Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος εξοπλισμού γραφείου τοπογράφου


Recommended Posts

Εξαρτάται από τη ποιότητα του τοπογραφικού εξοπλισμού που θέλεις να πάρεις.

Μπορείς να τη βγάλεις και φθηνά παίρνοντας china εξοπλισμό, με τον οποίο θα κάνεις τη δουλίτσα σου αλλά όχι για μεγάλα πράγματα ή ακριβείας.

Μπορείς όμως να τη βγάλεις και σχετικά ακριβά αν επιλέξεις αξιόπιστες μάρκες τοπογραφικού εξοπλισμού και ακριβά μοντέλα.

Επειδή όμως τον εξοπλισμό δεν τον αλλάζεις συχνά καλό είναι να πάρεις λίγα και καλά στην αρχή.

Επίπλωση γραφείου: 1500~2000

Η/Υ : 1000

Printer : 300

Plotter : 3500

Software:

acad : 2500

Τοπογραφικό λογισμικό: 2000

 

Total Station : από 3000~8000

GPS : Μονής συχνότητας 3000~6500 (έναν ή ζεύγος)

Δύο συχνοτήτων RTK : 11000~30000 (έναν ή ζεύγος)

 

Αυτές είναι ενδεικτικές τιμές ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ!!

 

Χρόνος για να το αποσβέσεις (με τη σημερινή και μελλοντική κατάσταση....) .... άγνωστος!!!

 

Σκέψου και αποφάσισε.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω ,προσεξε μην παρεις κατι για γιαπωνεζικο η ευρωπαικο...και μετα διαπιστωσεις οτι ενα τμημα του (η και ολο) ειναι made in china.

Link to comment
Share on other sites

Plotter μπορείς να το αποφύγεις αρχικά, και να εκτυπώνεις τα τοπογραφικά σου σε κάποια μεγαλύτερη πόλη. Το κόστος δεν είναι συνήθως απαγορευτικό.

Για GPS διπλόσυχνο μου φαίνεται λίγο πλεονασμός, αφού ξέρω από δουλειές στην επαρχία και τις...'υψηλές' αμοιβές τους.

 

Επίσης απο CAD υπάρχει το AutoCAD 2010 LT (του λείπει η δυνατότητα για 3D αλλά δε σε ενδιαφέρει πιστεύω), το οποίο κυμαίνεται γύρω στα 1000+ ΦΠΑ.

 

Γνώμη μου να δώσεις βάση σε total station! Αν είσαι και σε σχετικά 'καθαρή' από δέντρα περιοχή, ίσως και ενα ζεύγος δέκτες μονόσυχνους.

Link to comment
Share on other sites

AutoCAD 2010 LT (του λείπει η δυνατότητα για 3D αλλά δε σε ενδιαφέρει πιστεύω),

 

Δυστυχώς το κύριο μειονέκτημά του για χρήση από Τοπογράφο δεν είναι αυτό. Είναι ότι δε μπορεί να τρέξει πρόσθετες εφαρμογές (autolisp, vb κλπ.). Συνεπώς δεν αποτελεί καλή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

 

ΔΕΝ θα μπορεί να τρέξει τις διάφορες τοπογραφικές εφαρμογές που "κουμπώνουν" στην κανονική έκδοση του Autocad. Δεν είναι τελικά μόνο η υποστήριξη του 3D που ίσως και να μη σε ενδιαφέρει. Πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά θέλει έρευνα το θέμα. Γενικά οι LT εκδόσεις (του κάθε προγράμματος) υφίστανται περικοπές για μείωση του κόστους. Οι περικοπές αυτές πρέπει να είναι σαφείς και κατανοητές πριν την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ναι. Αρκεί το ProgeCad ή το zwCad να είναι σε Professional έκδοση. ΜΟΝΟΝ τότε υποστηρίζεται η VBA και τα διάφορα extensions όπως λ.χ. συνδέσεις με βάσεις δεδομένων κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εάν το σχεδιαστικό CAD πρόγραμμα, δεν έχει σχεδίαση 3d δεν θα μπορέσει να υποστηρίξει τη σχεδίαση DTM από το τοπογραφικό πρόγραμμα!! Εκτός αν το τοπογραφικό είναι stand alone πρόγραμμα.

Άρα αν μιλάμε για ΑCAD μιλάμε για κανονική έκδοση ή ανώτερη ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει οτι μερικα προγραμματα τοπογραφων ειναι συμβατα με υποκαταστατα του autocad. Για παραδειγμα:

xrtc

διολκος

Ltopo

Δεν ξερω τι ακριβως κανουν αυτα τα προγραμματα που εβαλα ενδεικτικα και οχι για διαφημιση, αλλα εχω δει αρκετα ελληνικα προγραμματα να ερχονται πακετο με ενα φτηνο "σαν" autocad

To οφελος ειναι 3000-500=2500 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.