Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Υποστήλωμα πλάκας


Dimis32

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ένα διαμέρισμα ισόγειο, έτος κατασκευής 1960 (περιπου), 40τ.μ., θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια γιατί σχεδιάζω να το ανακαινίσω αλλά αυτά που σκέφτομαι δεν γνωρίζω εαν ειναι δυνατά.

 

Αυτό που θέλω είναι να γκρεμίσω ένα τοίχο ο οποίος κλείνει πολύ το χώρο.Το διαμέρισμα έιναι από πέτρα χωρίς κολώνες.Έχουν χτίστεί δύο όροφοι από πάνω με καινούριες κολώνες αλλά η πλάκα του πρώτου ορόφου στηρίζεται στους τοίχους του ισογείου(το ισόγειο είναι περίπου 120 τ.μ.).

 

Θ'ελω να ρωτήσω λοιπόν:

 

Εαν γκρεμίσω τον τοίχο (μήκος 3,20 m) θα έρθει η πλάκα στο ισόγειο;

Με υποστηλώματα είναι δυνατόν να στηριχτεί εάν χρειαστεί;

Τι ακριβώς είναι τα υποστηλώματα και μπαίνουν οπουδήποτε;

Είναι ασφαλή;

Ποσό μπορεί να στοιχίσει κάτι τέτοιό (3,20 Χ 4,10 οι διαστάσεις του τοίχου);

Θέλει κάποια άδεία;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων για τον χρόνο σας.

 

Υ.Γ. : Ο λόγος που ρωτάω δεν είναι για να μου πεί κάποιος ναι και να γκρεμίσω τον τοίχο αλλά για να δω έαν αξίζει τον κόπο να το κάνω πάντα με την επίβλεψη ενός μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

1)Ναι χρειαζεται αδεια

2)Ολα (σχεδον)ειναι δυνατα να κατασκευαστουν.. Δεν μπορει κανεις με μια τετοια περιγραφη και χωρις αυτοψια ή στην χειροτερη καποια σχεδια να απαντησει υπευθυνα για το πως θα γινει και ποσο θα κοστισει μια τετοια εργασια..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Σίγουρα κανένας δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουρια με αυτές τις πληροφορίες.Απλά επειδή κάποτε κάπου άκουσα οτι γινονται τετοιες κατασκευες είπα να πάρω μια γνώμη από τους ειδικούς πριν προχωρήσω.Όσο για το οικονομικό δεν αητάω το ακριβες κόστος αλλά μια τάξη μεγέθους.Δηλαδή κάτι τέτοιο θα στοιχίσει 500 ευρώ ή 10.000.Ελπίζω να με καταλαβένεται.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως θα ηταν ανευθυνο απο μερους μου να δωσω καποιο κοστος.. 500 δεν θα ειναι σιγουρα..Γιατι πολυ πιθανον, αν τα πραγματα ειναι οπως τα περιγραφεται να χρειαστουν και αλλες εργασιες περαν του γκρεμισματος του τοιχου.. Αναλογα με τα δεδομενα του κτηριου και τις τυχον επεμβασεις που θα πρεπει να γινουν θα βγει και το κοστος..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να λάβεις πολύ σοβαρά τα όσα λέει παραπάνω ο συνάδελφος!!!

 

Επίσης ΠΡΕΠΕΙ η όποια επέμβαση -ειδικά σε αυτή την περίπτωση- να γίνει έπειτα από ΣΟΒΑΡΗ μελέτη.

 

Μην σε ενδιαφέρει το κόστος! Η ασφάλεια του κτιρίου να σε προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Οι παρεμβάσεις που έχουν γίνει στο κτήριο μου φαίνονται αρκετά επίφοβες. Έχουν γίνει βάσει νόμιμης άδειας; (Εννοώ την προσθήκη δύο ορόφων). Απαιτείται η εξέταση όλων των ζητημάτων που αναφέρεις από έναν μηχανικό ο οποίος θα σε καθοδηγήσει σχετικά με το τι μελέτες και εγκρίσεις απαιτούνται καθώς και για την όποια κατασκευαστική επέμβαση (αν μπορεί να γίνει).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.