά όταν έρχεται κάποιος να του δείχνω ότι το μηχάνημα όντως δουλεύει.ανάβει!

 

Ελπίζω να καταλάβατε και σόρρυ για την περιγραφή αλλά όπως είπα δε κατέχω!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το αν αντέχει η ασφάλεια της συγκεκριμένης πρίζας που θα το συνδέσεις την ισχύ του μηχανήματος που θα ελέγξεις. Και βέβαια αν είναι μονοφασικά φορτία γιατί τριφασική πρίζα σε σπίτι δύσκολα θα βρεις.

 

Επίσης ίσως τα μηχανήματα αυτά έχουν προδιαγραφές και απαιτήσεις για το χώρο που θα λειτουργούν και στις αναφέρει ο κατασκευαστής. Θα πρέπει να τις σεβαστείς ΑΠΟΛΥΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα όλα όσα είναι απαραίτητα, να τα κάνει αδειούχος ηλεκτρολόγος. Αλλά φαντάζομαι ότι θα το επιχειρήσεις ούτως ή άλλως.

 

Οπότε, αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος για τον τρόπο που γίνεται η συνδεσμολογία του φις, στα καλώδια των συσκευών, να μην προχωρήσεις παρακάτω με δοκιμές, κτλ. Αν συνδεθεί αγωγός γείωσης του καλωδίου σε θέση φάσης και τροφοδοτηθεί από την εγκατάσταση η συσκευή, με το που θα την αγγίξεις...

 

Έχει ειπωθεί πολλές φορές : Τα λάθη με το ηλεκτρικό ρεύμα πολύ σπάνια συγχωρούνται και συγχωρούν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Μάλλον δε θα κάνω καμία ενέργεια, καθώς υπάρχει και το ενδεχόμενο να προκαλέσω καμιά ζημιά, είτε υλική είτε σωματική!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.